Nem mondhatni, hogy nagyon titkolnák, miről (vagy kiről) is szól, hogy Rogán Antal minisztériuma alatt tavaly felállították a Nemzeti Rendezvényszervezési Ügynökséget (NRÜ). A Kormány egyszemélyes reklámembere, a nem szívesen megszólaló kommunikációs szakember cégeiből tavaly 10 milliárd Ft osztalékot vett ki, döntően állami megbízásaiból. Idén még többre számíthat, hiszen a "kék plakátos" kampányok mellett egy most közzétett dokumentum szerint több tucat rendezvényt is lebonyolított az államnak.
A séma ugyanaz, mint Rogán korábbi ügynökségeinél: egységes rendszerbe szervezni és az állami cég önálló hozzájárulása nélkül, a piaci versenyt megkerülve futószalagon kiporciózni egyetlen haveri cégnek (bizonyos Balásy Gyula cégeinek) az állami szektor összes vonatkozó megbízását. Ez történt a Magyar Péter által túlárazottnak leírt állami hirdetésekkel, a turisztikai támogatásokkal, a digitális beszerzésekkel és 2023-tól már a turisztikai, sport és egyéb rendezvényekkel is. Utóbbinál viszont minden eddiginél jobban kilóg a lóláb.
A Rendezvényszervező Ügynökség 2023-as teljes évre közzétett szerződései lényegében mindegyikét Balásy Gyula valamelyik, erre Rogánék által egyedül kiválasztott cége nyerte meg, az Ügynökség szerződéslistáján oldalakon át sorjáznak a Balásy-cégek szerződései, mintha a szervezeten csak átfolynának a pénzek Rogán Antal kedvence felé. A munkákat nem is nyerhette más, egy keretszerződés miatt rendezvényt csak ők szervezhetnek a teljes állami szektor számára, az egyedi munkákért ők "versenyeznek". A rogáni módszer részleteit az Átlátszó mutatta be, mi pedig a pápalátogatás esetén keresztül mutattuk be, hogy a futószalagos közbeszerzéseken irreális határidőkkel papírozzák le a milliárdos munkákat.
Ugyanezek a cégek (New Land, Lounge, Visual Europe) végzik a Kormány és az állami cégek hirdetési kampányait, terítik a plakátokat, újsághirdetéseket, TV szpotokat százmilliárdokért. Beszédes, hogy a Rogán-modellt az Európai Unió nem fogadja el: ha európai forrásból történik állami kampányolás, az nem kerül Balásyék futószalagára, hanem valódi versenyt kell lefolytatni, ahol általában nem Balásyék cége a befutó. Hogy miért ennyire fontos Rogán Antalnak, hogy Balásyt megbízásokhoz juttassa? Ennek pontos okáról egyelőre egyetlen renegát fideszes, vagy erre hivatott állami nyomozó szerv sem biztosított hitelt érdemlő információt. A hivatalos magyarázat szerint ez a módszer olcsóbb - ez azonban nyilvánvalóan nem igaz.
Csak az NRÜ-től rendezvényekre Balásy cégei összesen 82,6 milliárd Ft megbízást kaptak 2023-ban. Az ténylegesen kifizetett összeg ettől eltérhet, a szerződések részleteit a lebonyolítók titkolják. A szerződéslistában mindössze két másik cég csekély összegű szerződése szerepel ezen kívül Balásyék 31 szerződése mellett.
Ezek voltak a legdrágább NRÜ rendezvények 2023-ban*:
1. Atlétikai Világbajnokság**:
38.277.356.756,- Ft
2. 2023. évi Szent István Napi programsorozat
10.096.062.992,- Ft
3. Pápalátogatás
4.840.905.811,- Ft
4. Budapesti Demográfiai Fórum
3.837.980.000,- Ft
5. Magyarország és Budapest nemzetközi ismertségének és hírnevének erősítését célzó program
1.442.313.367,- Ft
6. Államalapító Szent István ünnepe alkalmából tartandó tűzijáték
1.400.000.000,- Ft
7. 2023. évi WKF Felnőtt Karate Világbajnokság
1.348.076.346,- Ft
8. "Magyarország történelmi és kulturális értékeinek az európai kultúrába beágyazottságának kiemelésével történő népszerűsítése
865.708.878,- Ft
9. kézilabda EHF Bajnokok Ligája négyes döntő
803.149.606,- Ft
10. UEFA Európa-liga döntő
478.594.173,- Ft
* Az Ügynökség már 2024-es rendezvényekre is leszerződött ugyanezekkel a cégekkel, lesz többek között Magyar-Török Kulturális Évad, kisérőrendezvény az EU-elnökséghez, sakkolimpia, kézilabda EB és Utcai Sportok Olimpiai Fesztiválja, utóbbinak csak az első üteme 1,7 milliárd Ft.
** A teljes rendezvényszervezési költség (a stadion költségén felül) ennél több, a Budapest2023 Nzrt. és más szervezetek is költöttek rá közpénzt.
A teljes közzétételi lista itt érhető el.
Hasznosnak tartod a munkánkat? Segítenél?
Támogasd a K-Monitort!
Címkék: magyarország közbeszerzés átláthatóság antikorrupció k monitor anti korrupció k-monitor
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.