Egyszer fent, másszor lent: ilyennek látjuk a mai Magyarországot. Gyerekkorunk megunhatatlan társasjátékát, a kígyók-létrák játékot rajzoltuk át a mai magyar helyzetre aktualizálva. A játékban közismert korrupciós ügyeken keresztül mutatjuk be, hogyan juthat valaki kerülőutakon egyre följebb és hogyan eshet nagyot, ha túl magasra ért. Ván Janka (MKE) rajzával eredetileg az ARC-ra neveztünk, de miután oda nem került ki, azt gondoltuk, itt a blogunkon azért bemutatjuk nektek. A játék a hozzátartozó helyzetleírásokkal letölthető és kinyomtatható, csak egy dobókocka és néhány bábú kell hozzá.
Korrupciós kígyó-létra játékszabály
A játékot úgy kell játszani, mint a klasszikus kígyók és létrák társasjátékot. A játékhoz nyomtassátok ki a társasjáték táblát. Szükségetek lesz továbbá egy dobókockára és annyi bábúra, ahányan játszotok. Alakítsatok ki magatok között egy sorrendet. A sorra kerülő játékos dob kockával, és annyit előrelép, ahányat dobott. Ha olyan mezőre érkezett, ahonnan létra indul, akkor előrelép arra a mezőre, ahová a létra vezet. Ha olyan mezőre érkezett, ahonnan kígyó indul, akkor hátracsúszik arra a mezőre, ahová a kígyó vezet. Ha hatost dobott, akkor (az esetleges kígyón vagy létrán való közlekedés után) dob még egyet. Létrákon csak előre, kígyókon csak hátra lehet közlekedni. Csak akkor lehet a létrákon és a kígyókon közlekedni, ha dobással érkeztél arra a mezőre. Ha tehát például létrán másztál oda, ahonnan újabb létra indul, akkor innen csak a következő körben, dobással mehetsz tovább! A játékot az nyeri, aki a leghamarabb ér fel a Budai Várba. A játékhoz ezen felül letölthető kinyomtatható egy jelmagyarázat. Itt megtudhatod, hogy mi is történik veled, amikor felkapaszkodsz egy létrán, vagy elbotlasz egy kígyón. A tábla mezői a mai Magyarország kisebb-nagyobb korrupciós ügyeit ábrázolják. Egyrészt a kígyók és létrák szimbolizálnak történéseket, másrészt a háttér elemei utalnak esetekre.
A K-Monitor kígyók-létrák társasjátéka azokat a helyzeteket mutatja be, amelyek ellen a mindennapi munkánkban küzdünk. A mezők a magyar társadalom különböző helyzetekben lévő csoportjait ábrázolják. Az előrejutásnak ideális esetben meghatározott, mindenki által elfogadott, igazságos szabályok szerint kellene történnie, ezek azonban megkerülhetők. A kiskapukkal pedig sokan élnek: a létrák (és a hozzájuk kapcsolódó, való életből vett történetek) olyan helyzetet mutatnak, ahol valaki a törvényt és a köznapi erkölcsöt áthágva jutott előre. Aki ügyesen lavírozott és a jó dobásokon felül sok ilyen "létrát" megmászott, idővel feljuthat a legmagasabb körökbe, és a Budai Várban köthet ki. A trükközés azonban még itthon sem kockázatok nélküli: aki kígyóra lép, az visszacsúszik egy korábbi mezőre, és onnan folytathatja. Egy ilyen társadalomban fölfelé nyalni kell, lefelé taposni - és ha nem vagy elég magasan, akkor elég rémes benne az élet.
Támogass minket, hogy segíthessünk megmutatni a közpénzek útját! ▶︎ Adományozz átutalással, vagy PayPalon: k-monitor.hu/tamogatas ▶︎ Legyél pártolói tagunk: patreon.com/kmonitor |
A játék ironikusan azt mutatja be, amit sokan érzünk: a széleskörű korrupció, az uram-bátyám viszonyok miatt olyan mértékben sérült az emberek igazságérzete, hogy ha valaki tisztességes gyarapodást emleget, már csak fintorogva legyintünk. A K-Monitorban egy olyan országért dolgozunk, ahol a túlnyomó többség a közösen kidolgozott szabályok szerint tevékenykedik és a politika is ilyen szabályoknak van alávetve. Egy ilyen országban nincsenek kiskapuk, társadalmilag káros gyakorlatok, amik felett a jogalkalmazók és sok esetben a társadalom is szemet huny, ezért a vagyonosodáson és a közhivatal vállalásán nincs semmi szégyellni vagy rejtegetni való. A játékkal azokra a társadalmi gyakorlatokra szeretnénk felhívni a figyelmet, amelyeket a magyar mindennapok részének gondolunk, de nem törődhetünk bele, hogy velünk élnek. Az elcsalt lakáspályázatok, a forgóajtó-jelenség vagy a közvagyon magáncélokra való felhasználása nem a dolgok természetes állapota, küzdenünk kell ellenük, ha egy olyan társadalomban akarunk élni, ahol az érdemek és nem a származás és a haveri kapcsolatok döntik el, mire viheted. Ha ez sérül, és a többségnek a nyalás és a taposás jut, nem beszélhetünk demokráciáról.
(Kattints a kinagyítható változatért)
Letölthető anyagok
A játék szabályai és az esetek leírása (nyomtatható)
A társasjáték nagyobb méretben
Címkék: magyarország antikorrupció k monitor
3 komment
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.