2019-ben arra kértük a jelölteket, hogy vállalják az általunk megfogalmazott átláthatósági minimum megvalósítását. Idén az ennél ambiciózusabb, újítóbb, egyedibb vállalásoknak is szeretnénk teret adni a helyi demokrácia megújítása érdekében, ezért 200 polgármesterjelöltet kerestünk meg azzal, hogy köteleződjenek el a nyitott, az állampolgárokat partnernek tekintő önkormányzati működés mellett. A jelöltektől azt kérjük, tegyenek legalább egy konkrét vállalást, amivel megválasztásuk esetén támogatná az önkormányzat átlátható és az állampolgárok részvételén alapuló működését.
A vállalást tevő jelölteket a nyitott-onkormanyzat.k-monitor.hu oldalon gyűjtjük, és folyamatosan várjuk a települések vezetésére aspiráló jelöltek nyitott önkormányzati terveit!
Ha polgármesterjelölt vagy, akkor itt tehetsz konkrét, számonkérhető vállalást, amit aztán közzéteszünk a Nyitott Önkormányzatok oldalunkon. Megválasztásod esetén felajánljuk szakmai támogatásunkat a megvalósításához
Magyarországon az önkormányzatok még a fokozatos feladat- és forráscsökkentés után is meghatározó szerepet töltenek be az állampolgárok mindennapjaiban. Még olyankor is, amikor az iskolák már állami kézben vannak, egyre több a “kiemelt beruházás” és “különleges gazdasági övezet”, egyre több önkormányzattól várnak el “szolidaritási hozzájárulást”, miközben adónemeket központosítanak, akkor is van tétje annak, hogy mihez kezd egy polgármester a rábízott településsel. Sőt, ilyenkor van igazán tétje annak, hogy egy polgármester képes-e alternatívát mutatni a minden területen centralizációra törekvő központi kormányzattal szemben!
A Nyitott Önkormányzatok programmal idén az a célunk, hogy a leginnovatívabb és ambiciózusabb ötleteknek adjunk minél nagyobb teret és nyilvánosságot. Mondják meg maguk a polgármesterjelöltek, hogy mi az az ügy, amiben a helyiek számára a legfontosabb lenne előrelépést elérni és hogyan fog ez egy átláthatóbb és számonkérhetőbb önkormányzati működést eredményezni. Mutassák meg, hogy ők is tudnak országosan példaértékű intézkedéseket és projekteket létrehozni, amiből aztán minden hazai önkormányzat tanulhat.
Mi a nyitott önkormányzás?
Egy nyitott önkormányzat átláthatóan, számonkérhető döntéshozókkal és az állampolgárokat partnerként kezelve, őket a döntéshozatalba bevonva működik. Az alább olvasható, illetve az innen letölthető kiadványunkban konkrét, hazai és nemzetközi példákkal illusztráljuk, hogy pontosan milyen gyakorlatok támogatják ezeket az alapelveket.
- Átláthatóan működik egy önkormányzat, ha az állampolgárok hozzáférhetnek az önkormányzat működésével, döntéseivel kapcsolatos információkhoz.
- Számonkérhetően működik egy önkormányzat, ha a döntéseket előre meghatározott programok és vállalások alapján, valamint a nyilvánosság számára megismerhető érvek és érdekek mentén hozzák meg.
- Részvételi alapon, a polgárokkal partnerségben működik egy önkormányzat, ha az állampolgárok bevonása nem csak közvéleménykutatásokra és kipipálandó konzultációkra szorítkozik, hanem valódi lehetőséget biztosít arra, hogy a lakosok is beleszóljanak az önkormányzat működésébe
Mit tehetsz egyszerű állampolgárként, ha szeretnéd, hogy a te településeden is nyitott önkormányzat működjön?
1) Gondold végig, hogy a saját településeden mi az, ami jelenleg nem működik átláthatóan, mik azok az ügyek, ami a semmiből előbukkanva újra és újra meglepnek és felháborodással töltenek el, amikor senki nem kérdezett meg róla, tájékoztatást nem kaptál róla és azt se tudod, hogy hol tudsz utánanézni az adott fejlesztésnek, döntésnek. Olvasd el a fenti kiadványunkat és inspirálódj jó példákból.
2) Látogass el a Nyitott Önkormányzat oldalra és a térképen vagy a kereső segítségével nézd meg, hogy a településedről tett-e már vállalást polgármesterjelölt. Ha van már vállalást tevő jelölt, akkor nézd meg, hogy a vállalása reagál-e a te problémáidra.
3) Ha nem, vagy nincs még a településedről vállalástevő jelölt, akkor keresd meg a jelöltet és küldd el neki a programunkat! A nevük alapján próbáld megkeresni a Facebook-oldalukat, a honlapjukon (hivatalban lévő polgármester esetében az önkormányzat oldalán is akár) az e-mail címüket vagy telefonszámukat. Küldd el nekik az alábbi üzenetet:
- a levél végére írd le az ötleted, azaz szerinted milyen ügyben lehetne átláthatóbbá, számonkérhetőbbé vagy részvételibbé tenni az önkormányzatod működését.
Ha polgármesterjelölt vagy, akkor itt tudsz vállalást tenni.
Ha választó vagy, akkor nézd meg itt, hogy eddig kik és milyen vállalásokat tettek.
Ha fontosnak tartod a K-Monitor munkáját és szeretnéd, hogy minél több képviselőhöz, polgármesterhez, politikushoz juttassuk el az átláthatóság és részvételiség üzeneteit, akkor támogass minket itt.
Címkék: önkormányzat nyílt kormányzás ezaminimum nyitott önkormányzat
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.