Szomszédsági szemétszedő akcióhoz gyűjtenél elhanyagolt helyeket?
Önkormányzati jelöltként szeretnéd felmérni a körzeted égető problémáit?
Bővítenéd a céged szolgáltatásait, de nem tudod, hol van rájuk valós igény?
Civil szervezeteknek, önkormányzatoknak, helyi szolgáltatást nyújtó cégeknek, de akár a környezetük ügyeiben aktív állampolgároknak is hasznos lehet a K-Monitor új alkalmazása, a PARTIMAP!
A civil innováció a hagyományos kérdőívfelületek egyszerűségét egyesíti a geoinformatikai rendszerek sokoldalúságával. A K-Monitor egy átlagos számítógépes ismeretekkel is használható felületet készített, ahol regisztráció után elkészítheted saját térképes kérdőívedet. Bemutatjuk a már angolul is elérhető program legújabb funkcióit és adunk néhány tippet az első kérdőívedhez!
Miben tud segíteni a PARTIMAP?
Részvételi térképezés: így nevezik a folyamatot, amelynek révén az érintettek pótolhatatlan helyi tudása beépül a számukra készülő közösségi fejlesztésekbe. A PARTIMAP felülete ahhoz nyújt segítséget, hogy egy közügyben az érintettekkel való kapcsolat gyorsabbá, hatékonyabbá és egyszerűbbé váljon.
Többé nem lehet arra hivatkozni, hogy helyi ügyekben az online egyeztetés túl drága, és egy állami szerv vagy önkormányzat hivatalnokai nem rendelkeznek a szükséges szaktudással!
Állami szervként, döntéshozóként online kérdőívezéssel olcsón és gyorsan bővítheted azok körét, akik hozzászólnak egy program vagy fejlesztés tervezéséhez, véleményezéséhez vagy értékeléséhez. Civil szervezetként pedig tágíthatod azok körét, akik megosztják veled a személyes tapasztalataikat, igényeiket. Felkeltve az érdeklődésüket az ügyed iránt, velük a kampány későbbi szakaszában is kapcsolatot tarthatsz.
Az elmúlt egy évben, mióta a PARTIMAP első verziója elérhetővé vált, több mint 15.000 kitöltés érkezett. A program részt vett többek között a BKK BuBi állomások bővítéséről szóló konzultációjában és a fővárosi, illetve a Bács-Kiskun vármegyei kerékpárhálózat tervezésével kapcsolatos társadalmi párbeszédben is.
Szemben az ingyenesen használható legtöbb online kérdőíves felülettel, a PARTIMAP a térképeket is ismeri, és magyarul teljeskörűen használható. Az adataid pedig nem a tech-óriásoknál landolnak!
A PARTIMAP egyediségét az adja, hogy a hagyományos kérdőívkérdések mellett térképes jelöléseket is kérhetsz a látogatóktól. Az általad felrajzolt térképek elemeire visszajelzést kérhetsz, illetve megkérheted a kitöltőket, hogy pontok, vonalak és területek révén válaszoljanak neked.
A programot a közpénzek átláthatóságáért és a társadalmi részvétel erősítéséért küzdő K-Monitor Egyesület folyamatosan fejleszti. 2022 végére a visszajelzések alapján több újítást is élesítettünk:
- A PARTIMAP már angolul is elérhető, és további nyelvekre is könnyen lefordítható!
- Meg tudod mutatni a begyűjtött válaszokat a látogatóknak
- Új alaptérképek közül lehet választani (pl. szatelit, fekete-fehér, topográfiai, kerékpárutas)
- Egyszerűbb lett rajzolni a térképre mobilon és PC-n
- A térkép elemeit a kitöltők like-dislike gombokkal is értékelhetik, a kitöltés itt is átláthatóbbá vált
- Kezelhetőbb lett a térképes elemek importja és exportja (.kml)
- A kérdőív html kódba beágyazható, így már az oldaladon is megjelenítheted
- Az új funkciókról a megújult Súgó ad további tájékoztatást.
Hogyan lesznek ütősek a kérdőíveim?
A fejlesztésekkel párhuzamosan azon is dolgozunk, hogy segítsük a felhasználókat módszertanilag helyes és hatékony, elegendő kitöltést produkáló kérdőíveket készíteni. Az online térképes kérdőív a társadalmi bevonás egyik lehetséges eszköze. Ahhoz, hogy pontosan értsd, mikor érdemes ehhez nyúlnod, készítettünk egy módszertani kézikönyvet.
Ebben szó van a kérdőívkészítés gyakorlati fogásairól, vagyis arról, hogyan tudsz a felületet használva olyan kérdőívet készteni, amivel nem riasztod el a potenciális kitöltőidet, fenntartod az érdeklődésüket és elemezhető válaszokat nyersz. Mivel a PARTIMAP-on élőben követheted, hányan nyitották meg a kérdőíved, ha csak a látogatók ötöde, vagy még kevesebben küldik be a válaszaikat, vélhetően valami nem jó. A leggyakoribb hibák:
- Túl hosszú a kérdőíved! Legyen minél rövidebb, de semmiképp ne hosszabb, mint 15 perc! Ne számíts részletett nyitott, szöveges válaszokra, ha többször és több mindenre kérdezel így - ez ráadásul a kérdőív elemzését is megnehezíti!
- Túl sok kérdésnél vársz kötelezően választ! Ezt csak a legfontosabb esetekben használd, legyen lehetőség átugrani kérdéseket, különösen, ha azok nem relevánsak a kitöltő számra!
- Túl érzékeny kérdéssel kezdtél! Ha nyitott, személyes kérdést teszel fel a kitöltőről, azt semmiképp ne a kérdőív elejére helyezd. A demográfiai kérdéseknek a kérdőív végén a helye, amikor már világos, milyen tartalmú válaszokhoz kéred.
- Nem egyértelműek a kérdések! A kitöltőt elbizonytalaníthatja, és kilépésre ösztönözheti, ha nem tud választ adni egy kérdésre, például a válaszok nem egymást kizáróak, vagy nincs lehetőség arra, hogy a saját válaszát adja meg. Gyakori hiba még, hogy egy kérdésben több
- Teszteld a kérdőívet, és használd az egyéb... opciót!
- Manipulatív, befolyásoló szövegezés! Ha érzelmileg töltött kifejezéseket, vagy a válaszadást befolyásoló szövegezést használsz, az eltántoríthatja a kitöltőket. Törekedj semleges nyelvezetre!
- Logikátlan kérdésstruktúra! Fontos, hogy a kitöltő értse, milyen felmérésben vesz részt, és mire számíthat! Ha össze nem tartozó témákat, öncélú tájékoztatást vagy nem releváns blokkokat lát, elveszíti a motivációját a továbblépésre!
A módszertanikézikönyvben ezen felül szó van arról is, hogy milyen esetekben, milyen érvényességgel használhatod az önkéntes, emiatt nem reprezentatív eredményt produkáló közösségi kérdőíveket, és mikor ad félrevezető eredményt, ha nem reprezentatív, nagymintás kutatást készítesz, vagy interjúkat, fókuszcsoportokat szervezel. Tapasztalataink alapján, ha szűk az érintettek köre, rendelkezésre áll közvetlen kommunikációs csatorna (pl. címlista, helyi csoport), és nem a vélemények százalékos pontossága vagy időbeli változása érdekel, hanem inkább az összefüggésekre, egy-egy célcsoport viszonyulására vagy kíváncsi, az önkéntes részvétel melletti önszelekció mellett is hasznos, a döntéseket támogató eredményt ad.
Az online kérdőívek kitöltése az átlagnál iskolázottabbakat szólítja meg, de a kérdőív tudatos kommunikálásával, célzott elküldésével és közösségi médiás hirdetésekkel, esetleg ajándékok kisorsolásával ezen a körön túl is nagy számban gyűjthetsz válaszokat, olyanoktól is, akik sosem vennének részt egy lakossági fórumon!
Ha felkeltettük az érdeklődésed a PARTIMAP iránt, de kellene egy kis segítség, hogyan használd a programot, vagy szívesen hallanál olyan trükkökről, amivel szebbé, hatékonyabbá teheted a felméréseidet, keress minket a hello@partimap.eu címen!
Címkék: részvétel partimap
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.