Az OpenSpending egy világszerte használt online infrastruktúra a költségvetés és állami költés átláthatóbbá, kézzelfoghatóbbá tételére. Erre alapozva a teljes Európai Unió mintegy 300 milliárd eurónyi (90 ezer milliárd forintnyi) támogatásának nagyságrendjeit és céljait jeleníti meg országonkénti bontásban az a nyílt költést népszerűsítő projekt, amelyet civilek hoztak tető alá. Az ábrázolt összeg a 18.500 milliárdos magyar költségvetés sokszorosa, így felvetődik a kérdés: ha a civilek képesek ilyesmire, a magyar kormány miért nem mutatja be közérthetően, mire költi a polgárai pénzét? Innen a SubsidyStories.eu közleménye a projekt részleteivel.
(Kattints a képre és keress a magyar és európai országok nagy projektjei között)
Egy új site, a SubsidyStories.eu azt mutatja meg, hogy Európa-szerte mire megy a közel 300 milliárd eurónyi uniós támogatás. Az adatbázist az Open Knowledge Germany és az Open Knowledge International indították, amiben az összes strukturális alapból történő kifizetés elérhető, összesen 292,9 milliárd euró értékben. Az Európai Unió a hét éves költségvetésének 44%-át az Európai Strukturális Alapon keresztül osztja ki. Hogy ezek a támogatások kikhez jutottak – összesen 347 milliárd euró 2007 és 2013 és 477 milliárd 2014 és 2020 között – idáig csak regionális és lokális szinten volt lekövethető. Ennek vet véget a SubsidyStories.eu, azzal, hogy egy adatbázisba gyűjti az Európai Strukturális és Fejlesztési Alap kifizetéseivel kapcsolatos regionális adatokat 2007-től kezdve.
“A SubsidyStories egy nagy lépés előre az EU-s pénzek átlátható elköltésével kapcsolatban” - mondta Dr. Ronny Patz, aki a müncheni Ludwig-Maximilians-Universität (LMU) kutatójaként az Európai Unió és az ENSZ költségvetésével foglalkozik. “Amit sokan éveken keresztül hiába próbáltak elérni, hogy a Bizottság és a tagállamok egy weboldalon összegezzék a Strukturális és Befektetési Alap költéseit, azt most a civil társadalom megvalósította.” A Subsidystories.eu megmutatja, hogy kik részesülnek a legtöbb támogatásból Európában. A jövőbeli EU költésekkel kapcsolatos vitáknak hasznára fognak válni a projekt által szolgáltatott adatok, a kifizetések visszakereshetősége. A Subsidystories.eu lehetővé teszi, hogy ellenőrizhető legyen, melyik projektek és szervezetek részesülnek támogatásban és hogyan költik ezt el. Ilyen felhasználható adat például az egyes országokban egy projektre jutó kifizetés összege, ami rendkívül eltér különböző tagállamok között. Lengyelországban ez átlagosan 381.664 €, ezzel szemben Olaszországban csak 63.539 €.
Az adatok összehasonlíthatók EU-szerte, ezzel lehetővé téve az EU-s költések mintázatának alapos vizsgálatát. A Subsidystories.eu által tudósok, újságírók és érdeklődő állampolgárok is hozzáférhetnek és elemezhetik ezeket az adatokat, amik az egész Európai Unióra vagy akár egyes tagállamokra bontva is letölthetőek CSV formátumban. A haszonélvezőkkel kapcsolatos adatokat, amik mostanáig szét voltak szórva különböző nyelveken, formátumokban az EU-ban, ideje volt, hogy egy összesített, átlátható és egységesített adatbázisba tömörítsék, ami lehetővé teszi az országok közötti összehasonlításokat és a pontosabb kutatást. A tény, hogy most már képesek vagyunk részletes kutatásokra, országok közötti összehasonlításokra, egy nagy lépés az európai pénzügyi átláthatóság felé. A Subsidystories.eu az Open Knowledge Germany és az Open Knowledge International közötti együttműködés által jött létre, az Adessium és az OpenBudgets.eu valamint egy H2020 EU kutatási és innovációs program támogatásával.
Azért dolgozunk, hogy a korrupciós ügyek ne tűnjenek el a süllyesztőben! ▶︎ Támogass minket pártolói tagként: patreon.com/kmonitor |
A közlemény forrása. Köszönjük a fordítást önkéntesünknek!
Címkék: eu költségvetés átláthatóság
1 komment
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
fidesz maszop dk egykutya 2017.03.13. 08:37:46
Ez most ugye nem komoly kérdés? (azért nem, mert szétlopja a kormány)