A munkavállalók whistleblowinghoz való viszonyát vizsgálja a lengyelországi Báthory Alapítvány friss közvélemény-kutatása. Eszerint a megkérdezettek 70 százaléka szükség esetén azonosulna a közérdekű bejelentő szerepével, nem maradna néma. A válaszadók 69 százaléka az esetleges visszaéléseket a cég vezetésének, míg 64,5 százaléka az illetékes hatóságnak jelentené, ám a túlnyomó többség a biztonság kedvéért ezt inkább név nélkül tenné meg. A válaszadók 25 százaléka sem a cégvezetést, sem az illetékes hatóságot nem értesítené. A jelentés azokra a tényezőkre is kitér, amik miatt a lengyelek mégsem szívesen jelentik be a munkahelyen tapasztalt visszaéléseket.
Az összeállítás szerint a többség két okból vonakodik a munkahelyi visszaélések bejelentésétől. Az egyik tényező, hogy nincsen megfelelő jogi védelem a bejelentők számára - ezt a problémát a válaszadók közel kétharmada említette. A másik indok a kiközösítéstől való félelem. A válaszadók többsége negatív reakcióra számít a munkaadójától, a munkahely elvesztése mellett a retorzióktól és zaklatástól is sokan tartanak. Ráadásul a lengyel társadalomban - ahogy a volt szocialista országok többségében - negatív tartalmakkal is bír a közérdekű bejelentés fogalma, ezért sokak szerint egy ilyen lépést a munkatársak többsége sem tartana helyesnek. Ennek fontosságát hangsúlyozza a kutatás egy másik megállapítása is, miszerint a válaszadók 30 százaléka fontosabbnak tartja a főnökhöz való lojalitásnál a kollégákkal való jó viszonyt.
A tanulmány arra is kitér, hogy a közérdekű bejelentés társadalmi elfogadottsága a szabálytalanság jellegétől is függ. A bejelentésnek legnagyobb támogatottsága korrupciós ügyekben és olyan esetekben van, amikor a visszaélés közvetlen veszélyt (pl. biztonsági szabályok megsértése, munkavégzés ittasan) vagy kárt okoz másoknak. Ugyanakkor a fusizó, saját zsebre dolgozó, de közvetlen kárt nem okozó kollégák jelentését jóval kevésebben helyeslik.
Forrás: ERCAS
A K-Monitor whistleblowingról szóló összeállítása itt olvasható.
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.