Romániában hatalmas tömeg tüntet a korrupt politikusok ellen, számos tagállamban napi szintűek az EU-s forrásokkal való visszaélésekről szóló hírek, az európai szemeszter országspecifikus ajánlásai pedig nyolc tagállamban estében írnak korrupciós problémákról. Frans Timmermans, a témában illetékes bizottsági alelnök mindeközben arról tájékoztatta az Európai Parlament LIBE bizottságának elnökét, hogy jelenlegi formájában nem látja értelmét a tavaszra tervezett jelentés elkészítésének.
Timmermans január végi levelében hosszasan tárgyalja, hogy milyen fontos lépéseket tett és tesz majd az EU a korrupció ellen, érdemi magyarázatot azonban nem adott arra, hogy a már nagyjából megírt, tavaszra szánt jelentést végül miért nem adja ki a Bizottság, illetve hogy mit csinálna helyette. Az először 2014-ben elkészített jelentés formáján ugyan lehetett volna mit javítani, az azonban óriási lépés volt, hogy készült egy ilyen dokumentum, amely tagállami bontásban elemzi a korrupciós problémákat. Ez akkor nagyon sok ország vezetőjének nem tetszett, nem kizárt, hogy az ő nyomásukra hátrált ki a Bizottság a történet mögül. Ezt látszik alátámasztani Margaritis Schinas bizottsági szóvivő tegnapi nyilatkozata is, aki az EUobservernek elmondta, "a Bizottság számára a korrupció elleni küzdelem, semmi esetben nem jelentheti, hogy beavatkozik valamelyik tagállam belügyébe, vagy értékítéletet mondana annak politikai életéről". Ennek fényében különösen képmutató Timmermans és Juncker közös közleménye, amelyben a romániai eseményekre reagálva kijelentik, "a korrupció elleni küzdelmet folytatni kell, nem visszacsinálni".
Romániában tüntetnek a korrupt politikusok ellen (kép: Kettős Mérce)
A K-Monitor szerint nehezen érthető, hogy miért kell a fiókban tartani egy szinte kész, már régóta beígért anyagot. Elkeserítő, hogy az EU ennyire nem bír ellenállni a saját pecsenyéjüket sütögető tagállami vezetők nyomásának, különösen, hogy itt egy azokra nézve semmilyen kötelezettséggel nem járó jelentésről van szó. Felvetődik, mekkora az esélye annak, hogy valaha felálljon egy EU-s ügyészség, elkészüljön egy közös irányelv a közérdekű bejelentők védelméről, vagy valódi erőforrásokkal ruházzák fel a Európai Csalás Elleni Hivatalt, ha egy korrupcióellenes jelentés publikálása ekkora nehézséget okoz.
Timmermans leveléről egyébként Jávor Benedek PM-es európai parlamenti képviselő tweetelt először. Jávor szerint "az EU pont hogy nem tesz eleget a korrupció ellen, a jelentést pedig nyilvánosságra kell hozni, egy az unió intézményeit vizsgáló fejezettel együtt, ami a 2014-esből kimaradt". Álláspontja szerint "ez volna egy első lépés ahhoz, hogy az állampolgárok visszanyerjék az EU intézményei iránti bizalmukat".
.@TimmermansEU sent letter to @EP_Justice stating that no new EU Anticorruption Report is expected. Clearly, problem already solved. #OMG
— Jávor Benedek (@javorbenedek) 2017. január 31.
Levélben kértük Navracsics Tibor EU-biztos véleményét is, akihez igazságügyi miniszterként a korrupcióellenes stratégia is tartozott, ha kapunk választ, frissítjük ezt a bejegyzést.
Ha fontosnak tartod, amit csinálunk, nézd meg új honlapunkon, hogyan támogathatsz minket!
Disclaimer: Léderer Sándor, a K-Monitor igazgatója személyes kapacitásában hozzájárult a 2014-es EU anti-korrupciós jelentésének Magyarországról szóló részének elkészítéséhez.
Címkék: eu antikorrupció
7 komment
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
bkkzol 2017.02.03. 23:09:00
Különben is a korrupcióhoz két fél kell! Egyik adja a pénzt a másik elteszi.
A végén még kiderülne, hogy mekkora a korrupció a nyugati cégeknél is! Grippen, Siemens, Telekom... és az építőipari cégekről nem is beszélve. Karteleznek, korrumpálnak...
Je ne suis pas Charlie Hebdo! 2017.02.03. 23:11:16
Ezt ők is tudják.
Undorító banda!
Chayenne 2017.02.04. 08:29:52
2017.02.04. 09:44:30
Je ne suis pas Charlie Hebdo! 2017.02.04. 10:33:49
histar007 2017.02.04. 11:04:01
Tisztában vagyok vele, hogy sem a szerző sem az olvasók sosem használták még munkahelyük erőforrásait saját célokra és sosem használtak még ki pozícióból adódó előnyöket.
A román limit amúgy a maga fonák módján pont a kevesebb több elvet szolgálja: érd be kevéssel és szabadon megtarthatod vagy nyúlj sokat és felkoncolnak.
Már az ókori görögök is tudták, hogy a politika akkor marad tisza ha az kizárólag a gazdag emberek sportja marad. Aztán jött a demokrácia és időszakos hatalom került a szegényebbek kezébe. A mostani morális helyzetben, ahova az emberiség került, az a csoda, ha valaki nem csak a saját zsebét akarja tömni.
Persze nyugaton más. Ott megfizetik az embereket. Itt keleten, ahol egy kisváros polgármestere bére az olasz minimálbért se éri el, vagy egy miniszter fizetése vetekszik egy német középvezetőjével, ott mégismit várunk?