Két érdekes felmérés is megjelent szerdán: az Európai Bizottság a korrupciós Eurobarométert tette közzé (a két évvel ezelőttiről itt írtunk), a Transparency International Magyarország pedig a CEU-val és a Tárkival készített korrupcióval kapcsolatos társadalmi attitűdöket vizsgáló kutatást. Az alábbiakban a két kutatás legizgalmasabb eredményeit mutatjuk be.
Ugandai antikorrupciós hirdetés ("A korrupció öl! Állítsd meg! - innen - )
Az Eurobarométer számai szerint az uniós országok között nálunk vannak legkevesebben, akik elutasítják a korrupciót. A két évvel ezelőtti értékhez képest kicsit javult a kép (akkor 35%-on álltunk), de így is megelőzött Lettország, utolsók lettünk a listán:
A leglesújtóbb mutatók ugyanazok, mint két éve, és nem javult a helyzet. A magyar megkérdezettek 43%-a szerint elfogadható, hogy kenőpénzzel intézünk el valamit, csupán 56% tartja ezt elfogadhatatlannak. A felmérés a szívességek és az ajándékokkal kapcsolatos attitűdöket is vizsgálta. Elsőnek a pénz elfogadását nézzük (piros = mindig elfogadható, rózsaszín = időnként elfogadható, kék: soha nem fogadható el):
Majd annak az elfogadottságát, ha szívességért cserébe intéződnek el a dolgok:
Végül annak az elfogadottságát, ha ajándékkal kedveskedünk a kedvezőbb elbánás érdekében:
Ezek után nem meglepő, hogy a magyarok 87% úgy gondolja, hogy az országban elterjedt jelenség a korrupció. Magas szám, de sok helyen még ennél is rosszabb a helyzet. Horvátországban, alig akad, aki szerint ritkaságszámba megy a korrupció:
Volt olyan kérdés, ahol nagyon hasonlóra volt kíváncsi az Eurobarométer és a TI - CEU - Tárki hármas. Az Eurobarométer arról kérdezte a válaszadókat, hogy nőtt vagy csökkent-e álláspontjuk szerint a korrupció az elmúlt három évben. Magyarországra vonatkozóan a két évvel ezelőttihez hasonló eredmény született. A nagy többség szerint nőt, a megkérdezettek harmada szerint nem változott és csupán 5% érezte úgy, hogy csökkent. Két évvel ezelőtt arra hívtuk fel a figyelmet, hogy nem minden autoriter rendszer szükségszerűen korrupt. Lengyelországban például a viszonylag alacsony (24%) azoknak az aránya, akik úgy vélik, hogy romlott a korrupciós helyzet, míg a megkérdezettek majdnem ötöde szerint javult (a lengyelek így sem lehetnek boldogok, sokkal romlott náluk a helyzet a két évvel ezelőtti csúcseredményhez képest).
A TI - CEU - Tárki felmérés ennél a kérdésnél kifejezetten a magas szintű (politikai) korrupció érzékelését vizsgálta, ugyanúgy az elmúlt három év tendenciáját nézve. A válaszok jelentősen különböznek a korrupció típusát nem firtató Eurobarométer számoktól. A válaszadók fele szerint nem változott Magyarországon a helyzet, harmaduk érzékelt növekedést, és 10.9% szerint csökkent a magas szintű korrupció:
Az Eurobarométer szerint 26%-ról 32%-ra emelkedett Magyarországon azoknak az aránya, akik a hétköznapok során korrupcióval találkoznak:
Miközben a TI - CEU - Tárki felmérés szerint a paraszolvenciát a lakosság csupán 39.9%-a tekinti korrupciónak:
Sőt, a magyarok majdnem 80%-a azt állítja, hogy nem fizetett kenőpénzt közszolgáknak:
De térjünk vissza a hálapénzhez! A TI - CEU - Tárki felmérés szerint a válaszadók 15.5%-a teljesen elfogadhatónak tartja azt, 40.6% pedig úgy érzi, hogy a hálapénz egyszerűen a rendszer része.
A TI - CEU - Tárki felmérés egyik legizgalmasabb eredménye, hogy a diplomások körében elfogadottabb a hálapénz, mint a kevésbé iskolázottak körében. Az eredmény okaira a kutatás szerzői se tudtak biztos választ, feltételezéseik szerint a számok összefügghetnek azzal, hogy kinek van hozzáférése hálapénzes, szívességre épülő szolgáltatásokhoz (első oszlop = általános iskola, második oszlop = középiskola, harmadik oszlop = egyetemi végzettség):
Az Eurobarométer is foglalkozott a hálapénz kérdésével. Felmérésük szerint a magyarok 14%-a fizetett hálapénz vagy adott ajándékot az egészségügyben. Érdekes, hogy miközben a sereghajtók között vagyunk, Ausztriában rosszabb ez az arány. Vajon a kórházak részére adott adományok röpítették a kelet-európai országok közzé az osztrákokat?
Végül nézzük meg, hogy mit mutatnak a kutatások arról, hogy van-e következményük a korrupciós ügyeknek. A TI - CEU- Tárki felmérésnél ismét érdekes eltérések mutatkoznak diplomások és kevésbé iskolázottak között. Az utóbbiak érzik inkább úgy, hogy következmények nélkül lehet korruptnak lenni:
Az Eurobarométer mérése szerint a magyar megkérdezettek 46%-a teljesen egyetért azzal, hogy nincs következményük a magas-szintű korrupciós ügyeknek, további 34% pedig hajlik rá, hogy egyetértsen ezzel az állítással. A két felmérés eredményei közötti eltérések itt jó eséllyel arra vezethetőek vissza, hogy a TI - CEU - Tárki vizsgálat a kis korrupcióra is vonatkozott, míg az Eurobarométer csak a magas szintűt vizsgálta:
Elkeserítőek az eredmények? Szerintünk is. Dolgozz velünk, gyere hozzánk önkéntesnek, hogy megváltozzanak a dolgok. Munkánkat itt támogathatod egyszeri vagy rendszeres adománnyal.
Címkék: eurobarometer transparency
7 komment
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Tehetetlen Dodó 2020.06.13. 11:20:39
HaD 2020.06.13. 13:16:40
Ez a statisztika meg jól mutatja hogy hova tartozunk(ide értve a sógorokat is akik vagy kétszáz évig terjesztették a sunyi Freundschaft- wirtschaft elvüket). Az emút 30 évben meg tudatosan rá is építette az elit a kommunikációt hogy azembereknek már ne tűnjön fel ha kilopják a szemüket...az elszámoltatások bohózattá tétele a politikai közbeszéd tudatos alakítása,a média mindennapos összekacsintós(lásd még kádár korszak)manipulatív hozzáállása.
nemecsekerno_007 2020.06.13. 13:51:40
A többség már hülyének néz, amikor a külföldön dolgozó vs. nyugdíjas családtag témát bedobom, esetleg elkezdik csűrni-csavarni a szavakat, hogy miért is nem így van, miért nem lehet megcsinálni. Ez a mentalitás se a megoldás része. Szóval megint fűrészeltetek egyet a fekálián, csak most épp számokkal, táblázatokkal. Ezzel is eltelt az idő, a Patás meg maradt.
Világít a torony 2020.06.13. 14:27:49
kvadrillio 2020.06.13. 15:22:01
ELVÁGNÁK A MAGYAROK ORBÁN FEJÉT,HA ERRE RÁKÉRDEZNE A KÜLDÖTT LEVELEIBEN ! :o)))))
CSAK ŐKET SENKI NEM KÉRDEZI MEG ERRŐL ! MÁRMINT A ROTHADT KAPITALISTA KORRUPCIÓRÓL !!!!!!!!!
kvadrillio 2020.06.13. 15:25:16
Lezártak egy pekingi negyedet a koronavírus miatt
A közeli piac egyik vágódeszkájára vezették vissza a fertőzést.
LAZACOT VÁGTAK RAJTA. NE EGYETEK LAZACOT, SEM SEMMILYEN HALAT ! MERT KORONAVÍRUST TERJESZTENEK ! EZ MÁR A 4. HALAS KORONAVÍRUSTERJESZTÉSI HÍR !!!