Két törvénnyel is megajándékozta a parlament az átláthatóság barátait az ünnepek előtti utolsó ülésnapokon. A két jogszabály módosítása újabb példa arra, hogy a kormány lépésről lépésre kiüresíti az információszabadságot garantáló rendelkezéseket.
1) Hétfőn a kormánypárti képviselők megszavazták a Magyarország 2015. évi központi költségvetésének megalapozásáról szóló salátatörvényt. Már az erre vonatkozó törvényjavaslatról megállapítottuk, hogy jelentősen növeli a közpénzek elköltése terén a korrupció kockázatát. Egyrészt felszámolta volna azt a tilalmat, ami megakadályozta, hogy közpénzből fizetett támogatásban részesüljenek az olyan társadalmi szervezetek, amelyek politikai párttal együttműködnek, vagy politikai párttal közös jelöltet állítottak a választásokon. Másrészt a hazai költségvetésből nyújtott minden támogatást kivonni tervezett a közpénzekből nyújtott támogatások átláthatóságáról szóló törvény hatálya alól.
November végén ezért az Átlátszó.hu-val és a TI Magyarországgal közösen – nyílt levélben felszólítottuk a parlamenti képviselőket, hogy ezt a két rendelkezést ne szavazzák meg. Az első követelésünk látszólag ugyan teljesült, hiszen a tegnap elfogadott törvény nem szűnteti meg a politika közeli civil szervezetek közpénzből történő támogatásának a tilalmát. Cserébe viszont megszavazták, hogy a hazai közpénz megszerzésére irányuló pályázatok esetében ne érvényesüljenek az eddig széleskörű nyilvánosságot és szigorú összeférhetetlenséget előíró szabályok.
Vagyis a kormány anélkül támogathat magyar adófizetői pénzből hozzá közel álló civil szervezeteket, hogy törvényt sértene. Sőt, még csak a nyilvánosság előtt sem kell számot adnia az ilyen költségvetési kifizetésekről.
2) Ha ez nem lenne elég, а fellengzősen csak a közpénzek szabályozásával összefüggőnek mondott, tegnap benyújtott törvényjavaslat még durvábban korlátozná a közpénzek elköltésére vonatkozó adatok megismerhetőségét. Ahogy a TASZ is írja, a kormánypárti többség által már elfogadott törvény lehetővé teszi, hogy a szerencsejáték szervezők levonják a szerencsejáték után fizetendő adó összegéből a sportegyesületnek vagy sportszövetségnek nyújtott támogatást. Tehát nem a játékadó alapja, hanem a ténylegesen befizetendő játékadó mértéke csökken a sporttámogatásra fordított összeggel. Vagyis a szerencsejáték szervező maga döntheti el, hogy a költségvetésbe, vagy valamely sportszervezetnek fizet-e inkább.
Persze elképzelhető lenne, hogy okvetetlenkedő civilek, kíváncsi újságírók vagy az adójuk miatt aggódó polgárok rákérdeznek a sportcsapatok támogatásainak a forrására és így esetleg kiderülne, hogy egy-egy szerencsejáték szervező melyik sportcsapatnak fizetett adózás helyett. Ez semmiképpen nem lenne szerencsés, ezért a frissen elfogadott törvény – Törvényalkotási Bizottságot vezető Gulyás Gergely által jegyzett módosító javaslat hatására – megengedi, hogy a sportági szakszövetségek a magántámogatásokról „összesített adattartalom szolgáltatásával” adjanak tájékoztatást. Tehát ha a polgár az információszabadság törvényt használva arra kér egy sportszövetséget, ugyan mondaná meg az illető, honnan mennyi pénzt kapott, be kell majd érnie egy feltehetően mindössze egysoros válasszal. A megkérdezettnek elég annyit mondania: „céges és egyéb magánadományokból ennyi meg ennyi millió” érkezett, azt azonban elhallgathatja, hogy konkrétan kitől kapta a pénzt.
A két jogszabály módosítása újabb példa arra, hogy a kormány lépésről lépésre kiüresíti az információszabadságot garantáló rendelkezéseket. Ennyire rövid idő alatt ritkán sikerül két olyan törvényt is megszavazni, amelyek ilyen durván keresztbe tesznek a közpénzekre vonatkozó közérdekű adatok megismerésének.
(forrás: TI Magyarország, K-Monitor)
Címkék: sport támogatás rokonok átláthatóság
14 komment
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
toportyánzsóti 2014.12.16. 17:49:09
sas70 2014.12.17. 13:05:04
♔bаtyu♔ 2014.12.17. 13:37:04
flort 2014.12.17. 14:01:46
De a poszt nem erről szólt, mint ezt bizonyára észrevetted (de mint mindig, most is csak mellébeszélsz), hanem arról, hogy a magyar állam által biztosított közpénz (azaz az én adóm, és az is biztosan, amit te ÁFA formájában kénytelen vagy befizetni, mégha SZJA-t nem is fizetsz) eddig viszonylag nyomon követhetően lett eladományozgatva (bár az utóbbi években szemérmetlen módon, nem is titkolva csaknem kizárólag a kormányt támogatók kistafírozásával), mostantól meg nem ez lesz. Azaz tulajdonképpen ezután is törvényesen megy minden, csak nem kifejezetten európai módon (ne kezdj el nyáladzani, légy szíves, hogy demer' Angliába is van egy II Edward kori törvény, meg Amerikának egyik tagállamában, mert most nem erről van szó, hanem az elvekről).
És nyilván tudod, hogy erre a "de a Pistike is belepisilt a homokozóba!" elég gyenge érv.
Netuddki. 2014.12.17. 14:07:53
De ha már itt tartunk akkor a lobbik is számot adhatna a ruszki pénzekről. Meg ki tudja? A maszop alatt 8 évig meglehet a fideszes gazdáid is a ruszki maffia pénzén éltek, amit most uzsorakamattal kell visszafizetni. Lehet ezért is nyaljátok annyira az oroszok valagát...
♔bаtyu♔ 2014.12.17. 14:30:06
Nem azt mondom, tényleg ha unatkozom, képes vagyok mélyre nyúlni a kukában hozzászólok olyanhoz is, akit amúgy elkerülnék, de olyan mélyre nyúlni ahol te vagy, na inkább unatkozom:)
♔bаtyu♔ 2014.12.17. 14:33:16
E mellett azonban én azt is megtiltottam volna, hogy "civil szervezet" közvetlenül külföldi támogatást kaphasson. Kizárólag nyilvánosság mellett és állami közvetítéssel és elbírálással beleférhet.
Meg kell mondanom, hogy a külföldi beavatkozást nagyobb veszélynek tekintem, mint azt, hogy Orbánék állami cégekkel fideszbarát "civileket" támogatnak.
sas70 2014.12.17. 15:36:57
Amúgy meg kibaszottul leszarom, kit támogatnak más országok adófizetői pénzéből, mert engem az érdekel, hogy az én adófizetői pénzemmel mit csinálnak, azon kívül, hogy ellopják! Hogy más országok adóbefizetését mire költi a kormányuk, az legyen jórészt az ő gondjuk.
Amúgy meg a nagyszerű kétharmadnak ha már olyan magasztosak, nem a hétvégi boltbezárásokkal, meg a dohánymutyival kellene foglalkozni, hanem rendet tenni a politikai pártok finanszírozási, elmutyizási, pénzlopási viszonyai között. Mondjuk úgy, hogy nincs titkosítás, elkenés, üzleti titok stb. Persze nem vagyok naiv, valamennyi mindig lesz, csak kurvára nem mindegy, hogy pár millió vagy milliárdok, mint most.
Blogger Géza 2014.12.17. 15:37:36
Blogger Géza 2014.12.17. 15:42:06
Az egy más kérdés, hogy a gazdálkodó szervezetek pénzköltéseit (ide tartozik a sport támogatása is) mennyire kell mindenki az orrára kötni. Ha teszem azt te kapsz az államtól adókedvezményt (mondjuk családi adókedvezmény formájában) te sem szeretnéd ettől még a nyilvánosság elé tárni az összes kiadásodat.
32FNewYork 2014.12.17. 15:56:33
Blogger Géza 2014.12.17. 16:02:12
flort 2014.12.17. 17:59:50
A civil szféra támogatásához az államnak semmi köze, részben (de nem csak) azért, mert azzal nem kifejezetten megegyező (sőt, azzal homlokegyenest ellenkező) értékeket tartanak fontosnak. Függetlenül attól, hogy mi a véleményem pl. a Greenpeace-ről, női érdekvédőkről, szerintem helye van a véleményüknek, márpedig ez a kormány egy fillért sem adna nekik. Vagy a vasútbarátok, ebtenyésztők, bélyeggyűjtők szervezetei is csak az igen szűkös állami csecsen éljenek?
Azon az államon, amelyik hajlamos a saját szervezeteit agyontámogatni (ld. CÖF), ami így aztán minden, csak nem civil. Ellenben még a vesszők is ugyanoda esnek, ahol az éppen aktuális kormány-papagáj kitette azokat - olyan igazi népfrontos dolog.
Csak hát 25 éve épp ez az állami túlreprezentáció lett elküldve a picsába.
De ha az átláthatóság a cél, elég megnézni a vonatkozó törvényeket, mik a jelenlegi kötelezettségek. Te pl tudod?