Június közepén ért véget a K-Monitor két és fél éves Adatozz.Okosan! projektje, amely a Norvég Civil Támogatási Alap segítségével valósult meg. A fő célkitűzés a civil szervezetek (és saját magunk) adatokkal kapcsolatos munkájának fejlesztése volt, hogy ezáltal hatékonyabbá tegyük az érdekérvényesítő, kommunikációs és mobilizációs képességeiket. A következő blogposztokban bemutatjuk, hogy miket csináltunk.
Az első részben a megvalósult eseményekről olvashatsz. Később szó lesz a mikroprojektekről, IT fejlesztésekről és az információszabadságért, nyílt adatokért végzett érdekérvényesítő munkáról.
fotó: Bogdán Réka
Szia, az én nevem... Meetup!
A meetupok közös érdeklődési kör alapján online szerveződő ám offline találkozók, amik két-három rövidebb inspiráló előadást követően kötetlen beszélgetést tesznek lehetővé. A Meetup.comon 2014 áprilisában indult el a nyílt adatok és online technológiák iránt érdeklődőket összeterelő Budapest Open Knowledge csoport. Két év alatt átlagosan kéthavonta egy meetup valósult meg és több mint félezer feliratkozóig jutottunk. Volt előadás az átlátható kormányzásról, a bigdata-ról, az adatfelhasználás jogi vetületeiről és a közterek élhetőbbé tételéről is. A bemutatkozók közt olyan kezdeményezések ötletgazdái meséltek projektjeikről, mint a Járókelő.hu, a Budapest dialog, a RedFlags.hu vagy az opendata.hu.
Versenyek, amiknek a célja nem csak a győzelem... Hackathon!
Az elmúlt három évben három programozói versenyt (hackathon - hacker marathon) rendeztünk. A verseny legjobbjának megtalálása mellett arra is szerettük volna felhasználni ezeket a rendezvényeinket, hogy közelebb hozzuk egymáshoz a különböző területről érkező fejlesztő, kreatív szakembereket, civileket, önkormányzatokban vagy államigazgatásban dolgozókat. A látványos vizualizációk így csak az eredmények egy részét képezik, ezeken jóval túlmutatnak a kialakult együttműködések és az egymásnak átadott tapasztalatok.
Az alábbi linkekre kattintva megnézheted, milyen eredmények sültek ki a hackathonokból.
- Hackathon - civil érdekérvényesítés (2015. márc. 28.)
- Hacks Hackers - választási számlaösszesítők (2015. dec. 5.)
- DataBoom Hackathon - közadat újrahasznosítás (2016. ápr. 15.)
Tudást szerveztünk, hogy tanulhassunk... Workshopok.
Az Adatozz.Okosan! projekt legfőbb vállalása volt, hogy hazai civil szervezetek körében az érdekérvényesítő képesség növelése érdekében népszerűsítsük a hatékony adatfelhasználását, miközben mi magunk is elsajátíthatjuk, hogyan tudjuk legeredményesebben megmutatni mit is csinál a K-Monitor. Tucatnyi más civil szervezettel együtt készítettük el egy-egy tevékenységükhöz kapcsolódó mikroprojektjüket (ezekről következő blogposztunkban olvashatsz). A tanulási folyamat mérföldkövei azok a workshopok voltak, ahová kommunikációs, adatvizualizációhoz értő, vagy a civil szervezetek működését hatékonyabbá szervező szakértőket hívtunk el. Úgy, mint:
- Stratégiai tervezés workshop; ea.: Alix Dunn (2014. okt. 2.)
- Magyar médiafelületek és projekt definiálás; ea.: Répássy Balázs (2014. nov. 25.)
- Táblázatkezelés; ea.: Zágoni Rita, Schumann Róbert (2014. dec. 11.)
- Google eszközök civil szervezeteknek (2015. febr. 19.)
- Tableau képzés újságíróknak; ea.: Minkó Mihály (2015. ápr. 23.)
- Forrásteremtés workshop a partnerszervezetek részére; ea.: Ambrus-Kiry Noémi (2015. máj. 14.)
- Tudtad-e; vizualizációs workshop (2015. jún. 15.)
- Önkéntes stratégia workshop a Demkoratikus Ifjúságért Alapítvány vezetésével (2015. szept. 9.)
- Adat --> ábra; adatvizualizációs workshop; ea.: Uroš Krčadinac (2016. márc. 10.)
Események, ahol ti voltatok a legnagyobb segítség
2015 januárjában szerveztük meg az első olyan eseményünket, ahol a támogatóink aktív segítségére számítottunk. Ez volt az első olyan alkalom, ami nélkületek nem jöhetett volna létre. Nagyszerű élmény volt, hogy közel 5000 Facebook lájkon túl könnyen rá tudtunk venni több tucat önkéntest arra, hogy egy egész éjjelen át bújja, bogarássza a képviselők vagyonnyilatkozatait. Eredményként fel tudjuk mutatni a döntéshozóknak, nem lenne nagy ördöngősség az átláthatóbb nyilatkozattételi rendszer felé elmozdulni.
A sikeren felbuzdulva az Államkincstártól kiperelt választási számlaösszesítőket is hasonló módon dolgoztuk fel, majd 2016 januárjában ismét elővettük a friss országgyűlési képviselői bevallásokat, hogy immár a gyarapodásuk vagy épp szegényedésük is könnyen követhető legyen.
Konferencia, záróesemény
A projektidőszak vége felé érkezett el az idő a tanulságok levonására, a tapasztalatok összegzésére. Három hónappal az áprilisi zárás előtt a Magyary Egyesülettel közösen nemzetközi műhelykonferenciát szerveztünk az (ön)kormányzati nyílt adathasználatról. Arra kerestük a választ, hogy hogy áll ma a magyar közigazgatás a bigdata jelenségével és mit kezdenek vele más országok hatóságai.
Civil szervezetekkel folytatott tevékenységünkről, partnereink tapasztalatairól kerekasztal formátumban beszélgettünk áprilisban. A visszajelzéseken túl itt nyílt alkalom arra, hogy beszéljünk kicsit a projekt jövőjéről, hogy mit adott a norvég támogatás a civil szférának, és milyen eszközöket hoztunk létre az elért eredmények megtartására.
Ha fontosnak tartod, amit csinálunk, nézd meg honlapunkon, hogy támogathatsz minket!
Címkék: workshop meetup hackathon adatozz okosan
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.