Az utólagos konzultáció is konzultáció? Közel két hónappal azután, hogy levelet küldtünk Orbán Viktornak (pontosabban minden parlamenti képviselőnek), amelyben kifogásoltuk a 2015-ös költségvetést megalapozó törvényjavaslat egyes rendelkezéseit, megjött a Miniszterelnökség válasza: Észrevételeinket továbbították a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz. A vitatott javaslatot persze időközben elfogadták, rendelkezései pedig január elsejével hatályba is léptek.
A kormánypártok tavaly novemberben olyan törvényjavaslatot nyújtottak be a parlamentnek, amely csökkentette volna a közpénzek felhasználásának átláthatóságát, újabb kapukat nyitva meg a korrupció előtt. És nem is csak “volna”: a szóban forgó, a 2015-ös költségvetés megalapozásáról szóló salátatörvényt december közepén elfogadta az országgyűlés. Bár egyes módosításoktól végül elálltak (a részletekről korábbi posztunkban olvashatsz), az elfogadásra került törvény bizonyos rendelkezései így is kiválóan alkalmasak arra, hogy homályosabbá tegyék a közpénzekkel való gazdálkodást. Röviden: január elsejétől a kormány könnyebben, a zavaró nyilvánosság kiküszöbölésével juttathat állami pénzeket hozzá közel álló civil szervezeteknek, ha szeretne.
K-Monitor KFT.
Az ügy kapcsán tavaly novemberben, a javaslat benyújtását követően az atlatszo.hu-val és a Transparency Internationallel közösen levélben fordultunk a képviselőkhöz, arra kérve őket, hogy kezdeményezzék az átláthatóságot korlátozó rendelkezések visszavonását, vagy, ha ez nem sikerül, ne támogassák a törvényjavaslatot. A salátatörvényt ennek ellenére elfogadták, január elsejével pedig hatályba lépett. Éppen ezért meglepetésként ért bennünket, amikor január közepén választ kaptunk novemberi levelünkre a Miniszterelnökségtől. A titkárságvezetőtől megtudtuk: levelünket, a tartalmára való tekintettel, a Nemzetgazdasági Minisztériumba, Varga Mihály miniszter úrhoz továbbították.
Természetesen nagyra értékeljük, hogy a Miniszterelnökség reagál a megkeresésünkre. Az egyetlen apró kifogásunk az időtényezővel kapcsolatos, ugyanis az általunk közel két hónapja fogalmazott levélben kifogásolt javaslatot az országgyűlés bő egy hónappal ezelőtt már elfogadta. A Miniszterelnökség láthatóan komolyan veszi a konzultációt, de talán hasznosabb volna, ha a törvények elfogadása előtt kerítene sort az azokkal kapcsolatos aggályok vizsgálatára. Kíváncsiak vagyunk, milyen választ fogunk kapni aktualitásukat vesztett kéréseinkre a Nemzetgazdasági Minisztériumtól - és főleg, hogy mikor.
Címkék: miniszterelnökség átláthatóság
3 komment
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
István Tamasi 2015.01.24. 10:14:47
The Real Storm Trooper · http://costumeofsuperheroes.com 2015.01.25. 21:22:55
2019.08.22. 05:45:53
Tudunk rájönni?
Miniszter elnök lehet
Egy jelentételen senki!
Gömbös, Szálasi,
Rákosi, Kádár!
Sok aljas, szamár!
Népének ellensége
Kiáltó gazembersége,
Pusztít bennünket!
Kitaposva belünket!