A héten panaszkodtunk, hogy a közösségi költségvetés meggyengítésre tett kísérletet a Fővárosi Közgyűlés több frakciója a testület december 18-i ülésén, de beszéljünk pozitív dolgokról is. Gál József (Podmaniczky Mozgalom), arra hivatkozva, hogy megnőtt az elmúlt időszakban a Fővárosi Közgyűlés munkája iránti érdeklődés, illetve a jelenlegi információs rendszer – ideértve az einfoszab.budapest.hu aloldalt is – nem tudja átlátható és követhető módon segíteni döntéshozatalt, több olyan javaslatot tett, amely átláthatóbbá és hozzáférhetőbbé tenné a fővárosi közgyűlés munkáját.
Sőt, Gál arra is javaslatot tett, hogy miként lehetne transzparensebb a fővárosi önkormányzat és a hivatal közösségi médiás hirdetési gyakorlata. Az előterjesztéshez érkezett egy TISZA-s és egy Kutyapárti módosító is, amelyek további átláthatósági intézkedéseket tartalmaztak. A közgyűlés nagy többséggel támogatta ezeket, noha a DK-s, MSZP-s és PM-es képviselők tartózkodtak. A javaslatok mind jó irányba mutatnak, de sok múlik azon, hogy ezeket milyen minőségben hajtják végre.
Röviden ezekről a kérdésekről van szó:
1) Annak orvoslására, hogy naprakészen követni lehessen a közgyűlés által elfogadott szövegeket (ezt nehezítik pl. a tömbösített szavazások), a jövőben a Fővárosi Közgyűlés ülésének lezárását követő 2 munkanapon belül kell majd gondoskodni arról, hogy az "elfogadott határozatok előzetes, egységes szerkezetben, a hivatalos jegyzőkönyv elkészültéig" hozzáférhetőek legyenek a főváros honlapjának közgyűlési aloldalán. Ez azért indokolt, mert jelenleg meg kell várni, hogy a hivatalos jegyzőkönyv elkészüljön és a határozatok feltöltésre kerüljenek az e-infoszab.budapest.hu oldalra, amely ennél gyakran sokkal hosszabb ideig eltart.
2) Sokan, régóta panaszkodtak már arra, hogy nem eléggé kereshetőek a közérdekű adatok a főváros honlapján, és nem követhető az egyes dokumentumok közötti kapcsolat, nincsenek feltöltve a szerződések. Erre jutott a K-Monitor és partnerei által végzett Ez a Minimum! átláthatósági audit is. Az előterjesztés szerint a “minimálisan elvárható átláthatóságon és a Közgyűlés döntéseinek naprakész közzétételén túl szükséges, hogy a budapestiek könnyen megtalálják az életüket alapjában érintő döntéseket, szabályokat, információkat, ezért szükséges a jelenleg üzemelő oldal fejlesztése, funkcióinak bővítése”. Ennek érdekében a Közgyűlés 2025. márciusi rendes ülésére az alábbi minimális tartalommal várnak a főpolgármestertől ütemtervet:
- Közadatok, bizottsági és közgyűlési döntések, fővárosi rendeletek, szerződések, fejlesztési projektekhez kapcsolódó tanulmányok és közadatok, adatbázisok, működési információk közzététele és kereshetővé tétele, legalább az alábbi – egy-egy dokumentumtípusnál érvényesíthető – szempontok alapján: iromány típusa és jellege, benyújtás dátuma, állapot, kihirdetés dátuma, kapcsolódó határidők, kihirdetés száma, benyújtók, módosítások, kapcsolódó bizottsági tárgyalások, érintett fővárosi tulajdonú cégek, értékösszeg, illetve a TISZA párt módosítóját követően "jellemző tárgyszavak",
- A Közgyűlés és bizottságai döntéseinek, előterjesztéseinek, közvetítésének, jegyzőkönyvének legalább olyan szintű és mélységű kereshetőségének és átlátható digitális nyomon követésének biztosítása, mint az Országgyűlés esetében,
- Egyszemélyes fővárosi tulajdonú cégek és fővárosi fenntartású intézmények közérdekű adatainak egységes szerkezetű, könnyen kereshető formában történő közzététele,
- Közérthető tájékoztatás az elindított közbeszerzési eljárásokról, az eljárások részletei kapcsán az EKR felületére irányítva a látogatókat.
3) Arra hivatkozva, hogy a Klímavédelmi, Közlekedési és Városfejlesztési Bizottság üléseinek (Vitézy Dávid Facebook oldalán történő élő) közvetítése iránt érdeklődés van a budapestiek és a sajtó részéről, ezért az előterjesztés arra kéri a főpolgármestert, hogy januártól minden bizottság esetében biztosítsa a videóközvetítést. Jelenleg, aki élőben szeretné követni a bizottsági üléseket, ezt csak az ülés helyszínén teheti meg.
4) Az előterjesztés negyedik pontja egy fontos kampányetikai kérdést érint, amellyel a K-Monitor is foglalkozott a kampányetikát érintő vitaanyagában. Gyakori jelenség, hogy a közösségi médiában úgy hirdetik magukat politikusok, legfőképp polgármesterek, hogy az adott önkormányzat fizeti ennek a költségeit, arra hivatkozva, hogy a polgármester tájékoztatja a lakosokat. Az előterjesztés ezt a problémát a főpolgármester hirdetéseivel illusztrálta, de a gyakorlat országszerte jellemző. A megfogalmazott javaslat ennek kíván véget vetni azzal, hogy “kizárólag a Főpolgármesteri Hivatal és a fővárosi tulajdonú cégek és intézmények hivatalos közösségi média oldalain használjon fel a Fővárosi Önkormányzat közcélú, közérdeket szolgáló hirdetésekre költségvetési forrást, a személyes és politikusi oldalakon a fővárosi költségvetésből történő hirdetéseket szüntesse meg, és az 565/2024. (X.04.) Főv. Kgy. határozat alapján készülő átláthatósági rendelettervezetbe építse be ennek hosszú távú garanciális szabályozását a jövőre nézve is”.
+1 Az MKKP módosítója arra vonatkozott, hogy a koltsegvetes.budapest.hu honlapon frissüljenek a költségvetésére vonatkozó adatok úgy, hogy a 2025. évi költségvetéssel kezdve funkcionális bontás is elérhető. Az hogy ezt mit jelent, megtekinthető a K-Monitor által készített Közérthető Költségvetés alkalmazáson is, amely közgazdasági és funkcionális szemléletben is bemutatja egy település költségvetését.
A felsorolt intézkedések nem kevés munkát jelentenek a főpolgármesteri hivatalnak, de úgy tűnik szükség van a közgyűlés nyomására, ahhoz, hogy történjen valami, hiszen ezekkel a kérdésekkel (amelyek jelentős részben az Ez a minimum! program részét is képzik) nem igazán haladtak a megelőző ciklusban. Ugyanakkor azt is fontosnak tartjuk, hogy a határozat végrehajtása során vegyék figyelembe a hivatal által jelenleg végzett konzultáció eredményeit és a konkrét intézkedések véglegesítése előtt is bocsássák vitára azokat.
Hasznosnak tartod a munkánkat? Segítenél?
Támogasd a K-Monitort!
Címkék: budapest kampányfinanszírozás információszabadság átláthatóság ezaminimum
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.