Minden év januárjának végén felbolydul a média az országgyűlési képviselők vagyonnyilatkozatainak leadására. Mindez természetes is: igen érdekes adat, hogy ki a leggazdagabb vagy legszegényebb parlamenti képviselő, mit és hogyan vásároltak politikusaink. Csak éppen a jelenlegi vagyonnyilatkozati rendszer lényegében értelmetlen, hiszen a képviselők azt vallanak be, amit akarnak.
Amint nyilvánossá válnak a képviselők vagyonnyilatkozatai, egy-két napig mindenki azon csámcsog, mi található azokban. Holott össze lehetne foglalni egyetlen mondatban is: pontosan az, amit a képviselő láttatni szeretne. Ahogy tavaly is írtunk róla, a magyar vagyonnyilatkozat-tételi rendszer jelenleg falra hányt borsó, hiszen a képviselők bármikor átírhatják vagyonukat rokonaik nevére. A rokonok vagyonnyilatkozatához ugyanis kizárólag a Mentelmi, Összeférhetetlenségi és Mandátumvizsgáló bizottság tagjai tekinthetnek bele, és ők is csak egy esteleges, képviselő ellen folyó vagyonnyilatkozati eljárás során. Ilyen eljárást elvileg bárki kezdeményezhet – a gyakorlatban viszont kizárólag a gondolatolvasók, hiszen egy titkos vagyonnyilatkozatban kell megjelölni ehhez a kifogásolt sorokat. Mindez tökéletesen összefoglalja, miért cinikus a képviselői vagyonbevallás rendszere, de korántsem ez az egyetlen probléma az egésszel.
De nemcsak a rokonoknál és strómanoknál lehet vagyonelemeket elrejteni. Az ellenőrzés kijátszását kifejezetten segíti, hogy nem kell azonosító adatokat – helyrajzi számot, ingatlan címét, hitel esetén a hitelfelvétel idejét, pontos összegét – megadniuk a honatyáknak. Szintén nem kell nyilatkozni a különböző társadalmi szervezeteknél vagy testületeknél betöltött tagságról. Márpedig ez összeférhetetlenséget eredményezhet a törvényhozási munka során. Noha létezik külön ilyen nyilatkozat is, az természtesen nem nyilvános. Formailag sem stimmel a dolog: a kézzel kitöltött vagyonnyilatkozatok csupán hobbigrafológusoknak adnak munkát, az ellenőrizhetőséget kifejezetten nehezítik. A 2011 előtti vagyonnyilatkozatok pedig online nem elérhetők, ami viszont az összehasonlíthatóságot teszi meglehetősen nehézzé. Olyan, elektronikus rendszer létrehozására van szükség, amelyben összevethetők a képviselő adatai legalább saját korábbi bevallásaival.
Ahogy korábban írtunk és nyilatkoztunk erről, a problémákon a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségek módosításáról szóló törvény tervezett módosítása sem segítene. Az ugyanis nem a fenti problémák orvosolására, csupán arra tesz kísérletet, hogy egységesítse a kötelezettségeket és a szankciókat – hiszen eddig a legfőbb ügyészre és helyettesére, az MNB, a Gazdasági Versenyhivatal, az Állami Számvevőszék, a Médiatanács, a Közbeszerzési Hatóság és a Költségvetési Tanács vezető tisztségviselőire eltérő szabályok vonatkoztak.
A végére maradt a lényeg: a vagyonnyilatkozatok hibás, nem megfelelő kitöltését lényegében lehetetlen büntetni a jelenlegi szabályok szerint. A Mentelmi Bizottságnak ugyanis nincsen lehetősége átfogó vizsgálatot lefolytatni a képviselők vagyonosodásával kapcsolatban. A K-Monitor 2012-ben is, az országgyűlésről szóló törvény elfogadásakor is szorgalmazta egy olyan vagyonnyilatkozati rendszer bevezetését, amely valóban képes betölteni a funkcióját: vagyis amellett, hogy fényt derít a kétes forrásból származó vagyongyarapodásra, és megmutatja a lehetséges érdekkonfliktusokat, hatékony szankciórendszert is tartalmaz arra az esetre, ha a vagyonnyilatkozat-tételre kötelezettek manipulálnák vagyoni adataikat.
A vagyonnyilatkozatok leadási határidejét követően tehát elsősorban arról kellene beszélni, miért nem megfelelő ez a jelenlegi rendszer a korrupció korlátozására, nem pedig arról, melyik képviselőnek mije van. Ez ugyanis nem derül ki a vagyonnyilatkozatokból – csupán az, amit a képviselő láttatni szeretne.
8 komment
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
kublerek · www.vasalobolt.hu 2014.02.02. 10:04:38
Cirmos Cica 2014.02.02. 14:49:16
Gyerekek! Adjuk neki össze hogy el tudjon menekülni valami isten háta mögötti szigetre! Sokkal olcsóbban megúsznánk mintha továbbra is lopkodna és csődben taszítja a országot.
Cirmos Cica 2014.02.02. 14:54:13
Konzervatív0 2014.02.02. 18:33:25
Mert ha igen akkor az gáz.
Milyen érdekes, senki nem problémázott azon hogy gyurcsánynak csak egy 52 nm-es panelja van és évente 100 millió osztalékot elkölt egy fillérig amiből a megtakarításai nem nőnek, de természetesen orbán egy csaló mert miért is lenne más...
Furcsa logika ez, és fulcsa hozzáállás.
Egyébként a vagyonnyilatkozatokhoz:
Arra találták ki hogy a képviselők gyaraodása nyomonkovethető legyen, és ki van tejesztve a családra is.
Egy magasrangú politikus, legyen az bárki nem hiszem hogy megengedheti magának hogy valami valótlabul állít benne, mert azt a sajtó kideríti és annak igen csúfos vége lehet. Elviekben.
Ez volt az alapkoncepció.
Nem igazán tudom hogyan lehetne ennél jobb megoldással nyilttá tenni egyes képviselők vagyoni gyarapodását.
Az átlag ember ha ugysem hiszi el ami benne van akkor tök mindegy hogy van vagy nincs vagyonnyilatkozat.
Csak arra jó hogy legyen min csámcsogni a sajtónak. Egyébként az átlagember meg immunis ezekre a nyilatkozatokra. Max arra jó hogy egy 100 millás oszatlékon vagy 1 milliárdos tartozáson jól felhuzza magát egy minimálbérből tengődő.
Egy áldemokrácia álmegoldása az álvagyonihelyzetek álkövetésére.
Cirmos Cica 2014.02.02. 19:17:39
Egy gázszerelő hogy lehet 3 év alatt Magyarország egyik leggazdagabb embere?
Miközben Orbán cimbije?
Én gondolkodom, összerakom a kirakóst. Bocs, most nem Gyurcsány van a hatalmon hanem a Vezénylőd.
Egyébként ha már itt tartunk, hogy lehet Orbánnak bármilye, ha soha nem dolgozott semmit, csak pofázott a politikában. Gondolod a földjeit, ingatlanjait a képviselői fizetéséből van neki és feleségének (aki szintén nem dolgozott egy percet sem)?
Gyurcsány nem 3 év alatt gazdagodott meg, és nem azalatt az időszak alatt míg kormányfő volt. Gyurcsány nem volt politikus, hanem polgári állásai voltak:
Egyetemi diplomáit a JPTE Tanárképző Karán (1980-84) és Közgazdaságtudományi Karán (1984-90) szerezte.
1990-92 között a CREDITUM Pénzügyi Tanácsadó Kft munkatársa, 1992-ben az EUROCORP Nemzetközi Pénzügyi Rt. igazgatója.
1992 és 2002 között vezérigazgató, 2002-től felügyelő bizottsági elnök az ALTUS Befektetési és Vagyonkezelési Rt.-nél.
buddha 2014.02.02. 20:50:27
ők tudják,mi is tudjuk,hogy hazudnak