Hétfőn írtunk róla, hogy egy rejtélyes állam megvétózta egy bécsi antikorrupciós konferencián való részvételünket. A magyar kormánynál rákérdeztünk, ők azonban tagadták. Azóta a mi ügyünk részben megoldódott, kijutottunk Bécsbe, viszont úgy tűnik rendszerszerű probléma futottunk bele.
Múlt héten kértük az UNCAC COSP7 elnökségét betöltő Guatemala képviselőjétől, hogy az eljárási szabályok alkalmazásával hozzanak döntést arról, hogy részt vehet-e a K-Monitor a rendezvényen. Ezzel annyiban nehéz helyzetbe hoztuk a diplomáciai óvatoskodáshoz szokott ENSZ-es felelősöket, hogy két döntés között választhattak, helyben hagyják a vétót és ezzel az a kép alakul ki róluk, hogy tesznek a civilekre, vagy konfrontálódniuk kell egy számukra lényegtelen ügy miatt egy tagállammal.
Mivel totálisan átláthatatlan a döntéshozatal ilyen ügyekben, csak találgathattunk, hogy mi zajlott hétfőn és kedden a háttérben, de valamivel minden bizonnyal rávették a minket kifogásoló, rejtőzködő állam képviselőit, hogy vonják vissza a kifogást. Hogy ne érje az országot arcvesztés, végül egy olyan meghívólevelet kaptunk, amiben csak annyi áll, hogy nem érkezett kifogás a jelenlétünkkel kapcsolatosan, mintha ennek a megkésett meghívónak semmi előzménye nem lenne.
Same here. @enablingNGOlaw got also excluded from #COSP7 conference w/ same reasoning. Seems 2 be a systematic problem regarding participation & worrying dev't in light of #transparency laws affecting CSOs: https://t.co/yIr4jo9bYf
— ECNL (@enablingNGOlaw) 2017. november 8.
Közben kiderült, hogy korábbi értesüléseinkkel szemben nem csak minket fúrtak ki, a European Center for Not-for-Profit Law részvételi kérelmét is elutasították és lehet hogy nem csak az övéket. A jelenlévő civilek most forronganak, kisebb botrány lehet abból, hogy egy a társadalmi együttműködést is támogató korrupcióellenes egyezmény részvevői teljesen átláthatatlanul döntenek a nem állami szereplőiről, sőt például azt is cenzúrázzák, hogy milyen brosúrákat lehet a rendezvényre terjesztésre behozni.
Ezeket a problémákat persze az államok képviselőinek kell megoldani, kérdés, hogy van rá szándékuk. Annak mindenesetre örülünk, ha a példánkkal és makacsságunkkal sikerül lökést adni annak, hogy átláthatóbbá váljon az UNCAC működése. Az viszont, hogy ki akarta megfúrni a K-Monitor részvételét, hogy aztán a kérdés reflektorfénybe kerülése után kihátráljon az egészből, na erre hivatalosan talán soha nem kaphatunk választ. Ha ne adj' isten a magyar kormányzat civilellenes boszorkányüldözésének volt ez is egy újabb állomása, akkor a sunyi és gyáva gáncsoskodás elkövetői saját magukról állítottak ki szegénységi bizonyítványt. A megfutamodás azt is jelzi: a tagállamok nagyobbik része nem díjazta az akciót.
Támogass minket, ha szerinted is fontos az állami szereplők civil kontrollja! ▶︎ Adományozz átutalással, vagy PayPalon: k-monitor.hu/tamogatas ▶︎ Legyél pártolói tagunk: patreon.com/kmonitor |
Hallgasd meg a sztorit! Kollégánk a Klubrádióban:
Címkék: külföld átláthatóság antikorrupció anti korrupció uncac
1 komment
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.