A NER nagyasszonyai saját lábukra álltak és állami szereplők támogatásával valósítják meg álmaikat. 2017 óta nyomul együtt a két üzletasszony: a propagandaminiszter felesége, Rogán-Gaál Cecília (akiről az Index közölt nemrég érdekes portrét) és barátnője, Sarka Kata, aki az állami megbízásokkal szárnyaló NER-kedvenc Valton Security tulajdonosának élettársa. Nakama nevű cégük szépségben és csillogásban utazik, a luxusfeleségek életmódját pedig az állami és haveri médián le is tolják a torkunkon. Álmaik megéléséhez közpénzt is igénybe vesznek. Az eddig is ismert 52,6 milliós MTVA-s szerződés és a Villamosművektől és az Antenna Hungáriától kapott összesen 210 millió forint mellett a Szerencsejáték Zrt. is látott fantáziát a rendezvényekben. Adatigénylésünk szerint nettó 63 milliót kaptak a nemzeti lottócégtől, ám a támogatás részleteit üzleti titoknak minősítették.
Hogy miért költ százmilliókat hirdetésre, rendezvénymegjelenésekre egy monopolhelyzetű állami cég, azt elsőre talán nehéz megérteni, de ha belegondolunk, hogy ezek a szereplők így jó pontokat szerezhetnek állami tulajdonosuknál, vagyis a kormánytagoknál, rögtön érthetőbb a lelkesedés. A megfelelő dolgokért lelkesedő, megfelelő zsebeket kitömő állami cég így jobb helyzetből indul, ha a politika felé lojalitást kell mutatni, egy kisebb stiklit jóvá kell tenni, vagy ha a kormány számukra kedvezőtlen elképzelései ellen kell lobbizniuk. Ez magyarázza, miért megy le egy MVM méretű állami energiacég vezérkara Tusványosra előadást tartani, és miért van az, hogy az állami vállalati szponzorációk rendre a miniszterek közvetlen közelébe, nem egyszer azok családtagjaik, barátaik hobbijára, rendezvényeire mennek. Korábban Seszták Miklós, a cégeket felügyelő gazdasági miniszter Kisvárdájára ömlöttek a pénzek, idén pedig Rogán Cecília, a propagandaminiszter felesége vált az állami cégek támogatásainak egyik fő kedvezményezettjévé.
A szponzorációs döntéseket éppen a Rogán Antal felügyelte Nemzeti Kommunikációs Hivatal hagyja jóvá. A cégeknek el kell küldenie a terveket a Hivatalnak, és csak akkor utalhatnak, ha az rábólint (ennek ellenkezőjéről nincs tudomásunk). Tavaly év végén számos adatigényléssel próbáltuk tisztába tenni az állami szponzorációkat, ám a Hivatal értékelhetetlen adatszemetet küldött. Ennek ellenére (egyes szponzorációs szerződések) még így is könnyebben megszerezhetők tőlük, mint az állami cégektől, akik gyakran nem is reagálnak a megkeresésre. A Hivatal, bár adatkezelőként könnyedén megtehetné, maga nem publikálja a több száz állami szereplőre vonatkozó közpénz-költési adatokat.
Rogán Cecília és Sarka Kata idén jelentek meg néhány nagy fővárosi sportrendezvény mögött. A 24.hu írt részletesen arról, hogyan lettek az évtizedes múltú, jól menő fitneszrendezvény, a FitBalance tulajdonosai. A 13. évébe lépő rendezvény körül az idén sok minden megváltozott, látványosan dőlni kezdett a pénz, döntően állami vállalatoktól. Ingyenes lett a belépő, az állami vasúttársaság féláron adta a jegyeket a vidékről érkező résztvevőknek. Kiderült, a szervezőcég korábbi vezetőjét adótartozások miatt eltiltották a cégvezetéstől. A Fitbalance.hu, a rendezvény honlapja szerint a résztvevők adatait a Digital Minds Kft. kezeli, ez a cég irányítja a sales munkáját is, és az állami támogatások is hozzájuk érkeznek. A cég azonban nem tulajdonos, a rendezvény többségi tulajdonosa ugyanis Rogán-Gaál Cecília és Sarka Kata közös cége, a Nakama. Ezzel a céggel is hasonló volt a helyzet, mint a FitBalance-al: Rogán és Sarka megérkezése után 2017-ben a cég megtízszerezve az előző évi bevételt, 517 millió forintos forgalmat könyvelhettek el, amelyből szinte minden második forint tiszta nyereség volt. Rogán Antal propagandaminiszter így kommentálta, hogy felesége érdekeltsége körül tobzódnak a közpénzt nem kímélő állami szereplők, szponzorok:
„míg a feleségem a gyerekeinket nevelte, az volt a problémájuk, hogy a gyerekeket neveli, és nem csinál semmit, most meg, hogy vállalkozik, és sikeres e téren, ez a probléma. Döntsék el. Ha van sapka az a baj, ha nincs sapka, az.”
Korábbi sajtóhírek alapján az MVM, az Antenna Hungária és a Szerencsejáték Zrt. merült fel a Rogán-Sarka érdekeltség állami szponzoraként. A Kommunikációs Hivatalnak küldött adatigénylésünkben arra kérdeztünk rá, van-e tudomásuk arról, hogy bármely általuk felügyelt állami szereplő kötött-e szponzorációs szerződése a Nakama vagy a Digital Minds cégekkel. Meglepő módon 30 nap után egyetlen szerződést, a Digital Minds és a Szerencsejáték Zrt. szponzorációs iratát kaptuk meg, a sajtóban korábban konkrét összeggel megjelent MVM-es és Antenna Hungáriás (összesen 210 millió Ft értékű) szponzorációról nem érkezett irat. A Hivatalra korábban is jellemző volt, hogy "nem bontja ki a valóság minden részletét" és visszatart dokumentumokat, vélhetően most is ez történt. Rogán miniszter vélhetően erre is azt mondaná: ha küldünk valami az a baj, ha nem küldünk, az is baj, csak éppen ha van náluk más szerződés is, de nem adják ki, azzal a Hivatal törvényt sért.
Ráadásul a megküldött szerződés mintegy fele (a szponzorációért nyújtott ellenszolgáltatás) üzleti titokra hivatkozva ki lett törölve. Így mindössze azt tudtuk meg, hogy a DM 62.992.126 Ft + ÁFA támogatást kapott a Nemzeti Futóverseny lebonyolítására és a Szerencsejáték Zrt. megjelenítésére. A szerződés május 16-án kelt. Tudható, hogy a lottócég standja kint volt több FitBalance rendezvényen is, így meglepő lenne, ha nem létezne egy vagy több másik szponzorációs szerződés is, ami a fitnesz-rendezvényeket támogatja. Összességében tehát 273 millió forint állami szponzorációt látunk a Rogán Cecília-féle sportrendezvények között, de még százmilliós nagyságrendben lehetnek eddig ismeretlen szerződések. Ezek tisztázására újabb kérdéseket küldtünk a Kommunikációs Hivatalnak, de a sportolni vágyóknak vélhetően hozzá kell szokniuk ahhoz, hogy a fővárosi rendezvényeken a két NER-nagyasszony kaszál, pontosan nem tudni, mennyit.
FRISSÍTÉS (07.25.): A HVG cikke alapján néhány FitBalance rendezvény esetén a szervező nem a Digital Minds, hanem a kormánypropagandából milliárdos árbevételt elérő, offshore hátterű Magno Studio volt - és ő kapta a támogatásokat is. Ez érdekes összefonódás a propagandaminiszter felesége esetében. A Kommunikációs Hivatal adatkérésünkre nem adta ki a Magno Studio szerződéseit (Szerencsejáték Zrt., MVM, Antenna Hungária), hanem - gyaníthatóan rosszhiszeműen - az említett cégek honlapjára utalt minket, ahonnan ilyen szerződések nem tölthetők le. Az állami vállalatok közismerten rossz adatgazdák, akik ritkán válaszolnak adatigénylésekre, akkor is általában üzleti titoknak minősítve szerződéseiket.
Digital Minds - Szerencsejáték Zrt. szponzorációs szerződés
Címkék: sport adatok támogatás sarka kata átláthatóság adatigénylés rogán cecília nkoh
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.