Egy sikeres adatigénylő kampány után, amiben mi is részt vettünk, a Juncker-bizottság nem titkolhatta tovább utazásai elszámolását. A napokban teljessé vált az uniós civilek sikere, a biztosok kéthavonta közzé fogják tenni az elszámolásaikat. Ezt korábban a magyar kormányzat is megtette, de ma már a legtöbb minisztérium csak adatigénylésre számol be erről és van olyan, aki pénzt kér a válaszadásért. Junckerék tehát nagyon messziről indulva előzhetik átláthatóságban Orbánékat.
Csütörtökön kihirdették az EU biztosok magatartási kódexének változtatási javaslatait, melyek a biztosokat kötelezik, hogy kéthavonta tegyék közzé utazási költségeit. Emögött uniós civilek többéves szívós munkája áll! Az Access Info Europe több sikertelen adatkérés után idén januárban indított online kampányt, hogy kiderüljön, mennyi pénzünkbe kerül az Európai Bizottság tagjainak utazgatása. A kampányhoz mi is csatlakoztunk. A mostani döntés mérföldkőnek tűnik, de a javaslat szövege az Access Info szerint nem követeli meg a pontos költségek nyilvánossá tételét. Egy valóban átlátható rendszer elegendő részletességgel tájékoztatja állampolgárait, hogy érthetővé tegye számukra, hol és hogyan költik utazásra az adófizetők pénzét.” – jelentette ki Andreas Pavlou, az Acces Info kutatója.
A mostani javaslat ugyanis még széleskörű megszorításokat tartalmaz azokra az esetekre, ha az információ közzététele aláásná a közérdek védelmét a közbiztonság, a védelem és a katonai ügyek, a nemzetközi kapcsolatok vagy az Unió vagy valamely tagállam pénzügyi, monetáris vagy gazdaságpolitikája tekintetében. Mint minden átláthatósági szabályozásnál, az ördög itt is a részletekben rejlik. Helen Derbishire, az Access Info igazgatója szerint alapvető lenne, hogy a megszorításokat szűkítsék, hiszen a biztosok utazásai nyilvánosak – miért is lenne indokolt ez esetben bármilyen oknál fogva titkolni azok költségvonzatát? Az Európai Ombudsman is véleményezte a javaslatot, rámutatva, hogy minden részletre kiterjedően vizsgálni fogják, hogy az új szabályozás megfelelő változtatásokat hoz-e, különösen a hivatalhoz beérkezett panaszok tekintetében. 2016-ban 53 európai állampolgár nyújtott be panaszt a témában.
Támogass minket, hogy segíthessünk megmutatni a közpénzek útját! ▶︎ Adományozz átutalással, vagy PayPalon: k-monitor.hu/tamogatas ▶︎ Legyél pártolói tagunk: patreon.com/kmonitor |
Mi a helyzet itthon?
Itthon az állami vezetők és a miniszterelnök utazásainak részleteit és költségelszámolását 2015 előtt a minisztériumok közzétették a kormányzati honlapon. Ezekből mi könnyen átlátható infografikákat gyárthattunk, így bárki ellenőrizhette, tényleg többet utazik-e a kormány, mint az azt megelőző években, vagy csak a sajtó kelt hangulatot. Sajnos 2015 óta megszűnt a proaktív közzététel, így Orbánék sajnos Junckerék mögé csúszhatnak az átláthatóság e vonatkozásában. Kíváncsiak voltunk, mit kezd a magyar kormány egy hasonló adatigényléssel - az eredmény felemás lett. Egy kivételével minden minisztérium kielégítő adatot szolgáltatott, a Varga Mihály vezette Nemzetgazdasági Minisztérium azonban ugyanazért a korábban ingyen és önként közzétett információért a többiektől eltérően 33 ezer forint költséget kért. Mivel kezdettől elutasítjuk a törvényt, ami lehetővé teszi a közérdekű adatigénylések fizetőssé tételét, nem fizettünk, hanem a NAIH-hoz fordulunk. Az adatigénylések eredményét hamarosan viszontláthatjátok itt, a K-Monitor blogján.
Ezt az infografikát készítettük Orbán külföldi útjairól.
Ez az infografika mutatja be a minisztériumi vezetők külföldi útjait.
Előzmények
ÉVEKIG TITKOLTA A BIZOTTSÁG UTAZÁSAI KÖLTSÉGÉT, DE SIKERÜLT?
"VISSZAÉLÉSSZERŰ ADATIGÉNYLÉS": MOROG ÉS TITKOLÓZIK A BIZTOSOK UTAZÁSAIRÓL AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG
20 MILLIÓÉRT REPTETTÉK JUNCKERT TÖRÖKORSZÁGBA - TUDD MEG MENNYIÉRT UTAZGATNAK AZ EU BIZTOSOK
fotó: EP via Flickr / az Access Info Europe közleménye alapján
Címkék: magyarország eu információszabadság átláthatóság jogalkotás antikorrupció k monitor anti korrupció nyílt kormányzás adatigénylés
9 komment
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
dunántúli gyerek 2017.09.16. 21:21:22
VaradiJanos 2017.09.16. 21:33:52
Jakab.gipsz 2017.09.17. 08:07:01
Az utazgatás,ami önmagában egy a fizikumot megterhelő munka, kritikai elemzésnek teszi ki, egy otthon ücsörgő irigykedő barom.
Utazgatni unalomból csak az unatkozó milliomosok szoktak, akiknek nincs más dolguk.
Egy politikus rendszerint eléggé le van terhelve, számára az utazás felesleges idő pocsékolás, a személyes kapcsolat pedig pótolhatatlan, mert nem robotok vagyunk.
kuki123 2017.09.17. 09:36:56
leginkább a pincédben éljél egész életedben.
Külön röhej hogy a a nyíltságról dumáló EU parlament a legkorruptabb kilóra megvehető politikusok háza.
És ez már nem az első eset, nagyon sok cikk és riport foglalkozik ezzel nyugaton is.
Nekik is már nagyon szembetűnő amit csinálnak.(vagy inkább amit nem)
Iszonyatos pénzeket herdálnak el és keresnek totálisan 0 munkával....szó szerint, mert hogy sokuk be se jár...
írnak íratnak valami tanulmányt oszt szevasz.
Magyar parlament szint kb.
Legjobb munka ever, 0 munka, halandzsáló duma valamelyik divatos baromságról.
Utazgatás valamelyik 4-5 csillagos szállodáról szállodára. 4-6-8e eurós fizetések.
Juncker meg külön állatorvosi ló. Seggrészegen jár be. alkoholista...és még be is hazudja hogy valami baleset miatt.
Már rég ki kellett volna baszni a picsába, vagy ráhívni a rendőrt, hogy ugyan szondáztassa már meg, hogy legalább valami fegyelmit kapjon már.
VaradiJanos 2017.09.17. 11:31:17
VaradiJanos 2017.09.17. 17:22:27
VaradiJanos 2017.09.17. 17:33:58
kuki123 2017.09.17. 21:45:07
poénnak nem rossz... :D
Jah és orbánt csak kicsivel. :D
De valójában vedel mint a gödény, alkoholista
Több youtube video is bizonyítja..nem egyedi eset..