Nem fukarkodik a kormány, ha a Magyar Művészeti Akadémiáról van szó: a köztestületté emelt és az Alaptörvénybe is beleírt intézmény eddig is igazán reprezentatív épületeket birtokolt (Vigadó, a Budakeszi úti Hild-villa és Ybl-villa, Műcsarnok), hamarosan azonban elkészül az új székház, mely két Andrássy úti villa összekapcsolásával jött létre. Ottjártunkkor már az utolsó simításokat végezték az épületeken.
A kultúrában és a felsőoktatásban tisztogatások zajlanak és szeptembertől még keményebb lehet a kultúrharc. Ez azonban nem érinti a milliárdokból felhőtlen kivételezettségbe emelt művészeket, kutatókat. A gombamód szaporodó, erős kormányzati hátszéllel nagyra és puccosra dagasztott kulturális intézetek (a Terror Háza mögötti Alapítvány, Hamvas Béla Intézet, Veritas, Retörki, Kertész Imre Intézet, Lakitelki Népfőiskola, Antal József Tudásközpont és társaik) zászlóshajója az MMA, amely 2017-ben 10,5 milliárd forintból, 2018-ban 6,7 milliárdból gazdálkodhatott, ezen felül komoly ingatlanfejlesztések is belefértek. A Magyar Tudományos Akadémiával vagy egyes szakokkal szemben itt fel sem merül a társadalmi hasznosság vagy a piaci igények kérdése: az MMA fényes elszigeteltségben lebeg a sokszor erősen forráshiányos intézményrendszer felett, amit az Akadémia elhelyezése is jól példáz. A milliárdos összeg felett is tud kérni a kormánytól a Vashegyi György karmester által vezetett intézmény: nemrég kaptak még 800 millió forintot művészjáradékokra.
A K-Monitor Bajza utcai lakásirodájától két sarokra már régóta épül az MMA új székháza. Az Újságírószövetség 2006-ban adta el az épületet, 2008 májusában költözött el a házból, amelyet 6 évvel később, 2014-ben kétmilliárd forintért vásárolt meg az állam az akkori magántulajdonostól - írja a Napi. Ugyanebben az évben jelentette be az MMA, hogy az Andrássy út 101.-Bajza utca 31. szám alatti épületegyüttesben alakítja ki új székházát. A két villában összesen 120 embert kívántak elhelyezni. A rekonstrukció 2016-ban kezdődött, a költözés elvben augusztus 21-én zárult - amit a jelenleg is dolgozó munkások miatt kétkedve olvastunk az MTI közleményében. A felújítás mintegy 4 milliárdba került, a beruházással összefüggő közigazgatási hatósági ügyeket a kormány jelentőségű üggyé nyilvánította. Ez utóbbi azt is jelenti, hogy nem kellett műemlékvédelmi, engedélyeztetési dolgokkal “bajlódni” - akárhogy is, a két luxusvilla felújítása igazán elegánsra sikerült. A két épületet az átépítés során elég alaposan kibelezték. A székház az eredeti tervek szerint 2017 végére készült volna el, a kivitelező a Laki Zrt. volt.
A Művészeti Akadémiához áramló tízmilliárdokról itt olvashatsz.
Az elfogadott 2019-es költségvetés alapján az MMA-székház 6 milliárdja közelítőleg annyi, mint ami 2019-ben az Iparművészeti Múzeum felújítására vagy a Nemzeti Kastélyprogramra jut. Ennyit nyeltek le tao-pénzből különböző machinációkkal színházak. Ennyit kapnak 2019-ben a Nemzeti Együttműködési Alapból civil szervezetek, de ennyit tesz ki a nemzetiségi célú költségvetési támogatások tervezett összege is. Felújításokra a magyar felsőoktatásban 2019-ben ennek háromszorosa jut, a szociális-gyermekvédelmi intézményrendszerben tizenkettede, a gyógyító-megelőző ellátásban kb. a negyede, a közgyűjteményeknél alig huszonötöde (200 millió Ft). 6 milliárdból 3 évig lehetne megszervezni a Budapesti Tavaszi és a Budapesti Őszi Fesztivált.
Támogasd a K-Monitort! Közösségi gyűjtést indítottunk egy olyan alkalmazás létrehozatalára, ami bemutatja a korrupt tulajdonosi hátterű szállodákat, vendéglátóhelyeket, hogy bárki eldönthesse, akarja-e, hogy a nyaralása után Mészáros Lőrincnél vagy Tiborcz Istvánnál csengjen a kassza. A NER HOTEL-ről itt olvashatsz.
Címkék: fotó ingatlan kultúra k-monitor
5 komment
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.