“Az erős állam átlátható és egyúttal felelős.”
(Részlet A Nemzeti Együttműködés Programja Hiteles, őszinte, a választópolgárok bizalmára épülő kormányzás c. fejezetéből)
Múlt héten hivatalosak voltunk a Pesti Központi Kerületi Bíróságra, ugyanis bepereltük a Nemzeti Üdülési Szolgálatot az Erzsébet-utalvány kommunikációs költéseivel kapcsolatos adatok nyilvánosságáért. A tárgyaláson a Nemzeti Üdülési Szolgálatot képviselő ügyvéd gyakorlatilag letagadta, hogy közérdekű adatigénylést küldtünk volna nekik, így azért, hogy bizonyítani tudjuk az adatigénylés elküldését, a bíróság május végére elnapolta a tárgyalást.
Mint ismeretes, az állam száz százalékos tulajdonában álló vállalat, amely az új étkezési jegyek, az Erzsébet-utalványok ügyeit intézi a forgalmazáson át a kibocsátásig, nem reagált az egyes becslések szerint 750 millió forintos kommunikációs költésekre vonatkozó közérdekű adatigénylésünkre.
A NÜSZ ügyvédje először azt állította, hogy kérdéseinket nem a megfelelő e-mail címre küldtük el, holott a törvény szerint az adatkezelő bármely címére küldhető adatigénylés. Az általunk használt cím ráadásul a szervezet ügyvezető igazgatójának neve alatt szerepel az Erzsébet-utalvány honlapján. Miután a bírónő kérdésére az ügyvéd elismerte, hogy igen, létezik ilyen cím a NÜSZ-nél, azt kezdte el tagadni, hogy megkapták az adatigénylő levelünket.
Egy transzparensen, adóforintokból működő állami szerv nem hazudozva és titkolózva áll hozzá az állampolgári adatigénylésekhez, hanem készségesen, gyorsan és a pontosan reagál azokra. Mi lehet a helyzet a NÜSZ esetében? Esetleg azért nem reagáltak érdemben, mert a Nemzeti Üdülési Szolgálatnál káosz van és link emberek dolgoznak; vagy azért nem, mert valami nagyon nincsen rendben az Erzsébet-utalványok kommunikációs költései körül. Nem ítélkezünk, előbb-utóbb kiderül.
A tanulság viszont a következő: Közérdekű adatigényléseknél ne legyünk jóhiszeműek, kizárólag tértivevénnyel küldjünk emailt, levelet, így később könnyen bizonyítható az adatigénylés átvételének ténye.
Május végén folytatjuk!
A K-Monitor jogi képviseletét a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) látja el.
Címkék: per erzsébet tasz átláthatóság k monitor
1 komment
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
pécsisrác · http://rudywaltz.hu/ 2012.12.29. 22:39:33
Nagyon kíváncsi lennék a folytatásra...