Hogyan tud egy civil szervezet hatékonyan érdekérvényesíteni egy olyan környezetben, ahol a párbeszéd az önkormányzatokkal nem mindig egyszerű, a döntéshozatali folyamatok gyakran átláthatatlanok, és a helyi közösségek mozgósítása is kihívást jelent?
A Közösen Monitorozunk! projektünk során arra kerestük a választ, hogy hogyan tudnak a helyi civil szereplők olyan eszközöket és stratégiákat használni, amelyek nemcsak a tiltakozásra adnak lehetőséget, hanem aktív alakítói is lehetnek a közéletnek.
A projekt alapgondolata a következő volt: ha tudatosan és adatalapon fogalmazzuk meg a helyi problémákat, akkor azokat nehezebb figyelmen kívül hagyni. Sokkal erősebb egy olyan állítás, amely számokkal és összehasonlítható adatokkal támasztja alá a problémát, mintha csupán érzésekre és benyomásokra építenénk. Az adatok segítenek abban is, hogy egy ügyet érthetővé és sajtózhatóvá tegyünk – hiszen a jól vizualizált, egyértelmű következtetések vonzóbbak a média számára.
18 hónapnyi közös munkát zártunk le azzal az 5 helyi civil szervezettel, akiket érdekérvényesítésben segítettünk. A zárótanulmányunkban tíz fejezetben dolgoztuk fel azokat a módszereket, amelyek együtt használtunk és segíthetnek más civileknek az adatok megszerzésében, értelmezésében és felhasználásában. Ezek között szerepeltek a közérdekű adatigénylések, az önkormányzati költségvetések elemzése, a helyi lakosok bevonásának eszközei, a közösségi térképezés és a részvételi folyamatok újragondolása.
A tanulmány konkrét példákon keresztül mutatja be, hogyan lehet egy-egy ügyet végigvinni az adatgyűjtéstől a nyilvánosság eléréséig. A projekt nemcsak abban segített, hogy a helyi szervezetek konkrét ügyeket vigyenek végig, hanem abban is, hogy hosszú távon megerősödjenek és fenntarthatóbbá váljanak. A civil-önkormányzati kapcsolatok ugyanis sokszor bizalmatlanságon alapulnak, miközben a közös munka – ha sikerül kiépíteni – mindkét fél számára előnyös lehet. A döntéshozók számára az adatalapú érdekérvényesítés egyfajta visszacsatolásként is működhet, ami segít jobban megérteni a helyi lakosok igényeit.
A Közösen Monitorozunk! projekt tapasztalatai azt mutatják, hogy az adatokkal támogatott érdekérvényesítés nemcsak a civil szervezetek, hanem a helyi demokrácia számára is kulcsfontosságú. Ha átláthatóbbá tesszük a helyi döntéshozatalt, és aktívan részt veszünk a közügyek alakításában, akkor nemcsak egy-egy ügyben érhetünk el sikereket, hanem hosszú távon egy élhetőbb, demokratikusabb közéletet is teremthetünk. Az egyik legfontosabb tanulságunk az volt, hogy az adatok önmagukban nem oldanak meg semmit – azokat érthető formában kell tálalni, és össze kell kötni a helyi közösség valós tapasztalataival.
A tanulmány itt olvasható és tölthető le. A zárótanulmány és 5 helyi szervezettel folytatott közös munkát a Közös Értékeink program támogatta (CERV-P-2023-0259).
A projekt során együttműködő partnereink az alábbi civil szervezetek voltak:
Alba Natura Civil Alapítvány (Gárdony)
Az Alba Natura Civil Alapítvány egy Gárdonyban működő civil szervezet, amelynek célja a Velencei-tó természeti és kulturális értékeinek megőrzése és gyarapítása. Fő tevékenységük a környezetvédelem, különös figyelmet fordítva a helyi zöldterületek, vízfelületek és partszakaszok megóvására.
Alternatív Közösségek Egyesülete (Debrecen)
Az Alternatív Közösségek Egyesülete (AKE) egy 1998-ban alapított debreceni civil szervezet, amelynek célja a közösségek fejlesztése és támogatása. Az egyesület különös figyelmet fordít az alulról szerveződő, alternatív csoportok és kezdeményezések felkarolására, valamint a társadalmi szereplők közötti együttműködés elősegítésére.
Áramlat Alapítvány - KecsUP (Kecskemét)
A kecsup.hu 2019 márciusától szolgáltat közéleti híreket Kecskeméten és közvetlen régiójában. A KecsUP válasz igyekszik lenni az elmúlt 15 évben kialakult "médiasivatagban" az Alföldön. Céljuk a sokszínű helyi sajtópiac felépítése, az állampolgári tájékozódás és tájékoztatás fejlesztése.
Dialóg Egyesület (Miskolc)
A Dialóg Egyesület Borsod-Abaúj-Zemplén megyében dolgozik a társadalmi szerepvállalás erősítésében közösségfejlesztői és részvételi módszerekkel. Céljuk, hogy a döntéshozók és az állampolgárok számára is természetessé váljon, hogy a demokrácia nem öt évenként egy nap.
Tavirózsa Környezet- és Természetvédő Egyesület (Veresegyház)
A Tavirózsa Környezet- és Természetvédő Egyesület 1996-ban alakult Veresegyházon, azzal a céllal, hogy előmozdítsa a fenntartható fejlődést helyi és térségi szinten. Tevékenységei közé tartozik a fenntarthatósági érdekek képviselete a döntéshozatalban, a természeti értékek védelme, valamint ismeretterjesztés és környezeti nevelés.
Ha a tanulmányt elolvasva egyetértesz a benne felvázolt célokkal és értékekkel, támogasd a K-Monitort, hogy hatékonyabban léphessen fel ezek megvalósulásáért további kutatásokkal, tanácsadással vagy éppen új civil technológiai eszközök fejlesztésével.
Korábbi #részvétel témájú cikkeinket itt találod, ajánljuk továbbá novemberi konferenciánkról szóló blogposztunkat és a videóként is elérhető beszélgetésünket, ahol a projektben résztvevő szervezetekkel beszélgettünk benyomásaikról!
Úgy érzed valami kimaradt? Hiányoltál valamit a tanulmányból, esetleg vitatkoznál velünk? Várjuk kommentedet itt, vagy az info@k-monitor.hu címen!
Címkék: civilek részvétel érdekérvényesítés cerv közösértékeink helyi demokrácia a gyakorlatban közösen monitorozunk!
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.