Az EU-s agrartámogatási rendszernek köszönhetően az elmúlt évek valódi pénzesőt jelentettek néhány magyar nagytőkés számára. Csányi, Nyerges és Leisztinger érdekeltségei sok milliárd forinttal gazdagodtak, miközben a kis- és középbirtokos gazdákhoz az uniós pénzeknek csupán a töredéke jutott el.
A magyar mezőgazdasági politika az unióshoz hasonlóan hosszú ideje kétarcúsággal küzd, ahogy ezt az állandósult parlamenti viták, valamint Ángyán József, a Vidékfejlesztési Minisztérium januárban lemondott államtitkárának nyilatkozatai is mutatják. Noha kimondott cél a középbirtokok támogatása és a mezőgazdaságból élők életszínvonalának javítása, a gyakorlatban a magyar és az EU-s mezőgazdasági politika is kifejezetten a nagybirtokokat támogatja és a nagybirtokos mezőgazdaságot ösztönzi. A földbérletekkel kapcsolatos botrányok mellett jó példa erre az agrártámogatások rendszere is. A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) által tavaly szétosztott agrártámogatások legfőbb nyertesei többek közt Nyerges Zsolt, Csányi Sándor vagy Leisztinger Tamás érdekeltségeit találjuk, és általában véve is elmondható, hogy az összes kifizetett támogatás nagy része csak keveseket gyarapít.
Míg Magyarországon az egy termelő egységre jutó támogatások átlagos szintje (2011-ben 878 ezer forint) nem számít kiugróan alacsonynak a többi tagállamhoz, különösen az újonnan csatlakozó országokhoz viszonyítva, annak elosztása rendkívül egyenlőtlen. A támogatásban részesülő gazdaságok 86 százaléka az átlagos értéknél kisebb támogatásban részesül, a gazdaságok felső 10 százaléka teszi zsebre a támogatások 76 százalékát. A következő tíz százalék már csak a teljes támogatás tizedét kapja, hogy végül a legalsó tized csupán a 0,3 százalékig részesüljön a területalapú támogatásokból. Még szembetűnőbb a különbség, ha figyelembe vesszük, hogy a legfelső 1 százalék a területalapú támogatások 40,5 százaléka felett rendelkezik.
Kattints a nagyításhoz!
Forrás: MVH adatok alapján saját számítások
Az összes mezőgazdasági támogatást, azon belül is a felső tíz százalék részesedését figyelembe véve elmondhatjuk, hogy a támogatások egyenlőtlen eloszlása az utóbbi években tovább fokozódott, és a Fejér megyei földbérleti pályázatok eredményeit elnézve, ez valószínűleg a jövőben se lesz másképp. A 2008-ban és 2009-ben az egyéb jogcímeken adott támogatások még inkább ellensúlyozták az egyenlőtlen támogatási rendszert, látni kell, hogy a támogatások egyre inkább a nagybirtokokhoz jutnak el, ami persze szemben áll a kormány hivatalos politikájával, a családi középbirtokok támogatásával.
Kattints a nagyításhoz!
Forrás: MVH adatok alapján saját számítások
A támogatottak beazonosítását nehezíti, hogy a kedvezményezett vállalatok jelentős hányada többszörös kereszttulajdonlásokkal bonyolított cégcsoportokhoz tartozik, így csak a hálózat összes vállalkozásának feltérképezésével kaphatunk valós képet arról, hogy mennyi támogatáshoz is jut egy-egy szereplő, illetve érdekeltségei. Az MVH által példás minőségben közölt adatok segítségével megpróbáltuk feltérképezni a támogatási rendszer legnagyobb haszonélvezőit.
Mivel a területalapú (és kiegészítő cukor-) támogatásokat a megművelt vagy birtokolt területek méretével arányosan osztják szét, így az elnyert támogatások nagysága alapján az is kirajzolódik, hogy kiket tekinthetünk ma Magyarország zöldbáróinak, kik birtokolják vagy bérlik a legnagyobb földterületeket.
Általában elmondható, hogy alig találunk külföldi szereplőt a támogatottak élmezőnyében (a legnagyobbak közé az angol hátterű Inicia Kft., valamint a holland hátterű Bovina Kft. tartozik), viszonylag jelentős ugyanakkor az állami tulajdon, ami többnyire a nemzeti parkokat jelenti. A 2011-ben legnagyobb támogatást kapók között előkelő helyen szerepelt a Kiskunsági (2.), a Hortobágyi (3.), a Körös-Maros (10.) és a Fertő-Hanság Nemzeti Park (52.) is.
Nagy számban vannak a legtöbb támogatásban részesülők között korábbi állami gazdaságok, téeszek, amelyek részben még mindig szövetkezeti formában működnek - 2011-ben ilyen volt például a Körösladányi Barátság Mezőgazdasági Szövetkezet (21.), részben pedig zártkörűen működő részvénytársaságokká alakultak. Utóbbiak egy részében továbbra is nagyszámú helyi gazda gyakorolja a tulajdonosi jogokat, és vezetőségük is többnyire a helyiek köréből kerül ki. Ilyen vállalkozások például a Matyó Agrártermelő Zrt. (14.), vagy az Orosfarm Zrt. (30.).
Kattints a nagyításhoz!
Forrás: MVH adatok alapján saját számítások
A legnagyobb arányban ugyanakkor olyan vállalatok találhatóak a 2011-es top 30 támogatott között, amelyek vagy cégeken keresztül, vagy közvetlenül néhány nagygazdához, befektetőhöz köthetőek. A céghálókat visszabontva a következő szereplők tekinthetők a támogatási rendszer legnagyobb haszonélvezőinek.
Csányi Sándor
Kattints a nagyításhoz!
Forrás: Opten és MVH adatok alapján K-Monitor gyűjtés
Nyerges Zsolt
Kattints a nagyításhoz!
Forrás: Opten és MVH adatok alapján K-Monitor gyűjtés
Leisztinger Tamás
Kattints a nagyításhoz!
Forrás: Opten és MVH adatok alapján K-Monitor gyűjtés
Mádl István
Kattints a nagyításhoz!
Forrás: Opten és MVH adatok alapján K-Monitor gyűjtés
Dorogi Árpád
Kattints a nagyításhoz!
Forrás: Opten és MVH adatok alapján K-Monitor gyűjtés
Hód-Mezőgazda Zrt.
Kattints a nagyításhoz!
Forrás: Opten és MVH adatok alapján K-Monitor gyűjtés
A területalapú egyszeri kifizetések alapja, hogy a támogatást a használt földterület nagysága után fizetik, elválasztva így a megtermelt mennyiségtől, vagy a földhasználat mikéntjétől. A támogatásra nem feltétlenül a földterület tulajdonosa, hanem az azt használó jogosult – többnyire a bérlő, aki a termeléssel járó kockázatokat is viseli. Érdemes tudni, hogy a támogatás meg nem művelt területek után is jár, azonban bizonyos minimumfeltételekhez kötött.
Az a tény, hogy a támogatottak (azaz a legnagyobb földbirtokosok) listáját még csak nem is igazi zöldbárók, hanem napjaink három jól ismert "nagytőkése" vezeti, mutatja az agrártámogatási rendszer abszurditását. A területalapú támogatások elosztása leginkább egy olyan diétára hasonlít, amely a legkövérebbeknek ad a legtöbbet enni.
A termeléstől teljesen elszakadt területalapú támogatások a kisbirtokosok számára némi alamizsnát, a nagyoknak viszont kiváló ingatlanbefektetést jelentenek. A sokat emlegetett földbérletek kérdése ezért is különösen érdekes. A termőföldek teljesen átláthatatlan elosztása, bérbeadása nagyszerű lehetőség néhány gazdasági szereplő vagy érdekcsoport hosszútávú helyzetbe hozására, miközben a valódi termelők akár föld nélkül maradhatnak.
Nagy Réka / K-Monitor
Címkék: eu leisztinger mezőgazdaság csányi agrártámogatások nyerges mvh földbérlet
38 komment · 3 trackback
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Száz forint a forró lángos, mihez értesz, Áder János? 2012.05.18. 10:44:00
Trackback: Orbán Viktor életrajza 2012.05.18. 10:40:20
Trackback: Matolcsy György életrajza 2012.05.18. 10:36:04
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
btomi1980a 2012.05.18. 09:54:44
Igen érdekes lenne, ha a "felvett" támogatás mellett bemutatnád azt is, hogy ezeke a cégek:
- ténylegesen mivel foglalkoznak
- Mennyi embert foglalkoztatnak
- Mennyit adóznak éves szinten az államnak.
Érdekelne az is, hogy kinek mennyi a részesedése a részvénytársaságoknál, illetve, hogy a kft.-ben beltag, kültag, stb...
Talán így lenne korrekt és teljes ez a "kimutatás"
Üdv,
Golem 2012.05.18. 10:22:28
kts1 2012.05.18. 10:24:00
Ugye Te sem gondolod komolyan, hogy ezek az emberek viccből pályáznak ezekre a pénzekre, és gazdagodnak ezáltal az én meg a Te kontódra kamat és hitel mentesen?
Kérdésed vagy naiv vagy elvakult, de biztosan nem tárgyilagos. Itt éves és nem száz évre szóló támogatásokról van szó! Ha utána számolsz, akkor talán rájössz, hogy a "mi vérünkből" gazdagodnak (politikai oldaltól függetlenül) és gazdagítják saját pártjaikat!
tothh · http://polizis.blog.hu 2012.05.18. 10:31:08
Ezzel az LMP-t ki is nyírják szépen, a Jobbikot meg beszorítják ÉK-Magyarországra, ahol napi probléma a az etnikai konfliktus.
Ez az antidemokratikus lépés igazán.
kts1 2012.05.18. 10:43:40
A Lesből Támadó Ruhaszárítókötél · http://www.planetside.blog.hu 2012.05.18. 10:46:27
Az, hogy a felhalmozott tőke után jövedelmet szerez annak tulajdonosa, nem az ördögtől való. Igen, többek közt támogatás formájában is.
Amit a cikk boncolgat, azzal nincs probléma. Van vagy 210.000 ember, cég, akik területalapú támogatást kapnak. A túlnyomó többségnek nincs 10 ha földje sem, igaz, nem is ebből élnek, ez csak mellékes jövedelemforrás nekik. A sor másik végén pedig valóban ott a top100, akik kezében a területnek jelentős része összpontosul. Ezek sokszáz embert foglalkoztató, sokezer hektár földet művelő cégek. Akiknek történetesen vannak tulajdonosai is. Aki ebben üzletet lát, ide fekteti a pénzét.
De nem értem, hogy Magyarországon miért furcsa az, hogy a mezőgazdaság jó üzlet. Igen, erre vannak adottságaink.
A fenti gondolatmenet természetesen nem érinti az "első milliárd" megszerzésének kérdését.
dr. Bubó 2012.05.18. 11:36:08
most lehet lepusztulni... meggebedni
kts1 2012.05.18. 11:42:27
mrbloodbunny · http://mrbloodbunny.blog.hu/ 2012.05.18. 11:50:04
Németh András 2012.05.18. 11:59:53
idézni fogom sok helyen úgy érzem
szmoker (Homo Trollicus) 2012.05.18. 12:03:02
Csoborbol vodorbe.
Simlicskanak nincs valami erdekeltsege btw?
spinat 2012.05.18. 12:05:23
Netuddki. 2012.05.18. 12:15:48
Arabica 2012.05.18. 13:01:52
Azt ugyanis nem lehet vitatni, hogy az egyes cégcsoportokban működő vállalkozások vannak, amelyek tényleges gazdasági tevékenységet végeznek, munkaerőt foglalkoztatnak, adót fizetnek stb., ill. nem utolsósorban hozzájárulnak Mo. GDP-jéhez. A támogatások nem tűnnek el, hanem az olyan "jelentéktelen" magyar vállalkozások eredményesebb működését segítik elő mint pl. a Pick Szeged.
Tehát az azért erős túlzás, hogy a támogatások egyes személyek zsebébe megy, őket eteti. Ez áttételesen is csak akkor lenne igaz, ha a végső tulajdonosok minden pénzt egy-az-egyben kivennének a cégeikből. A profit kimozgatása viszont pont hogy nem jellemző az agrárszektor ezen szegmensében, hiszen az itt említett urak (Csányi, Leisztinger) pont hogy a máshol megtermelt profitot vitték bele az agrárbirodalmuk kiépítésébe. Nagyon okosan felismerték ugyanis, hogy az agrárium Mo. gyakorlatilag egyetlen stratégiai kincse, amelynek termékeire ráadásul a globális megatrendek miatt egyre erősödő kereslet van/lesz. Így tehát a saját jövőjükbe fektettek be, ami az országnak is jó. Mert pl. vehettek volna karibi szigetet is.
Az is tény persze, hogy ha nagyobb a működési méret, a területalapú támogatások mértéke is nagyobb. Akinek ez nem tetszik, az EU-nál tessen panaszt tenni, ugyanis a területalapú támogatás ott lett kitalálva, a kezdet kezdetén 1957-ben.
A Lesből Támadó Ruhaszárítókötél · http://www.planetside.blog.hu 2012.05.18. 13:17:39
Termőföldárak, földliberalizáció, zsebszerződések, anyone?
A közös agrárpolitika (leegyszerűsítve) az EU minden polgárának belekerül évi párezer forintjába.
Cserébe van rendben tartott vidék (parlagfű? - most képzeld el ugyanezt úgy, hogy a területek 99%-a nincs rendbentartva!), egészséges élelmiszer (akar valaki GMO-s ételeket tesztelni a következő 20 évben?), meg egy csomó ember, aki "túrja a földet", vagy ezeknek a cégeknek szolgáltat, pl. kisvárosi könyvelők, vagy a termékeit dolgozza fel (élelmiszeripar pl.). Namost, ezek az emberek nem mennek Budapest határába nyomornegyedet építeni.
Rókakígyó 2012.05.18. 14:07:26
A szomorú szitu az, hogy a mezőgazdaságban hihetetlen tőkehiány van és az utolsó évek kivételével hihetetlen elkötelezettség kellett a szűk évek kibekkeléséhez és sokan bebuktak ezidő alatt. Ilyenkor olcsón meg lehetett szerezni a cégeket (akik többnyire földdel nem rendelkeztek) és kemény munkával a földterületeket is hozzá lehetett rendelni. Ami mostanra kialakult sokszor évtizedes munka eredménye és a rossz tőkeellátottság következménye. Akinek volt pénze és hajlandó volt befektetni mostanra tudja a pénzét kivenni az üzletből. Ami érdekes lenne az egy hosszabb távú eredménykimutatás ezekről a cégekről.
Egy csúnya dolog van: ha már a magyarságukkal kérkednek, meg a nagy bajuszukkal, ne csináljanak már szingapúri céget a nyereség realizálására. Szóljon már valaki nekik... Miniszterelnök Úr esetleg?
VT Man 2012.05.18. 14:14:30
Akkor hogyan kaphatott 2011-ben pénzt (hozzá kötődő cég)?
Na, hogy is van ez, kedves elvtársak?
ORGASMUSFORSCHER 2012.05.18. 14:41:52
Csak annyit tennék hozzá, h. Angliában is a legnagyobb földtulajdonosok kapják a legtöbb EU-s pénzt. Pl. a királyi család, Westminster hercege, stb. Németországban is keményen elôl vannak az aarisztokraták, ill. a nagy agrárcégek. Szerintem nagyon egyszerû a dolog: a pénz beszél, a kutya ugat.
A pártállás/kötôdés nem számít.
Putyilov gyári melós 2012.05.18. 16:24:47
Még hogy nem vagyunk gyarmat, nem a lófaxot nem, a szarházi magyargyűlölő Fideszközeli élősködők gyarmata ma Magyarország!
Putyilov gyári melós 2012.05.18. 16:26:38
Hehe, ezek szerint Orbán elvtárshoz és a Fideszhez is kötődik.
Leadja a megfelelő jutalékot, oszt mingyán jó Fideszes.
Elvagytok ti a KGBs Szélessel is.
Putyilov gyári melós 2012.05.18. 16:32:41
" A támogatások nem tűnnek el, hanem az olyan "jelentéktelen" magyar vállalkozások eredményesebb működését segítik elő mint pl. a Pick Szeged. "
Amely Csányi elvtárs által a néptől elprivatizált ékkő egy szingapúri off-shore cég nevére van bejegyezve, és oda is viszi ki a hasznot.
Ilyen a hazzzafijjasság az elitnél, a pénz az Istenük, a pénztárcájuk a hazájuk.
Miben is különböznek a kozmopolitáktól?
SEMMIBEN, hazátlan szarházi mind!
Putyilov gyári melós 2012.05.18. 16:34:40
Hogy tagadták azt is, miközben Simicska elvtárs vadul lopta ki a szadeszos-szoci elvtársaival a közpénzt az állami beruházásokból vagy a Szerencsejáték ZRTből.
Putyilov gyári melós 2012.05.18. 16:53:57
De van, a felesége most fogott bele a kecskepásztorságba.
Kb. úgy, mint amikor Lévai Anikó őstermelő volt.
Arabica 2012.05.18. 17:08:28
persze fröcsögni mindig egyszerűbb
éljen orbán...kenyéren és vizen 2012.05.18. 19:55:21
Putyilov gyári melós 2012.05.18. 22:26:01
Tessék, megtettem:
"Offshorizálta agrárcégét az OTP-vezér
Az OTP Bank elnök-vezérigazgatója, Csányi Sándor magánbefektetéseit kezelő Bonitás 2002 Zrt. eladta az 5 millió forintos alaptőkéjű, a bankár hosszú távú agrárbefektetéseire alapított Bonafarm Zrt.-t a szingapúri bejegyzésű CSIM Pte. Ltd.-nek - írta a hvg.hu."
És azt nem kétlem, hogy Csányi elvtárs rabszolgamelósai értéket állítanak elő.
Azt viszont állítom, hogy Csányi elvtárs nem csak hogy milliárdszámra vesz fel a SEGÍLYKÉT, hanem adóelkerülő és külföldre viszi a hasznot.
Gondolom Szingapurban kicsit megpörgeti egy kis forint elleni spekulációval a Templetonon keresztül.
Putyilov gyári melós 2012.05.18. 22:44:15
Amíg a politikai-gazdasági elit nincs elzavarva úgy, mint ahogy tették ezt az agyonhallgatott Izlandon, addig ez fog menni.
Sőt, rosszabb, mert készítik elő a neoliberálisok a furkósbotjukat a Jobbikot.
régebb óta vagyok Subban mint te 2012.05.19. 10:45:53
"De nem értem, hogy Magyarországon miért furcsa az, hogy a mezőgazdaság jó üzlet. Igen, erre vannak adottságaink. "
Én találtam "jó üzletet", de egy állami fillért sem tettem bele. A jó üzlet arról ismérszik meg, hogy hasznot termel, nem arról hogy támogatást igényel.
Mindenesetre nem normális, aki ebben az országban adót fizet. A farkam se akarja támogatni csányi, simicska meg a többi újabb milliárdját. Ha ezek még mindig nem állnak meg a saját lábukon, akkor a fenének őket támogatni.
windex 2012.05.19. 12:21:45
windex 2012.05.19. 12:33:53
windex 2012.05.19. 12:37:20
windex 2012.05.19. 12:43:58
windex 2012.05.19. 12:49:11
Putyilov gyári melós 2012.05.19. 13:25:16
Szerintem még ennél is rosszabb a helyzet.
Csányi és a magyar gazdasági-politikai élet nagymoguljai a kimentett pénzből spekulálnak Magyarország és a forint ellen.
Szingapúrban él a legfőbb magánhitelezőnk, a Templeton vezetője, Mark Möbius. Nem lehet az véletlen, hogy magyar off-shore cégek sokasága van oda bejegyezve.
Tehát tulajdonképpen az itt előállított, itt megtermelt haszonból spekulálnak Magyarország ellen, magyarul HAZAÁRULÓK!
Madnezz · http://sorfigyelo.blog.hu 2012.05.19. 18:57:55
De azt magyarázzák meg a megmagyarázók, hogy miért is a legerősebbekhez megy a támogatás, mikor arányosan kevesebb az alkalmazottak száma, mind a területre, mind a támogatottságra tekintettel.
Azt meg sem merem említeni, hogy hozzáadott értéket és munkát igényló gazdálkodás 400 négyszögölön már megélhetést biztosít. Segély nélkül!
Németh András 2012.05.20. 08:20:26
ő egy tipikus szélkakas, arra fordul ahonnan a szél fúj...