„Ez a Minimum!” – fogalmaztuk meg 10 évvel ezelőtt az Átlátszóval és a Transparency International Magyarországgal (TI) közös programunkat, amelyhez az önkormányzati választáson induló jelöltek csatlakozását kértük. Azt kértük a politikusjelöltektől, hogy a lefektetett kritériumok szerint vállalják, hogy átláthatóbbá teszik a helyi hatalom működését. A ciklus során két ízben kértük számon a mandátumot nyert vállalást tevőkön az ígéreteiket. Az újabb önkormányzati választások közeledtével az Átlátszóval podcast-sorozatot indítottunk, hogy különböző önkormányzati szereplőket megszólaltatva utánajárjunk, mi sikerült a 2019-ben célul kitűzött kultúraváltásból.
A sorozat első adásában köztisztviselők, fontos hivatali vezetők voltak a vendégeink: Számadó Tamás fővárosi főjegyző és Borbás Gabriella, a józsefvárosi önkormányzat kerületgazdálkodási ügyosztályának vezetője. (Józsefváros az 1., a Főváros a 8. helyezést érte el az Ez a Minimum! átláthatósági rangsorában).
A sorozat második adásában helyi ügyekben aktív civileket szólaltattunk meg a minden önkormányzati választás előtt felbolyduló Zuglóból és az akkumulátorgyára miatt "különleges" övezetnek számító Gödről. Hallgasd meg, miért fontos a civileknek az átláthatóság, és milyen kihívásokkal küzdenek ezen a téren.
A beszélgetésben az önkormányzati hivatalnokok után a másik oldal tapasztalatait és véleményét szerettük volna meghallgatni, ezért úgynevezett "kukacoskodó", folyton kérdéseket feltevő civileket hívtunk meg a második adásba. Bodnár Zsuzsa, a Göd-ÉRT Egyesület tagja (és az Átlátszó újságírója), valamint Várnai László, a Civilzugló Egyesület XIV. kerületi önkormányzati képviselője beszélgetett Erdélyi Katalinnal, az Átlátszó főszerkesztő-helyettesével.
A műsorban a résztvevők meséltek a személyes élményeikről: mennyire nehézkes megtalálni az önkormányzatok honlapján a fontos közérdekű adatokat, mennyi időt és energiát vesz el a bikkfanyelven írt, eldugott helyekre feltöltött, kereshetetlen formátumú dokumentumokat bogarászása információk után kutatva, az adatigénylések beadása, vagy épp a közérdekű adatok miatti pereskedés.
Bár a főváros XIV. kerülete, Zugló az Ez a Minimum! idei zárófelmérésen a negyedik helyen végzett, ez csak papíron mutat jól. Az MSZP-s Horváth Csaba által vezetett önkormányzat a maximális 80 pontból 63-at kapott, ami jól jelzi, hogy van még min javítania átláthatóság tekintetében. Várnai László a podcastban részletesen elmondta, hogy mik azok a dolgok az önkormányzat működésében, amikbe még képviselőként sem lát bele, és miért érzi úgy, hogy ugyanolyan a helyzet Zuglóban most, mint a kettővel ezelőtti fideszes polgármester, Papcsák Ferenc idején.
Göd egy, az Ez a Minimum! módszertanán alapuló, Pest megyei városokat vizsgáló felmérésben második helyezést ért el, de Zuglóhoz hasonlóan ez is csak elméletben hangzik jól, ugyanis az önkormányzat által elért 39 pont nem túl fényes eredmény: csupán gyenge mezőnyből sikerült kitűnni. Bodnár Zsuzsa elmondta az adásban, hogy mennyi minden nem érhető el a Samsung akkugyáráról elhíresült város honlapján, valamint arról is beszélt, hogy nemrég kapott egy csokor virágot a települést vezető, elvileg független, ám meglehetősen Fidesz-közeli polgármestertől, Kammerer Zoltántól – de az adatigénylésére bezzeg nem válaszolt az önkormányzat.
A beszélgetés három fontos tanulsága:
- Nemcsak a közzététel, de a közérthetőség, elérhetőség is fontos! A döntések nyomonkövetése sok meló, ezért nem elég az adatok közzétételét elérni, arra is törekedni kell, hogy az logikus rendben, követhető sorrendben, kereshető módon legyen közzétéve, hiszen csak így van lehetőség az állampolgároknak és a képviselőknek számon kérni ezeket. Az Ez a Minimum! éppen ezért veszi számba szempontként nemcsak a törvényi kötelezettségeket, de a közzététel módját is!
- A cégek fontosak! Hiába transzparens egy hivatal honlapja, a cégeknél is rengeteg pénz költenek el és az átláthatóság hiánya leginkább ezeknél probléma. Ezek pénzügyi döntéseiről még egy képviselőnek is nehézséget okoz, hogy nem túl részletes beszámolók alapján megítélje egy cég gazdálkodásának hatékonyságát.
- A nagy építkezések, kiemelt beruházások kiüresítik a helyi átláthatóságot! Gödön és Zuglóban is jól látszik, hogy az önkormányzati léptékkel felfoghatatlan összegű óriásberuházásoknál, ahol speciális és nem transzparens, olykor informális eljárásokban kell részt vegyen a polgármester és a hivatal, óriási a korrupció kockázata és az átláthatóság sem biztosított. Miközben a probléma alapvetően kódolva van az önkormányzatiságot aláásó szabályozásban, mégis fontos lenne, hogy a beruházás szintjén aprópénznek számító, de milliárdos önkormányzat-beruházó ügyleteknél is biztosítva legyen az a szintű átláthatóság, ami egyébként egy néhány millió Ft-os közbeszerzésnél adott.
Hogyan tovább, átlátható önkormányzatok?
Az Ez a Minimum! szempontrendszere továbbra is rendelkezésre áll a jelöltek - és az átláthatóságot vizslató civilek - számára, hogy ez alapján fejlesszék az önkormányzatuk adatközzétételét.
Ezen felül - a minimumprogramon túllépve - a K-Monitor Építsünk Nyitott Önkormányzatot! néven indított új programot 2024-ban, melyben arra kérjük a polgármesterjelölteket, hogy tegyenek konkrét, számkérhető vállalást azzal kapcsolatban, hogyan teszik átláthatóbbá, elszámoltathatóbbá, az állampolgári részvételre nyitottabbá önkormányzatukat.
A programhoz tartozó kiadványból inspirációt merítve ezen a felületen várjuk a legambiciózusabb, legötletesebb polgármester-jelöltek konkrét, ügyek újszerű megoldására szóló vállalásait. A K-Monitor a megválasztott jelöltek számára felajánlja szakmai segítségét. Az eddigi vállalások itt böngészhetőek.
Ha állampolgárként fontosnak tartod a helyi demokrácia ügyét, küldd el a polgármester-jelöltednek ezt a mintalevelet, kérve őt, hogy tegyen ő is vállalást!
Az Önkormányzati átláthatóság podcastsorozat az Átlátszó.hu-n jelent meg. A teljes adás - és a sorozat további két része - meghallgatható Youtube-on, Soundcloudon, Spotifyon, Player.fm-en és további helyeken.
Címkék: átláthatóság ezaminimum
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.