Rezsiválság sújtja nemcsak az embereket, de a minket szolgáló intézményeket is. A rezsicsökkentés alól kikerült állami-önkormányzati szervek, vállalkozások és civil szervezetek számára megfizethetetlenné váltak az energiaköltségek, így szinte már nincs olyan nagyobb település az országban, ahol ne húzták volna le valahol a rolót. Sajnos napról napra bővül az Átlátszóval közösen fenntartott térképünk az energiaválság miatti bezárásokról. A több száz önkormányzati intézmény és kisvállalkozás mellett tömegesen zártak be rendőrségi épületeket és - jelentős tiltakozást kiváltva - kispostákat is. Bezárt az ország legnagyobb hotelje és gyógyfürdők, színházak, kormányablakok, takarékok sora.
Tegyük láthatóvá közösen a veszteségeinket!
K-Monitor az Átlátszóval közösen október óta gyűjti a bezárásokról szóló híreket egy térképen.
Legutóbb több több tucat falusi takarékot vittünk fel. A "vidék bankja", amelyet Mészáros Lőrinc Lőrinc MKB-jával jelentős kormányzati közreműködés mellett építettek össze egy Magyar Bankholdinggá, szeptember óta tömegesen zárja be a vidéki fiókjait. Ezek közül sok helyen a kézpénzfelvétel lehetősége is megszűnik, ráadásul ezek a fiókok közül több az elmúlt években már megszüntetett fiókok miatt sok környező kistelepülést is kiszolgált, így van, ahol a járásszékhelyig kell utazni a pénzügyek intézéséhez. Mindezt úgy, hogy a Bankholding tavaly 65 milliárd forintos nyereséggel zárt úgy, hogy sok kistelepülés is itt vezette a pénzügyeit. A "racionalizálásssal" párhuzamosan a bank a NER közeli beruházások (pl. Tiborcz István szállodáinak) hitelezője.
A legtöbb bezárás egyelőre az önkormányzati kulturális-közösségi intézményeket érintette. Nekik a rezsicsökkentés alóli kikerülés után, az energiaszerződések leketyegésével tíz-húzszorosára is megnőttek a rezsiköltségei (+ ÁFA), így a csőd elkerülése miatt nem igazán van más lehetőségük, mint bezárni, amit lehet, hiszen fő bevételi forrásuk, az állami feladatfinanszírozás nem követte le a költségek növekedését, helyi adót emelni pedig ma csak nagyon óvatosan lehet. A rezsi ráadásul nem az egyetlen növekvő tétel a helyi büdzsékben, az infláció miatti bérigényeket is ki kell elégíteni a működőképesség fenntartásához.
Ráadásul az önkormányzatoknál kopogtatnak támogatásért az alapellátó házi- és fogorvosok, és a szociális szolgáltatásokat (pl. hajléktalanellátás) nyújtó civil szervezetek is. Az állam idén egyáltalán nem ígért támogatást, a jövő évről is csak tárgyalások folynak, ez alól néhány uszoda jelentett kivételt. A jelenlegi helyzet csalóka, hiszen több nagyvárosba csak januártól gyűrűzik be igazán a pénzügyileg fenntarthatatlan rezsiáremelkedés, de érdemes a térképen Miskolc, Szeged vagy Nyíregyháza városát szemügyre venni, ahol már most tömegével vannak bezárt intézmények. Állami oldalról a szociális válságkezelésben (erről már törvény is született) leginkább kompetens önkormányzatok kivéreztetéséről itt írtunk.
A kormány a lakossági rezsicsökkentés részleges megtartása mellett leginkább a termelékeny nagyvállalatok segítésére fókuszál, miközben az adóbevételek fenntartása mellett költséglefaragásra törekszik. Utóbbi nemcsak beígért fejlesztések elhalasztását jelenti, de a működési kiadásokon is spórolnak, ami szintén okoz bezárásokat. A Posta ideiglenesnek mondott és Budapesten véglegesen is kimondott bezárásokat jelentett be, de kormányablakok, szakképzési centrumok, nemzeti parkok, egyetemek és a Rendőrség körzeti megbízotti irodái is tömegesen zártak be és járatritkításra is volt már példa. A többletkiadás állami kipótlásának hiányára kézenfekvő eszköz az üzemeltetett intézmények bezárása, de az állami cégek, kórházak görgetett adóssága is egyre nagyobb.
A folyamatokat globális jelenségek mozgatják, de a válságkezelés költségvetési hangsúlyait itthon alakítják, leginkább kormányzati szinten. A költségvetési átrendezések politikailag kevésbé látványosak, de ezek hiányában a csökkentett módra kapcsolt közösségi funkciók konkrét életviszonyokat érintenek. A bezárások feltérképezése során számtalan szomorú mondatot olvashattunk vásárlóiktól búcsúzó kisvállalkozásoktól, a kerületrész lakosait évtizedekig kiszolgáló postahivatalnoktól, felháborodott falusiaktól, akik a takarék bezárásával már a sokadik veszteségüket szenvedik. Ezeket a térképen az ikonokra kattintva olvashatjátok el. Sok ember veszíti el most az állását, a közösségi kapcsolatait, a normális élet rutinjait, identitásának fontos egy részét. A legtöbb ilyen történet nem kerül be az országos, de még a helyi hírekbe sem, a politika nem képviseli ezeket az ügyeket, de mégis fontosak egy kisebb közösség számára. Fontos, hogy ott volt az a bolt, ott volt a postás, az, hogy jókat ettünk abban az étteremben. Emlékezzünk rájuk azzal, hogy összegyűjtjük a most bezáró helyeket!
A gyűjtéshez a sajtóban megjelenő cikkek mellett a ti beküldéseitekre támaszkodunk, azokat összevetve a nyilvánosan elérhető információkkal. Már több száz helyszínt küldtetek, amit ezúton is köszönünk!
Segíts feltérképezni, ahogy bezár az ország!
Valami hiányzik? Küldd be itt!
A gyűjtéshez a K-Monitor saját fejlesztésű térképes kérdőíves felületét, a PARTIMAP-ot használjuk.
Ez egy olyan ingyenes oldal, ahol bárki készíthet magának magyar nyelvű közösségi kérdőíveket, amelyeken nemcsak a hagyományos kérdőívkérdések tehetők fel, de arra is megkérheted a kitöltőket, hogy térképen felrajzolt elemeket értékeljenek, véleményezzenek, vagy kérdésedre válaszul maguk rajzoljanak fel pontokat, útvonalakat, területeket a térképre! A kérdőív saját arculattal látható el.
PARTIMAP fejlesztése folyamatos, hamarosan számos új funkcióval bővül a K-Monitor és a Heinrich-Böll Alapítvány prágai irodájának együttműködésében. Érdemes regisztrálni az oldalra, hogy értesülj a decemberi és az azt követő frissítésekről!
Nonprofit szervezetként a célunk, hogy azok, akik pozitív társadalmi változásokért szeretnének tenni, például szeretnék jobban megismerni egy város közlekedési problémáit, véleményezni egy készülő fejlesztést, feltérképezni az illegális szemetelést vagy a nem akadálymentes helyeket, azoknak ehhez legyen egy használható, ingyenes online eszközük! A kérdőívek létrehozása nem igényel semmiféle programozói vagy mélyebb informatikai tudást. Ugyanakkor egy jó kérdőív megszerkesztése nem könnyű, ehhez érdemes elolvasni módszertani kiadványunkat. Egy jó részvételi térképen a közösség tudásai egymásra rétegződnek és olyan mintákat adnak ki, amit korábban senki sem láthatott. Ez erőteljes eszköz a társadalmi ügyeinkben!
Hamarosan online tréninget is szervezünk a PARTIMAP használatáról, de ha nem szeretnél addig várni, keress minket bátran az info@k-monitor.hu-n, és szívesen bemutatjuk neked a felület használatát!
Hasznosnak tartod a munkánkat? Segítenél?
Támogasd a K-Monitort adományoddal!
Címkék: adatok energiaválság k monitor partimap
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.