Nyílt adatos konferencia volt a héten Berlinben, az Open Knowledge Foundation összecsődített mindenkit, akit érint az adatok megosztása és feldolgozása. Volt ott Google-ös fejlesztőtől kezdve, nyílt adatokért küzdő aktivistán át kormányzati emberig mindenféle résztvevő, még az EU digitális ügyekért felelős biztosa is mondott beszédet.
Az Open Knowledge Foundation nyílt adatos konferenciáján mondott beszédet Neelie Kroes, az EU digitális ügyekért felelős biztosa. Bejelentette, hogy az Európai Bizottság közzétette ajánlásait a közadatok, például meteorológiai, közlekedési, ingatlan- vagy térképes adatok publikálásával kapcsolatban. Az útmutatás célja, hogy egységesítse az EU-n belül, milyen licenc alatt publikálják az adatokat az államok, melyek a kiemelt adatkategóriák és hogy alapvetően csak az adatok letöltéséért nem kérhetnek pénzt az intézmények.
A konferencián a biztos válaszolt a közönség néhány kérdésére is, Helen Darbishire, az információszabadságért küzdő Access Info civil szervezet vezetője közérdekű adat-igénylésben rákérdezett, miért van az, hogy kikérte az Európai Bizottság tagjairól és az EB elnökéről, mennyit keresnek, mennyit számolnak el utazásra és egyéb költségekre, de csak aggregált adatokat kapott. Neelie Kroes felvonta a szemöldökét és közölte, hogy példamutatásképpen ő nyilvánosságra hozza akár azt is, hogy két vagy három kávét iszik meg közpénzből egy nap.
A konferencia célja az volt, hogy a civil szervezetek, kormányzati és magánszektorból érkező szereplők, akik nyílt adatokkal dolgoznak, megosszák egymással a tapasztalataikat akár korrupció elleni küzdelemről, akár a formátumok egységesítéséről van szó. Nem hiányoztak a közpénzek átláthatóságával foglalkozó workshopok sem, a K-Monitor negyedik alkalommal vett rész a konferencián, idén a Transparency-s, Atlatszo.hu-s koprodukcióban készített kepmutatas.hu projektet mutatta be a párt- és kampányfinanszírozás átláthatóságáról szóló foglalkozáson.
Az Open Knowledge Foundation kezdeményezése a kormányzati szerződések nyílttá tételéért küzdő Stop Secret Contracts (amiben szintén partnerek vagyunk). A fenti képen azok az űrlapok láthatók, amiken a konferencia résztvevői megoszthatták, milyen szerződéseket szeretnének nyilvánosságra hozatni az országaikban. Mi a paksi bővítésről szóló megállapodást írtuk be.
Kiderült, hogy a magyarral ellentétben a francia kormány már elég jól áll az EU-n belül a saját adatainak nyilvánosságra hozásával (nyílt adatos oldaluk itt elérhető) és az adatok feldolgozhatóvá tételével. Miközben az ukránok arra készülnek, hogy ősszel egy konferencia keretében gyűjtsék be az ötleteket arra, hogyan kell ezt jól csinálni.
Az esemény főtámogatói közt volt a Google és a Világbank is, nekik is érdekükben áll, hogy megismerjék a közösséget, amely az adatok felhasználásával foglalkozik. A konferencián a Google igyekezett a civil társadalmat támogató projektjeit népszerűsíteni (bár a részvételük miatt elég sok kritika érte a konferencia szervezőit), míg a Világbank azokat akarta megtalálni, akik felhasználnák az általuk generált adatokat.
A helyszínen lehetett adattisztítást és táblázatkezelést tanulni a szakértőktől, és sok beszélgetésen felmerült, hogy hogyan lehet nyílt adatokkal foglalkozó aktív közösséget építeni; erre Facebook-csoportok, honlapok vagy közös sörözések jelentenek megoldást. Az általunk végighallgatott előadásokon nem derült ki, mi a legjobb eszköz, de az biztos, hogy a franciákéhoz hasonló sikertörténetekhez szükség van aktív helyi közösségre, ami pedig csak most kezd formálódni Magyarországon.
Címkék: eu adatok nyílt kormányzás adatigénylés OKFN adatozz okosan
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.