Szétlopták az olimpiát, és bele is buktak, így nincs nyertese annak a versenynek, amely azzal egyidőben ér véget, hogy szombaton, magyar idő szerint negyed egykor a nyitóünnepséggel elrajtol a riói olimpia. A nagyüzemi korrupció nyomán keletkezett politikai-gazdasági válság nemcsak a szegénységből nemrég kiemelkedett millióknak, de az ország elitjének is betett. Helyszínek, amiket látni fogunk és módszerek, amikre figyelnünk kell, ha olimpiát rendezünk.
Az elmúlt években folyamatosan arról hallottunk, mennyire nem áll készen Rio de Janeiro az olimpiai rendezésre. A beruházások rendre túlárazottak voltak és bár a csapból is közpénz folyt, a munkások rendkívül rossz körülmények között dolgoztak, sokszor nem tudták tartani az ütemtervet. Pedig minden feltétel adott volt: a 2009-es bejelentés idején Brazília gazdasága csúcsra járt, rendszerint Dél-Amerika zászlóshajójaként emlegették. Az olimpiától további gazdaságélénkítő hatásokat vártak. Azóta a növekedés abbamaradt, az országot irányító és a szegénységellenes programjaival népszerűséget szerző elit pedig szétzilálódott egy lavinaszerű pénzmosási ügy nyomán. Az olimpia alatt is folynak a belpolitikai csatározások, melynek részeként a hatóságnak is sok munkája akad, így ellentétben több olyan megasporteseménnyel, ahol a korrupciós vádakat nem követte feltáró nyomozás, a riói mutyikról az egész világ sportszerető közvéleménye tájékozódhatott az elmúlt évben.
A legmagasabb kormányzati szintig elérő korrupciós botrány dióhéjban arról szólt, hogy a Petrobas olajvállalaton keresztül elképesztő összegű állami megrendelésekkel tömtek ki kormányközeli cégcsoportokat, akik később visszajuttatták a pénzt a regnáló párt vezetőihez. Az ügyészség nyomozást indított, amely során letartóztattak több üzletembert is, de a sűrű hálóból nem szabadulhatott a baloldali elit. Eljárás alá vonták az ex-elnök Lulát, majd felfüggesztették az őt követő Dilma Rousseff-et is, akik nyakig benne voltak a botrányban. Most az ideiglenes elnök, Michel Tamer próbálja a nemzetközi megítélést javítani, valamint az elképesztő belterjes, korrupt ügyek által okozott károkat helyreállítani, miközben ellene puccsot kiáltva a baloldal hívei tiltakoznak az olimpia keltette nemzetközi figyelmet felhasználva. A politikai válságot számos helyen magyarul is feldolgozták már, mi rövid összeállításunkban csak a riói olimpiai mutyikat vesszük sorra.
① Maracana stadion: élősdi kivitelezők (térkép)
A már a foci-vb egyik fő helyszíneként is ismert Maracana stadion ad helyet a futball meccsek mellett a nyitó- illetve a záróeseménynek is, így kiemelt fontosságú színhely, amit az olimpiára kibővítettek. Ez azonban nem zajlott zökkenőmentesen. A beruházást három kivitelező végezte, a Delta, az Andrade Gutierrez, valamint a Petrobas-botrányban is érintett Odebrecht cég, így nem csoda, hogy több problémát is találtak az építkezés körül, amik miatt vizsgálatot indítottak. A dokumentumokat tanulmányozva több esetben is kiderült, hogy a kivitelezők hamisították a számokat, hogy megfeleljenek a FIFA vonatkozó irányelveinek. A becsült értéknél végül 62%-al többe került a projekt, ami nem meglepő annak fényében, hogy több olyan eset is előfordult, amikor elképesztő dolgokat számláztak ki az önkormányzatnak. Volt, hogy a munkavállalók étkeztetése, vagy éppen magasnyomású felület-tisztításra kértek pénzt. A vizsgálóbizottság egyik tagja szerint az egész beruházás a közvagyon magánkézbe vándorlásáról szólt, végül ennek eredményeként a bíróság felszólította az önkormányzatot, hogy fagyassza be a kifizetéseket, ami további 60 millió dollárt juttatott volna a beruházók zsebébe.
② BRT Transolimpica: minden áron (térkép)
Nincs olimpia megfelelő közlekedési rendszer nélkül, ami elbírja azt a rendkívüli, megnövekedett forgalmat is, amit a játékok négy évente generálnak a rendező városokban. A Transolimpica nevű háromsávos alagútrendszer, és a benne közlekedő Bus Rapid Transit buszjárat (BRT) is ezt a funkciót hivatott ellátni, kérdés, hogy milyen áron. Az Artigo 19 nevű jogvédő civil szervezet kikérte az önkormányzattól és a beruházóktól a környezetvédelmi tanulmányokat és a kivitelezési terveket, amikből kiderült, hogy az építkezés több száz ember kilakoltatásával járt együtt, lakóközösségeket elválasztva egymástól, sőt a Pedra Branca Nemzeti Park természetvédelmi területén is építési munkálatokat kezdtek. Arról, hogy milyen további anomáliák kísérték a projektet, sajnos a brazil civilek sem tudtak beszámolni, hiszen a beruházás kapcsán benyújtott 54 adatigénylésükből csupán 4-re kaptak kielégítő választ.
③ Deodoro olimpiai park: mocskos ügyletek (térkép)
A központi Deodoro olimpiai park 10 olimpiai és 4 paralimpiai sportágnak ad majd otthont. Az olimpiai faluban – amely 75 hektáron terül el – 9460 szoba, 17 700 ágy várja a nemzeti csapatokat. Az építkezések csúszásából fakadó kellemetlenségekről szinte minden olimpiai csapat beszámolt, aki elfoglalta a szállását. Még kényelmetlenebb helyre kerültek azonban a kivitelező konzorcium munkatársai, akiken idén júniusban ütött rajta a rendőrség: a vád túlárazás, továbbá csalás és okirat-hamisítás az építkezés során keletkezett hulladék kezelésével összefüggésben. A bíróság végül befagyasztott mintegy 10 milliárd forintnyi államilag támogatott hitelt, amelyet a konzorcium az építkezésre kapott, nem meglepő: ugyanazokról az építőipari cégekről van szó, akik már a Petrobras-ügybe is belekeveredtek.
④ Linha 4: a négyes metró (térkép)
Egy héttel az olimpia előtt készült el az építkezések legdrágább projektje, az átszámítva több, mint 700 milliárd forintból épült négyes számú metróvonal. A 16 kilométeres metró több, mint 300.000 embert szállít majd át a riói hegyek alatt, ezzel az olimpia közlekedésének pótolhatatlan eleme lesz. Az építkezés, mely eredetileg is hetekkel az olimpia előtti átadással számolt, valódi, éles teszt volt arra nézve, képes-e a brazil gazdaság nagy nyomás alatt teljesíteni. A “nem” azonban ebben az esetben nem lehetett opció, noha a metró körül zajlottak az események. A Maracana-ból is részt vállaló fő kivetelező Odebrecht ipari konglomerátum vezérigazgatóját, Marcelo Odebrechtet tavaly júniusban elvitte a rendőrség, a határidő pedig vészesen közeledett. A metró nélkül Rio közlekedési dugókba fulladt volna az olimpia idejére, erre azonban szerencsére nem kerül sor. A beruházást sokáig elkerülték a korrupciós gyanúsítások, ám idén áprilisban a négyes metró neve is előkerült egy vesztegetési ügyben.
⑤ Lagoa Rodrigo de Freitas: túlárazás (térkép)
A Copacabana közelében elhelyezkedő lagúnában csak elsőre tűnt jó ötletnek evezős pályát építeni. Ez az a pálya, ahol a kajak-kenu versenyeket bonyolítják, az egyik helyszín, ahonnan magyar aranyérmek várhatók. A 4000 fős lelátó és a pálya építésének költségei eszméletlenül elszálltak: kétmilliárd realba, vagyis 141 milliárd forintba, 38 felcsúti stadion árába került volna, ha a szervezők nem állítják le az építkezést költségcsökkentés címén. A pálya végül megépült, a végleges költségre vonatkozóan nem találtunk adatot, az azonban biztosnak tűnik, hogy a versenyzők jobban örültek volna, ha egy csekélyebb volumenű beruházás mellett a vízminőség javítására költik a pénzt a szervezők.
A cikk szerzői: Merényi M., Szadai Levente. A K-Monitor egy antikorrupciós civil szervezet. Ha szeretnél többet tudni arról, mit csinálunk, látogass el honlapunkra!
Címkék: sport térkép korrupció
7 komment
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
PomberMaci 2016.08.06. 17:01:42
Mdavid89 · http://iranynewyork.hu 2016.08.06. 17:23:09
kuki123 2016.08.06. 18:16:13
ha a arra célzol, hogy a fidesz jobb oldali , akkor ki kell hogy ábrándítsalak...
mind a kettő bal, esetleg a egy nagyon kicsit középre húzz, de rohadtul nem jobb.
Ha miénk lesz a rendezés joga én 1000% hogy lelépek az országból.
2030-ra már alapból összeomlik a nyugdíj rendszer egészségügy már most sincs.
Építeni kell paks 2-őt és már az is padlóra küldi az országot.
Konganak a most épült stadionok...
tegnap az M1-en hevesen bizonygatták, hogy mennyire megtérül...
Érdekes sem svédorság, sem ausztria, sem másik nálunk gazdagabb sikersebb EU ország nem akar olimpiát...
Vajon mé?
Mert tudják, hogy alig vna haszon rajta, és használhatalanok az igatlanok utána
London is csak azért volt okés, mert kb már mindne meg volt hozzá, épület szálloda, metró stb, és mind napi hazsnálatban van volt.
Nálunk, már eddig is minden 4xeres áron épül 4xer annyi idővel 4xer szarabbul mint nyugaton.
Iylen fejős tehénbe belerokkan az ország 100 évre.
lásd Görögök.
Én elhiszem, hogy akár faszán pozitívra lehet hozni, de az ne mennél a magyaros politikával és szakembör parasztokkal és önjelölt vállalkozókkal.
kuki123 2016.08.06. 18:24:54
pedig munka za lenne...
Súlyos ember hiányla küszködik az ágazat.
mivel rabszolga munkára netto 100-120-ért csak a legalja van már most is.
A cigány meg nem dolgozik, ha igaz az olyan is.
Ha külföldit használsz, akkor meg kiáramlik a pénz a rendszerből...
Tehát 1000% hogy veszteséges lesz az olimpia.
Hungarian Geographic · https://www.facebook.com/hungarian.geographic 2016.08.06. 18:45:03
Olimpiai Stadionnal, azóta megcsinált Konfederciós Kupa (2013), Vb (2014), után hogy tudtak így elcsúszni.
Lacocks 2016.08.07. 08:37:23
Most rákerestem, itt: noinetcafe.hu/index.php/utazas/80-a-vilag-leglatvanyosabb-esemenye-a-rioi-karneval, ezt írják:
" A karneválra minden évben több mint 800.000 turista kíváncsi,"
Az infrastruktúra, szálláshelyek, közlekedés stb. tehát eddig is ki tudta szolgálni ezt az embertömeget.
Az olimpiával kapcsolatban azt olvastam, hogy most emiatt fél millió ember érkezik.
Akkor mi a fene került annyiba ezen az olimpián?
2016.08.07. 10:24:14
Hossz: 16 km
Ár: 700 milliárd Ft
M4:
Hossz: 7,4 km
Ár: 452,5 milliárd Ft
Ha beleszámítjuk az inflációt is, kiderül, hogy ipari tanulónak nem jöhetnének hozzánk a brazil politikusok.