Június közepén ért véget a K-Monitor bő két és fél éve futó Adatozz.Okosan! projektje, amely a Norvég Civil Támogatási Alap segítségével valósult meg. A fő célkitűzés a civil szervezetek (és saját magunk) adatokkal kapcsolatos munkájának fejlesztése volt, hogy ezáltal hatékonyabbá tegyük az érdekérvényesítő, kommunikációs és mobilizációs képességeiket. Blogposztokban is bemutatjuk, hogy miket is csináltunk.
A jelen, második részben arról olvashatsz, mi sült ki abból, hogy más civil szervezetekkel együtt dolgoztunk az adatkezelés és -felhasználás hatékonyabbá tételén, a kommunikáció és az érdekérvényesítő képesség javításán. Előző posztunkban szó volt a megvalósult eseményekről, a jövőben olvashatsz majd még az IT fejlesztésekről és az információszabadságért, nyílt adatokért végzett érdekérvényesítő munkáról is.
Nézd meg az egyes szervezetek képviselőivel készült teljes videót, ahol arról beszélnek, mit adott nekik az Adatozz.Okosan! projekt. Az alábbiakban a közös munka eredményeiről olvashatsz.
Civil Kapocs
Az Alsónémedi Önkormányzat gazdálkodásának és döntéshozatali folyamatainak átláthatóvá tételét célul kitűző szervezet először a hivatal dokumentumait rázta gatyába és tette könnyen elérhetővé. A helyi átláthatóságért épített ügytérképükön nyomon követhető, hogyan született meg egy adott döntés, illetve elérhető a képviselő testület üléséről készült videófelvétel is. A következő nagy lépés az önkormányzati büdzsé vizualizálása lesz, amin a zuglói önkormányzattal közösen dolgozunk tovább.
E-Demokrácia
Segítettünk a szintén az önkormányzati átlathatóságért harcoló E-Demokrácia Műhelynek közadatok megszerzésében, amit Üvegfalu projektjük elindulásához használtak fel. A program részleteit bemutató és közérthetőbbé tevő infografikák és animációs filmek készültek.
Habitat for Humanity
Sikerült éves beszámolójukhoz adatvizualizációkat készíteni, valamint közösen finanszíroztuk egy magyar család és lakástámogatási adatokra épülő, nyílt forráskódú játék fejlesztését, amely a lakjokosan.habitat.hu címen érhető el.
Helsinki Bizottság
Az előzetes fogvatartásról szóló adatokat segítettünk feldolgozni a szervezetnek, amiből videó és cikk is született. Kutatási jelentésüket illusztrációkkal tették közérthetőbbé.
Helyzet Műhely
Kezdetben a Fordulat folyóirat 21. számában megjelent adatok vizualizációjával dolgoztak, amikkel részt vettek az Adatozz.Okosan! és a Hacks/Hackers hackatonokon. Új honlap fejlesztésével és új logó tervezésével friss arculatot kaptak a projekt támogatásával.
Levegő Munkacsoport
Mikroprojektjük keretében nem reprezentatív, de valósághoz közelítő adatokat adó online felmérést végeztek az illegális szemétégetésekről, azok helyszínéről. Az adatok felhasználásával készült tanulmányuk elérhető innen.
Magyary Zoltán Egyesület
A Magyary Egyesülettel közösen szerveztük a projekt egyik lezáró konferenciáját (Adatrobbanás - önkormányzati nyílt adatok), és hackathonját (DataBoom - smart cities). Tagjaik rendszeres résztvevői voltak a Budapest Open Knowledge Meetup eseményeknek és workshopjainknak.
Mérték Médiaelemző
A Kantar Media médiafigyelő ügynökségtől vásároltak az állami hirdetésekkel kapcsolatos adatokat, amikből az állam a magyar média helyzetére gyakorolt hatását elemezték. Az eredmények első körét blogjukon publikálták, majd meetupon is bemutatták.
Motiváció Egyesület
A Szegeden és környékén hátrányos helyzetű gyermekek számára tanodákat és mentor-programot működtető szervezet egy online érzékenyítő játékot fejlesztett. A hatékonyabb érdekérvényesítés útján az iskolai szegregáció okait és negatív következményeit érthetően elmagyarázó infografikával indultak el.
Szexmunkások Érdekvédelmi Egyesülete
A SZEXE mikroprojektjének célja az volt, hogy bemutassák a 16 éve létező jogi szabályozás visszásságait, hogy a magyarországi szexmunka szabályozása széles skálán sért alapvető emberi jogokat. Az elkészült infografikákat szórólapok és animált videó formájában terjesztik.
Születésház Egyesület
A szülési jogok széles körű érvényesíthetőségéért és a szülés minőségének jobbításáért küzdő szervezet a Babies Born Better európai kutatás magyarországi vonatkozásait elemezte. 2015 őszén tartott ötletversenyünkön a zsűri a Születésház mikroprojektjét ítélte a legsikeresebbnek. A Jobb szülést! címmel megjelent tanulmányhoz adatelemzői segítséget nyújtottunk.
Ha fontosnak tartod, amit csinálunk, nézd meg honlapunkon, hogy támogathatsz minket!
Címkék: adatozz okosan
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.