“A sport, mely egyenlővé tesz” - cinikus módon ezt a nevet adták a projektnek, amelyben több mint százmillió forintból épült egy új közösségi tér Hajdúhadházon, hogy a szegregált gyerekeket élményekhez, sportolási lehetőséghez jussanak. A 2015-ben átadott játszóteret azonban fizetőssé tették: 500 forintért (a polgármester megfogalmazásában jelképes összegért) használható. Utánanéztünk és bizony gond lehet azzal, ha a 100%-ban támogatott projektelem a gyakorlatban jövedelmet termel.
A hajdúhadházi játszótérépítés célja az eredeti pályázati kiírás alapján szociális célú városrehabilitáció volt. A kiírás szerint maga a "játszótérépítés" projektelem állami támogatás szempontjából "közszolgáltatás ellentételezésére nyújtott támogatás" és mint ilyen, 100%-ban támogatott tevékenység. Persze ez alól kivételt jelenthet, ha jövedelmet termel, mert akkor a normál eljárás szerint a költség-haszon elemzés módszerével állapítják meg a működéskori bevétellel csökkentett támogatási arányt.
A projektről az adatlapja szerint 2013. szeptemberben született támogatási döntés és 2015. novemberében volt az utolsó kifizetés, tehát kb. 2016 első felében zárták a projektet. Szintén az adatlapon szereplő információ szerint 100% támogatást kapott, így vélelmezhető, hogy nem számoltak árbevétellel a játszótér esetében. A szabályok szerint 5 év fenntartási kötelezettség vonatkozik az ilyen típusú a projektekre, azaz meg kell őrizni 5 éven keresztül, 2021-ig a projekt átadáskori állapotát (pénzügyileg is)! Márpedig ha nem számoltak árbevétellel, akkor az önkormányzat a belépőjegy-szedéssel megszegi a támogatási szerződést, így a támogatás részben vagy egészben történő visszafizetésével büntethető.
Támogass minket, hogy még több ügynek utána járhassunk, nyomon követve a közpénzek útját! ▶︎ Adományozz átutalással, vagy PayPalon: k-monitor.hu/tamogatas ▶︎ Legyél pártolói tagunk: patreon.com/kmonitor |
Külön csavar az ügyben, hogy a pályázati konstrukció projektjeitől elvárt cél a pályázati kiírás első mondata szerint „A szociális típusú városrehabilitáció alapvető célja a városok leromlott vagy leszakadó városrészeinek leromlását okozó folyamatok megállítása és megfordítása" vagy más helyen „a cél tehát heterogénebb, integrációra alkalmasabb környezet és társadalom kialakítása.” A közcélokat szolgáló sport- és szabadidős létesítmények esetén is kiemelten szerepel, hogy a felújítások célja „közösségformálást erősítő terek, létesítmények fejlesztése az akcióterületi és annak közvetlen környezetében élő lakosság szociális kohéziójának erősítése érdekében”. Ennek fényében egy hazai vagy uniós vizsgálat esetén valószínűleg nem állna meg egy „szimbolikus” visszafizetendő összeg sem, hiszen a belépődíj épp a szegregációt fokozza, azaz a támogatás legfontosabb célját veszélyezteti az önkormányzat által szedett belépődíj. Az önkormányzat később tagadta, hogy a szegregált városrészben lévő tereket napijegy ellenében használhatják az itt élők, azt állítván, hogy a helyiek regisztráció után ingyen használhatják a két éve uniós forrásokból elkészült sportpályát és játszóteret. Erről azonban az ügyet kirobbantó Népszava azt írta, nem igaz.
Akár tetszik valakinek az ingyen játszótér ötlete, akár nem, az józan ésszel is belátható, hogy ami Hajdúhadházon történik, az a támogatások felől nézve nincs rendben. Ahhoz azonban, hogy biztosat tudjunk az esetről, adatigényléssel kikérjük a támogatási szerződést, annak módosításait, a költség-haszon elemzést és a monitoring és fenntartási jelentéseket, melyekben elvben minden változást és a keletkező bevételt is rögzíteni kell. Szomorú lenne, ha az derülne ki, hogy az önkormányzat eleve egy groteszk konstrukcióban, a szegregációt erősítő módon vitte volna végig a pályázatot. Reméljük, hogy az ügy pozitívan zárul, és a játszótér végül azok örömére szolgál majd, akik a leginkább megérdemlik a vidámságot. Ők pedig nem a hatalmaskodó városvezetők, hanem a helyben élő szegény gyerekek.
FRISSÍTÉS (11.13.): Az önkormányzat egyszerűen nem válaszolt az adatigénylésünkre arra pedig sajnos nincs kapacitásunk, hogy Hajdú-Bihar megyében pereskedjünk az iratokért. A helyi polgármester ráadásul arról beszélt, hogy "Soros-bérencek", fizetett emberek lázítják a helyi cigányságot”, ami szintén nem sok jót ígér a jogaikért küzdő helyi civileknek, akár kiderül a szabálytalanság, akár nem. Az önkormányzat álláspontja szerint a játszótér nem fizetős, hanem regisztrációhoz kötött, de ez önmagában még nem garancia arra, hogy szabályosan folynak a dolgok. Ezt csak a pályázati iratok alapján lehetne egyértelműen kijelenteni vagy cáfolni.
Ráadásul egyelőre a pályáztató, illetékes Nemzetgazdasági Minisztérium sem segített: adatigénylésünkre azt válaszolták: a kért dokumentumok elérhetők a pályázati adatbázisban (EMIR), de ezt tényszerűen nem igaz. Ha változás történik, közöljük.
2019. 05. 28. Elhúzódó eljárás után a mai napon első fokon pert nyertünk az NGM jogutódja, a Pénzügyminisztérium ellen, akiknek így költségtérítés nélkül ki kell adnia a pályázat dokumentumait. Az ítélet egyelőre nem jogerős.
2019.11.15. Másodfokon, a Fővárosi Ítélőtáblán is nyertünk, a tábla helyben hagyta az elsőfokú ítéletet. A bíró átláthatóság- és alapjog-párti indoklásáról és a megkapott dokumentumokról hamarosan külön bejegyzésben jelentkezünk. A perben a K-Monitor munkatársát Kollarics Flóra képviselte, akinek ehelyütt is köszönjük a lelkiismeretes munkáját!
2020.02.06. Az ígélet után, jó egy hónapos késéssel végül postán megkaptuk azt a DVD-t, amire ki voltak írva 2017 előtti kért dokumentumok a projekttel kapcsolatban. Közel két évvel azután, hogy Jávor Benedek bejelentésére az EU már jelezte a problémát a magyar hatóságoknak, és két és féllel azután, hogy az adatokat megkértük, végre láthattunk papírokat arról, hogy Hajdúhadház és a vele konzorciumban lévő Hajdúvitéz Kulturális és Sportegyesület szegregációmentes beruházást vállalt, illetve bebizonyosodott, hogy a projekt valóban 100%-ot finanszírozással valósult meg. A fizetés - illetve a nehézkes regisztráció - a projekt célszámait tette kockára, így azt végül eltörölték.
Ami viszont szomorú, hogy habár a fenntartási jelentésből (pfj.pdf) kiderül, a projekt egyik célja az esélyegyenlőség volt ("NEM KÖZVETÍT SZEGREGÁCIÓT, CSÖKKENTI A CSOPORTOKRA VONATKOZÓ MEGLÉVŐ ELŐÍTÉLETEKET"), ez az önkormányzat húzásával biztosan nem valósult meg. Bizonyos szempontból érthető, hogy a fenntartást is vállaló település megpróbálja védeni a létesítményt, de összességében ez egy olyan abszurd helyzethez járul hozzá, hogy a szegregátumhoz közeli játszóteret az ott lakók nem igazán tudják használni. Legalább ennyire abszurd, hogy egy uniós támogatás dokumentációja, amiről a minisztérium először azt állította, kint van a támogatáskezelő honlapján, csak két és fél év után kapható meg, és akkor sem látható semmi nyoma egy ilyen jellegű anomáliának. A lényeg, hogy minden le van papírozva, ne nagyon nézegesse senki. ( a kapott iratokat itt nézheted meg
Címkék: eu önkormányzat adatigénylés
11 komment
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
SzerződésSertés 2017.09.29. 20:23:23
FILTOL · http://hulyekkimeljenek.blog.hu/ 2017.09.30. 18:16:08
BAZINGA2 2017.09.30. 18:25:26
Danubius 2017.09.30. 18:51:16
KolompárRómeó 2017.09.30. 20:24:28
- Homokvárat építettem.
- Jól van, Lacika, akkor betűzd el azt, hogy épít!
- É-P-Í-T
- Ügyes vagy, Lacika. És te, Béluska, mit csináltál?
- Segítettem Lacikának homokvárat építeni!
- Akkor betűzd el azt, hogy segít!
- S-E-G-Í-T
- Ügyes vagy, Béluska! És te, Gazsika, mit csináltál nyáron?
- Leromboltam a homokvárat, amit Lacika és Béluska építettek, erre ők engem megvertek!
- Ejnye, Lacika, Béluska, ez csúnya dolog! Ez etnikai diszkrimináció! Gazsika, betűzd el azt, hogy etnikai diszkrimináció!
Nagykörúton túli magyar 2017.09.30. 21:12:10
Megnézném azt a játszóteret, amit öt éven keresztül nulla forintból tartanak fent.
Nulla forint takarításra.
Nulla forint javításokra.
Nulla forint fűnyírásra.
stb.
Hogyan gondolja a kedves blogger mindezt elvégezni?
Talán őmaga, saját kezével, ingyen?
Az egyenlőség jegyében mindenkitől egyformán 500 forint az állapot megőrzésére. Nem tudom, mi lehetne ennél egyenlőbb...
Bár ha jobban belegondolok, az az 500 forint annak aki MEGKERESI azt egészen mást jelent, mint annak, aki csak úgy MEGKAPJA, pusztán azért, mert levegőt vesz, és szén-dioxidot bocsájt ki.
halaloszto 2017.09.30. 22:15:16
amúgy az 500ft az tényleg jelképes. jelképezi mennyire szét van szakadva az ország.
Bolshevik 2017.10.01. 13:26:16
Itt is kár lett volna a lurkókat kizárni a játszótérről:
index.hu/belfold/2017/10/01/fejszevel_es_botokkal_tamadtak_meg_egy_csaladot_a_ix._keruletben/
"Azt írta még, "a verekedő családból egy anyuka hívta az "erősítést", mert a gyerekeik (8-10 évesek) "összetűzésbe" keveredtek más kisgyerekekkel"
Höjj de kurvára kellenek ilyen családok, ilyen gyerekek a játszóterekre, csak így lehet istenigazából jól játszani.