Áprilisban botrányos körülmények között kerültek fel újra a szavazólapokra a kamujelöltek. A 4 évvel ezelőtti kutyakomédia annak ellenére ismétlődött meg, hogy nyilvánvaló volt, a könnyen megkaparintható kampánytámogatás vonzereje és a többes ajánlás kiskapuja miatt újra lesznek próbálkozók. A profibb, szervezettebb kamupártozók vitték el a pénz nagy részét, a pártok 2,15 milliárddal maradtak adósak, melynek behajtására csekély az esély. Voltak azonban egyéni "versenyzők" is, akik függetlenként, vagy a listát állítani nem képes kamupártok színeiben nyúlták le a nekik kiutalt több, mint egy millió forintot. Az Államkincstár kérdésünkre elárulta, október végéig 231 millió forintnyi tartozást adott át a NAV-nak, ennyi pénzt kellett volna visszafizetniük a komolysági küszöböt el nem ért jelölteknek. A tartozók feketelistáján ismert nevek is szerepelnek.
Százszámra voltak olyanok idén áprilisban, akik üzletként tekintettek a választásokra és a szavazatok megszerzése helyett a kampánypénz megkaparintását tűzték ki célul. A kincstári adatok alapján jól látható, erős területi koncentrációt mutat a műfaj: az elmaradottabb országrészekben akár egy választókerületben is 6-7 jelölt maradt adós a pénzzel, míg a fővárosban alig. Fontos pontosan látni, hogyan került fel a most közzétett adóslistára ez a 144 jelölt, akiknek a Kincstár a tartozást október 19-éig átadta behajtásra a NAV-nak. A nagypályás csalók ugyanis nem itt, hanem a kamupártok párttámogatásával fejték meg a rendszert. A bűnszervezetre emlékeztető modellben a betoborzott egyéni jelöltek lemondtak a párt javára a saját támogatásukról, amit a párt (szigorú elszámolás híján) lepapírozott és gyakran homályban maradó szereplőknek visszaosztott. A pénzbehajtó NAV ebben az esetben nehéz feladat előtt áll, mert vagyonával csak a párt és annak vezetői felelősek, akik gyakran strómanok voltak. A listán, amit most nyilvánosságra hozunk, azok a jelöltek szerepelnek, akik miután így vagy úgy összegyűjtötték a szükséges 500 ajánlást, a kampánytámogatásról kamupártozó társaikkal ellentétben nem mondtak le, noha sejtették, hogy nincs sok esélyük elérni a 2%-os komolysági küszöböt. A kampánypénzt lepapírozták, arról számlákat mutattak be, majd miután a választások előtt visszaléptek vagy ott néhány szavazatot szerezve megbuktak, a Kincstárnak a szerződést megszegve nem fizették vissza az elköltött kampánypénzt. A trükköt a több, mint 1700 egyéni jelölt mintegy 10%-a játszhatta el, a kamupárton keresztüli csalásokat figyelembe véve azonban ennél is nagyobb arányban lehettek a kamujelöltek. A legtöbb próbálkozó Nógrádban volt és itt "fogták" a legtöbb tartozót is, hetet.
Azt nem tudjuk, mire költötték
Csak sejthetjük, de a tartozás ténye nem bizonyítja, hogy a jelöltek szabálytalanul használták fel a kampánypénzt, pl. fiktív (pl. benzin-)számlákat nyújtottak be, hogy a fejenként maximum 1.025.014 Ft-ot megkaparintsák. 4 éve hosszas pereskedés után végül megkaphattuk az egyéni jelöltek számlaösszesítőit, ami az elszámolt költségeket bemutatja. A Kincstár azonban idén 1 millió forintot kért volna tőlünk ezen adatok nyilvánosságáért, így a költések szabályszerűségét most csak ők vizsgálják, a közvéleménynek nincs lehetősége megismerni, mire is költötték az egyéni jelöltek a rájuk bízott kampánypénzt. Ezen adatok nyilvánossága (az áprilisi botrányok után) továbbra is elvárható lenne, hiszen belőlük nem csak a most tartozáson kapott 144 "kis hal" tisztessége vagy tisztességtelensége volna megállapítható, hanem minden jelölté, így a nagy pártok jelöltjeié is. Ebből derülhetne ki például, hogy a kampánypénzből a jelölt saját használatra vásárolt, vagy abból a családi, haveri céget bízta meg úgy kampányolással, hogy a cég egyébként az építőiparban tevékenykedik. A kamupártok számon kérését így ma az állami szervek végzik, a közvélemény pedig csak elvétve értesül a sok évig húzódó perek kimeneteléről. A mi adatainkkal éltek vissza, ránk is tartozik!
A most általunk közzétett listán szereplő jelöltekről azt tehát nem tudhatjuk, rosszhiszeműek voltak-e és szabálytalanul papírozták-e le a kampánypénzt. Néhány, ismertebb jelölt (pl. Abonyi Géza volt visegrádi polgármester, Bertha Szilvia korábbi jobbikos képviselő vagy a devizahitelesek mozgalmának ismert alakja, a 4 éve is sokat bukó Kásler Árpád) esetében feltételezhető, hogy a jelölt túlbecsülte az erejét, és noha óvatosságból nem költötte el a teljes 1 milliós összeget, 2% alatt végezve a pénzzel mégis adós maradt. A listán azonban nagy valószínűséggel többségben vannak azok a jómadarak, akik tudatosan repültek rá a pénzre, most pedig a NAV-val szemben (vagyonukat másra íratva) próbálják kibekkelni a pénz adók módjára történő behajtását. A "legrosszabbul" azok jártak (nekik van 2 millió feletti tartozása), akik vélhetően a szabálytalanságok miatt nem számoltak el a támogatással, így az igénybe vett összeg kétszeresét kell visszafizetniük. Így jártak azok is, akiknek az elszámolását a Kincstár részben vagy egészben nem fogadta el, sejtésünk szerint ezért szerepel a Kincstár által küldött listában a jóval 2% felett végző Németh Zsolt és Póczik Roland. Mivel a Kincstár jelölő szervezetet nem adott meg, rákérdeztünk, hogy valóban a két "nagypárti" politikusról van-e szó, tartozásuk egyébként 1 millió Ft alatti. Akik ugyan elszámoltak, de nem érték el a 2%-ot (pl. mert 3 szavazatot kaptak, mint Salgótarjánban Fényes Józsefné az Egyenlőség Roma Párt színeiben), vagy a pénzből költöttek, de április 8. előtt visszaléptek, azoknak a támogatás összegét kell visszafizetniük (1 milliós és az alatti tartozások).
A Kincstártól kapott listán több olyan személy is szerepel, aki már korábban is eljátszotta a kamupártosdit, Kőrös Gusztáv (Kiskunhalas) a kampányidőszakban őrizetbe is került, mentelmi jogát felfüggesztették, ennek ellenére 2 millió feletti tartozást hozott össze. A már említett, ex-jobbikos Bertha Szilvia élettársaként emlegetett Tián Pál szintén Kiskunhalason próbálkozott, a korábban a Jobbik holdudvarában serénykedő politikus(?) 1,8 milliós adósságot hozott össze 34 szavazatért cserébe. Tián 2017-ben a "CEU-s vircsaft" elleni tüntetés szervezésével hívta fel magára a figyelmet. Rokonok is felbukkannak a listán, egymás ellenében indulva: Mátészalkán Ponczókék, Simonka Orosházáján Csurárék is "párosban" próbálkoztak. Közel egymilliós adósságot hagyott maga mögött a listát állítani képtelen, befuccsolt revolverpárt, a Lendülettel jelöltjeként Móricz Eszter. Tatabányán indult (és kapott 449 szavazatot!) Jakics Mónika, aki sajtóhírek szerint korábban cégtemetőt működtetett (Bedőlt... Kft.) A "magas" szavazatszám miatt feltételezhető, hogy esetében valódi kampánytevékenységre is sor került, amivel a 2% elérésére bazírozott. Budakeszin Kósa Sándor a Demokrata Párt színeiben hagyott maga mögött 1 milliós adósságot - őt korábban egy népszavazás-ellehetetlenítő népszavazási kérdésről ismerhette meg a közvélemény. 2014 után próbálkozott újra Kaposváron Nagy Nándor és Gelencsér Balázs, akiknek a kampányfinanszírozási ügyéről anno az Átlátszó is írt. Mivel nem kizárható, hogy többen jóhiszeműen jártak el és úgy szakadt a nyakukba az adósság, amennyiben a listán szereplő bármely jelölt magyarázattal szolgáló közleményt juttat el hozzánk, annak helyt adunk.
Nem hagyjuk annyiban! Támogass minket, hogy legyen, aki kiabál, ha valaki meglépne a közpénzzel!
Címkék: adatok kampányfinanszírozás információszabadság átláthatóság adatigénylés MÁK
10 komment
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.