Friss, 2023-as adatokkal frissítettük az önkormányzati bérlakásszektor számait bemutató interaktív honlapunkat. A Periféria Központtal indított közös projektünkben a nagyobb magyarországi önkormányzatok önkormányzati lakásaival kapcsolatos adatokat gyűjtöttük össze, a fél éve publikált 2016-2022 közötti adatsorokat most az elérhető legfrissebb, 2023-as számokkal bővítettük. Célunk, hogy az adatokhoz minél többen hozzáférjenek, és ezáltal minél nagyobb beleszólásunk lehessen egyszerű állampolgárként is a helyi lakásügyekbe.
A honlap interaktív böngészőjében mélyebbre áshatunk egy-egy település lakásügyeiben. Az adatok négy fejezetre bontva (Bérlakások száma, Bérlakásszektor bevételei és kiadásai, Lakások minősége és felújítások, Önkormányzati bérlők) böngészhetők a megyei jogú városok és kerületek tekintetében és összesítve.
Az oldalon továbbra is elérhető a 2022-ig szóló időszakot átfogó az önkormányzati lakásszektort bemutató elemzés, valamint a témában érintett szervezeteket és továbblépési lehetőségeket összegyűjtő eszköztár.
Mindenkit arra bátorítunk, hogy ha saját városában kedvezőtlen folyamatokat lát, akkor kérdezzen rá a helyi képviselőknél, hogy mit terveznek ezek megváltoztatására. Azt reméljük, hogy az oldal hasznos információforrást jelent állampolgároknak, helyi újságíróknak és az adott önkormányzatoknál dolgozó, lakásüggyel foglalkozó munkatársaknak is.
A 2016-2023-as időszak legfőbb számai
Folyamatosan csökken az önkormányzati bérlakások száma, a vizsgált településeken 7.390 lakással lett kevesebb 2016-2023 között.
A vizsgált önkormányzatok több mint 84,3 milliárd forintot vontak ki a bérlakásszektorból 2016-2023 között. Vagyis ennyivel több bevétel származik a bérlakásszektorból ezeken a településeken, mint amennyit költenek a bővítésére, fenntartására.
Az önkormányzatok rendkívül keveset költenek a lakásállomány felújítására és karbantartására: lakásonként átlagosan csak havi 10-20 ezer forintot.
Továbbra is nehéz hozzájutni egy önkormányzati bérlakáshoz: 2016 és 2022 között a vizsgált önkormányzatok összesen évente átlagosan csak 5.500 lakást utaltak ki új bérlőknek. A lakáskiutalásoknak alig több mint 20%-a történt átlátható és számonkérhető pályázatokon keresztül; a kiutalások nagyjából fele “egyéb” jogcímen történik.
Bár 2016 és 2021 között folyamatosan csökkent a kilakoltatások száma és aránya is, 2021 óta újra növekedésnek indult; a teljes időszakban összesen 3.215 befejezett kilakoltatás történt az önkormányzati bérlakásszektorban.
g
Címkék: adatok infografika
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.