Kötelezettségszegési eljárást kezdeményez a K-Monitor és a Transparency International Magyarország az Európai Bizottságnál, mivel a civilek szerint a magyar kormány bejelentővédelmi szabályozása nem védi meg érdemben azokat a közérdekű bejelentőket, akik a sajtóhoz fordulnak.
DALL·E által generált közérdekű bejelentő a főnökével és EU-s zászlóval.
A kormány az új bejelentővédelmi törvény elfogadásával közel két évvel a határidő eltelte után átültette a magyar jogba az Európai Unió vonatkozó irányelvét. Az új szabályozással kapcsolatos fenntartásainknak már a törvény elfogadása előtt hangot adtunk. Súlyosan aggályosnak tartjuk, hogy a kormány a bejelentővédelem terén a minimumot célozta meg, ahelyett, hogy végre érdemi lépéseket tett volna azoknak a polgároknak a megvédése érdekében, akik egyéni kockázatot vállalva is hajlandóak fellépni a korrupció ellen.
Ez a hozzáállás az irányelv azon szabályánál a legkirívóbb, amely biztosítja, hogy a polgárok a sajtó útján hozzák nyilvánosságra az általuk észlelt korrupciót. A nyilvános bejelentést tévő polgár az irányelv alapján ugyanolyan védelemre számíthat, mint az a közérdekű bejelentő, aki az állami hatóságokhoz fordul.
Nem így Magyarországon. A bejelentővédelmi törvény ugyanis az újságíróhoz forduló bejelentőnek semmilyen védelmet nem nyújt. Ez nyilván nem fog egyetlen polgárt sem arra bátorítani, hogy kapcsolatba lépjen a sajtóval akkor, ha azt tapasztalja, hogy a jelzései ellenére az illetékes szervek tétlenek maradnak.
A hazai viszonyok ismeretében talán nem meglepő, hogy a kormány nem terjeszti ki a bejelentővédelmet az újságírókkal együttműködő bejelentőkre. A kormány azonban, hibázott. A bejelentővédelmi irányelv ugyanis nem engedi meg azt, hogy a tagállamok megfosszák a sajtó útján bejelentést tévő polgárokat a megfelelő védelemtől.
Erre tekintettel a K-Monitor és a Transparency International Magyarország az Európai Bizottsághoz fordult. Kötelezettségszegési eljárást kezdeményező beadványunkban azt kértük, hogy a Bizottság vizsgálja meg a magyar bejelentővédelmi törvényt. Ha a Bizottság helyt ad a kérelmünknek, akkor arra kötelezi a magyar kormányt, hogy szabályosan végezze el a bejelentővédelmi irányelv átültetését és biztosítsa a sajtóhoz forduló bejelentők védelmét.
A K-Monitor és a Transparency International Magyarország kötelezettségszegési beadványa itt érhető el.
Hasznosnak tartod a munkánkat? Segítenél?
Támogasd a K-Monitort adományoddal!
Címkék: eu közérdekű bejelentő
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.