Szeptember elsején a Válasz Online újságírója alapos oknyomozó anyagában választókerületről választókerületre lebontva mutatta be, hogy az 5000 főnél nagyobb települések civil szervezetei számára kiírt Városi Civil Alap támogatásai hogyan kerültek politika-közeli szereplőkhöz. Az újságíró egyszerűen "Választási Fidesz-alapnak" keresztelte át a 4,4 milliárdos hazai költségvetési forrásból futó programot, részletesen bemutatva, hogyan kapták meg a nagyobb összegű támogatásokat szinte kivétel nélkül politikusokhoz és azok rokonaihoz köthető, esetenként Fideszes e-mail címet használó, vagy a kormánypárt mellett kampányoló helyi szervezetek kommunikációs csatornáik fejlesztésére, ingatlanok, kisbuszok, technikai eszközök vásárlására.
A szombathelyi Női Erőforrás Társaság Egyesület uniós finanszírozású irodáját adják át a város korábbi, fideszes polgármesterével. Ők is pénzhez jutottak a Városi Civil Alapból, pályázatuk rövid leírása lényegében szóról szóra megegyezik a GYÖNGYÖSHERMÁN-SZENTKIRÁLY SZABADIDŐ- ÉS SPORT EGYESÜLET pályázatával. (fotó: frisss.hu)
A Városi Civil Alap (VCA-KP-1-2021) keretében ötféle zsebből lehetett néhány milliós, de a helyi civilek számára elérhető forrásokhoz képest tisztes pénzhez jutni. Jól látható, hogy a fenntartható működés (pl. adományszervezés, toborzás stb.) helyett eszközökre és beszédes módon a legnagyobb összegben kommunikációs kampányokra lehetett pályázni. Minden szervezet csak egyféle pályázatot adhatott be.
- (1) ingatlanberuházás, felújítás - max 8 millió Ft
- (2) gépjármű - max 5 millió Ft
- (3) eszközbeszerzés - max 4 millió Ft
- (4) programszervezés - max 8 millió Ft
- (5) kommunikációs tevékenység - max 15 millió Ft
A Válasz Online cikke mellett az Átlátszó és a Telex is rámutatott: rendesen kilóg a lóláb. Noha formálisan egy rendes pályázatról volt szó, ahol a pályázatokat végigpontozták, a gyakorlatban a kormánypárti választókerületi erős emberek szövetséges szervezetei jutottak nyilvánvalóan a nagyobb összegekhez országszerte. Hogy volt-e megrendelés, vagy csak nagyon jó érzékkel dolgoztak a BGA bírálói, azt nehéz megmondani, mindenesetre az történt, ami más állami szervek, vállalatok évek óta nyíltan csinálnak: a haveri szervezeteknek osztják a pénzt bármiféle előzetes koncepció nélkül úgy is, hogy a pénzből a nap végén politikai kampány lesz (gondoljunk csak a Szerencsejáték Zrt., vagy az MVM CÖF-nek juttatott százmillióira). Ez azután kerül különös fénytörésbe, hogy a Kormány lemondott a Norvég Civil Alap támogatásairól arra hivatkozva, hogy nem vehet részt a lebonyolító kiválasztásában, ezért szerinte az nem lesz független szereplő.
Az, hogy a Miniszterelnökség kasszájából osztott pénznél a függetlenség és a szakmaiság mellett egyéb szempontok is dolgozhattak, már a nyertesek listájából is jól látszott, az azonban nem derült ki, poltosan milyen tevékenységre kaptak pénzt a nyertes civilek, ezért a pályázatot kezelő Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-hez fordultunk (ők osztják a Kormány nagyvonalú határon túli támogatásait is, ahol szintén számos esetben felmerült, hogy politikai megrendelések állhatnak a támogatások mögött). A BGA-tól adatigénylésben a Városi Civil Alap kiírásra benyújtott és támogatásban részesült pályázatok bírálati lapjainak adatait kértük. Végül csak a nyertes pályázatok bírálati lapjait kaptuk meg arra hivatkozva, hogy a nem nyertesek adatai a BGA szerint döntéselőkészítő adatnak számítanak, mivel visszalépés esetén ezeket a pályázatokat még figyelembe vehetik. Végül tehát a nyertesek combos, több, mint 700 elemből álló listáját kaptuk meg, ami tartalmazza a pályázatra adott pontokat, illetve "A megvalósítani kívánt cél rövid leírása" is szerepelt benne.
Az adatbázist elküldtük a témán dolgozó újságíróknak, most blogunkon is közzétesszük, hogy bárki rá tudjon keresni: vajon az ő településén milyen szervezetek kaptak támogatást. Az adatbázis itt érhető el.
Így ne támogasd a civiledet!
A listán százszámra találni olyan szervezeteket, ahol közvetlen kapcsolat mutatható ki a helyi politikai döntéshozókkal, ezek áttekintéséhez ajánljuk a korábban említett oknyomozó portálok cikkeit. A következőkben csak néhány általános megjegyzést fűznénk a közzétett adatokhoz.
A pályázat a civilség egy meglehetősen tág definíciójával dolgozott. Pénzhez jutottak sportegyesületek (közte a Németh Szilárdhoz köthető birkózó akadémia), vadásztársaságok, tűzoltóegyesület is, miközben a legtöbb nyertes klasszikusan apolitikus, a kormányzat számára szimpatikus kulturális, szabadidős tevékenységeket látnak el. Ez már önmagában is átgondolatlanságot tükröz: a vadásztársaság, utánpótlás focicsapat működését nem ilyen, egyszeri pályázatokkal kell támogatni, hanem - ha közfeladatként ismerik el a munkájukat - rendszeres ellentételezéssel, infrastruktúra biztosításával. Helyi érdekvédők, városvédők, környezetvédő egyesületek, a politikával konfrontálódó szervezetek azonban alig-alig bukkannak fel a listán. Pedig a nyílt politikai tevékenység sem volt kizáró ok: az érdi Fideszhez köthető Összefogás Egyesület például meglehetősen világosan fogalmaz azzal kapcsolatban, politikai tevékenységet kíván-e ellátni a pénzből:
Egyesületünk fő célja a helyi és megyei közéletben elősegíteni a polgári értékrend, a plurális demokrácia megerősödését. Mindennapi gyakorlattá tenni a közéletben való aktív szerepvállalást, lehetőséget teremteni a közjó érdekében való különböző szándékoknak a nyilvánosság előtti eredményes megjelenésre.
Mivel a kommunikációra adták a legtöbb pénzt, ennél az alprogramnál érhető tetten a legtöbb politika-közeli szereplő, akik a 15 millió körüli összegből (jobbára tapasztalat híján) próbálnak az elsorvasztott helyi sajtó helyébe lépni, vagy jobban-rosszabbul átgondolt szemléletformáló kampányokat lebonyolítani. A működési tapasztalatot, ami a fokmérője lenne annak egy valódi támogatáskezelés esetén, hogy a kitűzött célokat meg tudja-e valósítani a pályázó, szinte egyáltalán nem vették figyelembe. Egy évnél fiatalabb szervezetek is a maximális pontszámot érhették el "A pályázó civil szervezet tevékenysége, eddigi eredményei" kategóriában.
A Szolnoki Fiatalokért Egyesület például a következő projektre kapott 15 milliós támogatást:
"A közösségi média mára meghatározza a kommunikációt világszerte, így Magyarországon is. Célunk az, hogy az álhír, a fakenews által befolyásolt közösségi médiában segítsünk az embereknek tisztán látni. Célcsoportunk alapvetően a 40 év alatti korosztály, de természetesen nem téveszthetjük szem elők az idősebb generációt sem, akik már aktívan használják a közösségi médiát, de nem minden esetben látják tisztán a benne rejlő kockázatokat."
De nem szégyenlősködött a Corvini Domini Értékmentők és Értékteremtők Egyesülete sem, akik 11 millió Ft-hoz jutottak:
"(...) Célunk a konzervatív-keresztény értékteremtés, célcsoportunk a felnőtt korosztály. Várható eredmények: egyesületi tagság bővítése keresztény-értelmiségi tagokkal"
Szintén a 2022-es kampány jelentheti az Alapítvány a Polgári Ferencvárosért "civilsége" értelmét, ahol kuratóriumi tag a kormányzat kommunikációs embere, Farkas Örs. A 2020-ban alapított szervezet célja:
"(...) Ferencvárosi polgárok támogatása, közösségek építése és erősítése. Ennek egy meghatározó eleme a tájékoztatás. Olyan híroldalt tervezünk létrehozni amely kifejezetten a helyi ügyekben ad igazodási pontot az itt lakóknak, legyen szó önkormányzati ügyekről, közéleti kérdésekről, kultúráról vagy sportról. A híroldal létrehozásához szükséges technikai feltételeket, illetve a működtetéséhez kapcsolódó kiadásokat -mint honlap üzemeltetés, tartalomgyártás- tervezzük fedezni a pályázati forrásból."
Hasonló tevékenységre készül a pénzből az újpesti Fidesz civil hátországa:
"Az Újpestért Egyesületet A mostani pályázat segítségével szeretnénk az immár több mint negyed évszázada működő egyesületünknek, a XXI. századnak megfelelő új arculatot létrehozni, új kommunikációs csatornákat kiépíteni, létrehozni és működtetni egy korszerű weboldalt és facebook oldalt is. Egyesületünk tevékenységét, pedig szeretnénk egy időszaki kiadványsorozat segítségével minél több újpesti polgárral megismertetni, és körükből új támogatókat bevonni munkánkba."
Jó kapcsolatokkal az sem volt baj, ha nem vagy helyi civil. A KDNP-közeli Kovács K. Zoltán Alapítvány a vasarnap.hu, a csaladhalo.hu, valamint az s4c.news újságok kiadója. Magukról ezt írták: "az újságok országos témákkal foglalkoznak, és tematikus tartalmakat fejtenek ki. A pályázatból rendelkezésre álló forrást a vidéki jelenlétünk erősítésére szeretnénk fordítani. Ezen belül külön hangsúlyt kapnak a Pest megyei tartalmak, ahonnan olvasóink jelentős részét regisztráljuk." A lokalitáshoz kötődés máshol is bicegett: a parkolási ügyek kéményes vállalkozója révén elhíresült Vállalkozók Ferencvárosért Egyesület például a II.-III. kerületben valósít meg gazdaságfejlesztési programot az elnyert összegből.
A NER szemében a civilek a politikai-kulturális hegemóniaépítés helyi talpasai
A mindent leuraló politikai logika, amivel a helyi civileknek a legtöbb esetben muszáj kiegyezni, pusztító hatással van a civil szféra autonómiájára. A valódi szakmai pályázatok hiánya és az ilyen támogatások könnyebben elérhető mivolta a szakmai pályázatokhoz képest ugyanazt a rombolást viszi végbe, mint a TAO a sportban. Az önálllósághoz, beágyazottsághoz szükséges képességek, tevékenységek leépülnek, miközben a szervezet a gyakran a stratégiába nem illeszkedő állami források felhasználására rendezkedik be. A sokszor a helyi politika második vonala által működtetett "haveri civilek" jelenléte szintén rombolja a helyi demokráciát: kiszorítják a többi szereplőt az együttműködésekből, helyi pályázatokból, miközben a nyilvánosság előtt a civilek egyetlen képviselőiként tűnnek fel. Ezzel párhuzamosan azok a szereplők, akik kritikusan vizsgálják a helyi politikát, igényeket fogalmaznak meg, fontos munkájukhoz nem jutnak forráshoz, hiszen helyi szinten ellenfélként kezelik őket, és országos szinten is "el lehet vágni" a kellemetlenkedő civileket.
Ezen fejlemények nyomán a civil szféra a politika alárendeltségébe kerül, célrendszerét erősen korlátozza a politikai lojalitás diktálta logika. A helyi igények, érdekek felkarolása, becsatornázása helyett a nagypolitika kezdeményezéseit, ügyeit fogják képviselni a helyi szint felé. Egy ezzel kapcsolatos kutatásunkban leírtuk: a politikum befolyása és a tőle való függés egyre meghatározóbbá válik. Az átpolitizált támogatások és a nyilvánosság polarizáltsága sok civil kezdeményezést kockázatkerülőbb stratégiák és tevékenységek irányba tol el a rendszerszintű hiányosságok bírálata helyett, mások pedig a partvonalra sodródnak és felörlődnek a kritikus, de tehetetlen pozícióban. A 2019-es helyhatósági választásokon győztes ellenzéki politikusok a civil társadalom döntéshozatalba történő szélesebb körű bevonására tettek ígéretet, a rendszerszintű változás azonban egyelőre várat magára. Az aktivisták tovább küzdenek a helyhatóságok technokrata attitűdjének és gyenge együttműködési kultúrájának megváltoztatásáért, ami gyakran elvezet az újonnan megválasztott vezetőkkel kötött kimondott vagy kimondatlan szövetségek felmondásához.
Következő posztban bemutatjuk, szerintünk milyen elvek mentén érdemes gondolkodni a helyi civil szféra támogatásáról!
Címkék: adatok támogatás közpénz civilek miniszterelnökség átláthatóság adatigénylés bethlen gábor alap
4 komment
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
evilwolf 2021.09.20. 12:48:37
zord íjász · zordidok.blog.hu 2021.09.21. 13:30:01
Egyszerre kerültünk Index címlapra a témával. Civilek, önkormányzat. Mellesleg a posztomban korábbi ígéretemhez híven, dobtam egy linket rátok.
Az általatok írt poszt gyakorlatilag egy-az egyben az egyik korábbi posztom (az is Index címlapon volt) más településekről származó illusztrációja is lehetne a támogatások politikai érzékenységéről és veszélyeiről, illetve manipulatív céljairól.
zordidok.blog.hu/2019/10/02/a_jatszoter-diplomacia
MerényiM 2021.09.21. 18:35:06
zord íjász · zordidok.blog.hu 2021.09.21. 19:38:44
Nagyon becsülöm és tisztelem a munkásságotokat. De ezt már többször elmondtam, szóval ez uncsi. :-)