A napokban Chile történelmi időszakon megy keresztül: a metrójegyár-emelésből kiinduló, milliósra bővülő tiltakozási hullám könnyen lehet, hogy új alapokra helyezi az USA szemében latin-amerikai liberális mintademokráciának tartott ország politikai-gazdasági berendezkedését. Ahogyan az Indignados mozgalom 2011-ben Spanyolországban, úgy a chilei események is lendületet adtak a digitális eszközök felhasználásának a demokratikus önszerveződésben. A Chilecracia platform, amit röviden bemutatunk, egy olyan eszköznek tűnik, ami segítheti a kaotikus, spontán népmozgalom megszerveződését és az utcai megmozdulások építő mederbe terelését.
fotó: ABC News
Komplex preferenciarendezés: az emberek hatalma
A politikai felbolydulás közepette rengeteg ember osztotta meg a gondolatait arról, milyen változtatások szükségesek az országban (pl. minimálbér, nyugdíj terén). A különböző közösségi média platformokon (FB, Twitter) azonban nincs lehetőség arra, hogy a népszerűbb követelések előtérbe kerüljenek, ezzel vágva rendet a zajban. Ezért a Datawheel chilei adatszakértői létrehozták a Chilecracia platformot (http://chilecracia.org), amely teret ad a közvetlen állampolgári részvételre és a preferenciák kinyilvánítására. A platform október 24-én indult és kevesebb, mint 24 óra alatt 1 millió szavazatot gyűjtött (a számláló ma már 3,2 milliónál jár).
"Mire szavazol? 1. Hosszabbítsák meg az elnöki mandátumot 2. Számolják fel a politikai kvótákat a diplomáciai kinevezéseknél"
Ez azt jelenti, hogy közel 100 ezer ember adott le szavazatokat különböző javaslatok között, amiből kirajzolódik egy komplex preferenciatérkép. A bináris opciók közötti szavazás segít rangsorolni az egymást nem kizáró javaslatokat, amik közül 90 került fel a platformra. A rangsorolás három algoritmus alapján végezhető el: az összevetésből győztesként kikerülés %-a, a győzelmeket mutató mátrix-beli sajátvektor-érték és a sakkozók élőpontszámához hasonló trueskill-érték. A most látható eredmények szerint a chilei online voksolók a megadott javaslatok közül a Parlament létszámának és a képviselők juttatásainak (már megszavazott) csökkentése, a minimálbér emelése, a politikai korrupció szigorúbb büntetése, a létminimumot elérő minimálnyugdíj, az univerzális egészségbiztosítás bevezetése, a tanári béremelés és a vízközszolgáltatás privatizációjának megszüntetése tűnik a legnépszerűbb követeléseknek. Kevesen, kevés összevetésben tartják ugyanakkor fontosnak a marijuána legalizációját, az alkohol árusításának korlátozását, a közigazgatási egységek számának csökkentését, a nyugdíjkorhatár csökkentését, a kormány leváltását vagy az életkori maximum bevezetését a politikai pozícióknál. Az is látható az oldalon, kik szavaztak: mely városokból érkezett a kitöltés, milyen neműek, korúakvoltak a válaszadók.
A platform egy olyan részvételi mechanizmust alkalmaz, amit még 2011-ben az MIT-n alakítottak ki, és korábban használták olyan programoknál, mint az etikai dilemmákkal dolgozó Moral Machine vagy a világ jegjópofább gifét kereső, a gamification (játékosítás) technikáit is bevető GIFGIF. A Chilecracia-n elérhető adatok teljes mértékben elérhetőek, kutathatóak. A program megalkotó új funkciókon is dolgoznak, amely lehetővé tenné, hogy magát a rangsorolt javaslatot vagy témát is még demokratikusabban lehessen kialakítani, hiszen ezek jelenleg valamilyen módon a kutatók szűrésén keresztül kerültek a rendszerbe. Ugyanakkor fontos újra rámutatni, hogy a platform még csak most egy hetes! A tervezők azt is lehetővé teszik, hogy a platformot más országokban, más viszonyok között is bárki alkalmazhassa, hiszen az nyílt forráskódú, szabadon átvehető, fejleszthető lesz a közeljövőben.
A preferenciális szavazás egyébként egy olyan dolog, amit a normál demokratikus választási rendszerekbe is be lehet építeni. Ennek az előnyeiről itt írtunk.
Forrás: Cesar A. Hidalgo Twitter-oldala
Címkék: chile demokrácia chilecracia
3 komment
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.