Rogán Antal V. kerületi polgármester, a Fidesz országgyűlési frakciójának vezetője tíz napon belül kétszer módosította a vagyonnyilatkozatát: pasaréti luxuslakásának nemcsak területe nőtt meg érthetetlen módon, de a frakcióvezető által tulajdonolt hányad is. A történet nemcsak a jelenlegi vagyonnyilatkozati rendszer értelmetlenségére hívja fel a figyelmet, hanem arra is, mennyire könnyű – részben egyébként éppen e hiányosságoknak köszönthetően – eltitkolnia egyes politikusoknak, hogyan vagyonosodtak. A lebukás ugyanis jelenleg kivétel, nem pedig főszabály.
(Kép: http://adatlap.ingatlanonki.hu/)
Rogán Antal nem tartozik azon képviselők közé, akik ne kérkednének a vagyonukkal. Elhíresült, majd elárverezett dizájntáskája és megtartott luxusórája korábban is tanúsította, hogy a Fidesz frakcióvezetője nem szűkölködik anyagi javakban. A múlt héten kirobbant ingatlanbotrány azonban jóval több pénzről szól, ráadásul egyes politikusok kapcsolati hálójáról és a vagyonnyilatkozati rendszer hasznavehetetlenségéről egyaránt árulkodik. Nem ez az első korrupciógyanús eset, ami ebben a kampányban kirobbant: a volt MSZP-elnökhelyettes, jelenleg előzetes letartóztatásban lévő Simon Gáborról már szinte naponta derül ki, hol volt egy-egy titkos számlája, hogy az ezzel összefüggő, egyre súlyosabb és szövevényesebb Welsz-ügyet ne is említsük.
Rogán Antal lakásáról a következőképpen nyilatkozott: „vásároltunk egy lakást a feleségemmel együtt 5 éve egy 20 éve épült, 32 lakásos budai társasházban, majd amikor megszületett Áron fiunk, kibővítettük azt.” A nyilatkozatból nemcsak az nem derül ki, hogy valójában akár százmilliós értékű ingatlanról lehet szó – az interneten például 80-160 millió forintért árulnak a Pasa Parkban lakásokat –, de az sem, milyen forrásból és mennyi pénzért jutottak hozzá az ingatlanhoz. Sajnálatos módon azonban a forrás nemcsak a nyilatkozatból, de Rogán vagyonnyilatkozatából sem derülhet ki: a képviselőknek a hivatalos vagyonnyilatkozatokban sem kell megjeleníteniük sem az ingatlan becsült értékét, sem a megszerzésének forrását, még akkor sem, ha az ingatlan ára jelentősen meghaladja a képviselőként szerzett bevételét. A baloldal állítása szerint ráadásul Rogán többet költ havonta, mint amennyit keres, ami nem lenne példátlan: hasonló közgazdasági csodával korábban Szijjártó Péter rukkolt elő. Szijjártó akkor kedvező befektetéssel magyarázta a többletköltést, a K-Monitor által kezdeményezett vagyongyarapodási vizsgálatot pedig azzal az indoklással utasította el a parlament e feladattal megbízott bizottsága, hogy meggyőzőek voltak a számukra rendelkezésre bocsájtott bizonyítékok.
Nehéz elmenni szó nélkül Rogán Antal lakásügye kapcsán amellett is, hogy a Pasa Park tulajdonosai között található Schmidt Mária, Orbán Viktor miniszterelnök korábbi főtanácsadója, Spéder Zoltán Index-tulajdonos és FHB-elnök, illetve Nobilis Kristóf vállalkozó, az Index egyik korábbi tulajdonosa. De nemcsak Rogán vásárolt az elmúlt években lakást a Fidesz-közelinek mondható milliárdosok által tulajdonolt lakóparkban, hanem Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter és Puskás András V. kerületi fideszes alpolgármester, illetve Csetényi Csaba vállalkozó, kilenc trafik és néhány, állami megrendelésekből igen jól menő cég büszke tulajdonosa. Mindez természetesen önmagában egyáltalán nem törvénytelen: az ember szívesebben vesz lakást ismerőstől, mint ismeretlentől - ugyanakkor parlamenti képviselőként és frakcióvezetőként azért nem ártana, ha nem feledkezne meg egy alsó hangon is több tízmillió forintot érő ingatlanhányad tulajdonlásáról.
Rogán Antal ingatlanügye megint csak arra a problémára világít rá, amire a K-Monitor már számos alkalommal felhívta a figyelmet: a jelenlegi vagyonnyilatkozati rendszer képtelen betölteni azt a funkciót, hogy a politikusok gazdagodását az állampolgárok vagy legalább a hatóságok nyomon követhessék. A képviselők lényegében azt írnak a vagyonnyilatkozatba, amit akarnak, amit pedig nem szeretnének, bármikor átírhatják egy velük akár egy háztartásban élő rokonuk nevére. Korábban javaslatokat is megfogalmaztunk a vagyonnyilatkozati rendszer reformjára, amely szerepel korrupcióellenes minimumprogramunk pontjai között is. Azt reméljük, hogy a korrupció elleni fellépést komolyan vevő politikai pártok, civil szervezetek és magánszemélyek minél többen csatlakoznak felhívásunkhoz, és a következő ciklusban végre napirendre kerülhet a vagyonnyilatkozati rendszer reformja.
Mire megírtuk ezt a blogposztot, kiderült, hogy Varga Mihály is módosította a vagyonnyilatkozatát.
Címkék: ingatlan vagyonnyilatkozat átláthatóság
4 komment
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
zsaruvér 2014.04.01. 17:47:30
felcsutisuttyo 2014.04.02. 07:49:33
pityipalkó 2014.04.02. 08:56:43
anonymand 2014.04.02. 10:12:25
Nem értem, mi a radai rosseb bajod van a növekvő lakásmérettel?
Vett egy tizenegynehány éves, még növésben levő lakást az eszemadta.
A mamutfenyők például évszázadokig is képesek növekedni.
Na ugye!
Ez a lakás meg ráadásul egy gyorsan növő fajta.
És?
Bolhából elefántot csinálsz.
Pedig az sokkalta nagyobb méretnövekedés...
Tisztelettel:
anonymand