Összesen több mint 2,8 milliárd forint állami kampánytámogatást kaptak a valódi népszerűséggel nem rendelkező úgynevezett bizniszpártok az új kampányfinanszírozási törvénynek köszönhetően. A Transparency International, a K-Monitor és az Átlátszó.hu által indított kampánymonitor azonban összesen alig több mint 300 millió forintnyi költést mutatott ki részükről a kampány során. Valódi ellenőrzés híján félő tehát, hogy több mint 2,5 milliárd forintnyi közpénznek búcsút inthetünk.
Tizennyolc párt tudott országos listát állítani a 2014-es parlamenti választáson. Közülük a sajtóban összefoglaló néven csak „kamu- vagy bizniszpártként” emlegetett, valódi társadalmi támogatottsággal nem rendelkező politikai alakulatok összesen nem értek el 4%-ot a listás szavazatok tekintetében, viszont 2,8 milliárdnyi adóforintokból fizetett támogatást felvehettek a kampányra. A nevében az országgyűlési képviselők választása kampányköltségeinek átláthatóvá tételéről szóló törvény nem rendelkezik arról, mit kell tenniük a kampány során el nem költött, tehát náluk maradó támogatással. Márpedig nem kevés pénz maradhatott meg: a Képmutatás.hu becslése szerint az összes támogatás alig több mint 10 százalékát költötték el ezek a pártok, és egyedül az FKGP-ről sejthető, hogy teljes összeget arra fordította, amire a törvény szerint kizárólagosan lehet: a kampányra.
(Forrás: Transparency International Magyarország)
Önmagában már az kérdés, hogy a százmilliós nagyságrendű állami támogatáshoz mely pártok jutottak hozzá törvényes, és melyek törvénytelen eszközökkel. Mint ismeretes, a választási kampányban egy korábbi aktivista közlése nyomán felmerült a gyanú, hogy egyes kispártok egymásról másolhatták az induláshoz – és a kampánytámogatás felvételéhez – szükséges ajánlásokat. Az esetleges visszaéléseket a Nemzeti Választási Bizottság nem vizsgálta, mondván, hogy az nem tartozik feladat- és hatáskörébe, az Adatvédelmi Hatóság szerint pedig túl sok munka lett volna ellenőrizni, hogy szerepel-e egy választó neve olyan párt ajánlóívén, amit ő nem támogatott.
Nemcsak tisztességtelen eszközökkel juthattak tehát bizonyos pártok kampánypénzekhez, de ha a Transparency International becslései megállják a helyüket, rengeteg pénz is maradhatott náluk (összességében még a jelzett 2,5 milliárdnál is több, hiszen a TI a Sportos és Egészséges Magyarországért Párt, az Összefogás Párt és a Szepessy Zsolt-féle Együtt 2014 Párt költéseit nem is vizsgálta). Éppen ezért lenne égető szükség annak kivizsgálására, hogy a kapott közpénzt nem használták-e magáncélra a kampány során vagy azt követően. Sajnos erre azonban kevés az esély. A pártok gazdálkodását is felügyelő Állami Számvevőszék ugyanis „hivatalból” csak a parlamenti mandátumot szerző pártok költéseit vizsgálja, a kiesők esetében ezt kérvényezni kell. Ilyen kérvényt azonban csak más jelölőszervezet adhat be, ráadásul a kérvényhez bizonyítékot is kell csatolni.
Meglehetősen kicsi a valószínűsége, hogy egy párt feljelentsen egy másikat. A kispártoknak ez nem érdekük, hiszen amennyiben az egyiknél szabálytalanságot találnak, nagyobb eséllyel bukhat a másik is. A nagyobb pártok esetében pedig az lehet hátráltató tényező, ha például ők segítettek az ajánlások összegyűjtésében némi anyagi haszon reményében. Ez persze nehezen bizonyítható, de nem is zárható ki teljes bizonyossággal. De ha egy nagyobb párt tisztességesen járt el, és érdekli is a közpénzek sorsa, akkor sem biztos, hogy van érdemi bizonyítéka, amely alapján vizsgálatot kezdeményezhet az ÁSZ-nál. Ráadásul az Állami Számvevőszék vizsgálati lehetőségei is korlátozottak, mivel ÁSZ kizárólag a pártok beszámolójában szereplő adatokat veti össze a kampányszámlákkal. Nem véletlen, hogy az ÁSZ a rendszerváltás óta még soha nem volt képes feltárni a valós kampányköltéseket.
A fentiek alapján félő, hogy a bizniszpártok állami támogatásból szerzett, de a kampányban el nem költött pénzeinek valódi sorsát sosem ismerjük meg. Sejtéseink ugyanakkor lehetnek: a jelenlegi törvényi szabályozás minden lehetőset megad arra, hogy a kampánytámogatásként kifizetett közpénz magánvagyonná alakuljon.
Címkék: választások korrupció közpénz kampányfinanszírozás átláthatóság
7 komment
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
_most_ 2014.04.30. 23:41:00
Lajos Csánó 2014.05.01. 06:29:29
Tüntess az orbáni diktatúra és simli ellen! 2014.05.01. 07:46:29
Szemezgetés egy cikkből:
Öt LMP-s került csak be nyögvenyelősen a Parlamentbe, de hogyan, milyen áron, mert tagságuk, támogatójuk, szakemberük nincsen...
Kb. 700-800 millió közpénzt tapsoltak el haveroknak, rokonoknak a kampány alatt, mert minimális a támogató, segítő, aktivista csapatuk, ezért 1000 forintos órabérért gyűjtötték nekik az aláírásokat. A taglétszámuk a múltkori választás óta 600-700 főre csökkent. Van olyan megye ahol 5-6 párttag jól megél az állami pénzekből...
Komoly fideszes segítséggel jutottak be múltkor is és most is kellett a help. Jól mutat ha van "zöldség" is diktatúra mellett. Lásd még frakcióalakítás lehetősége, óriásplakáthelyek átadása, stb...
A jelöltjeik 20 %-a "kényszerjelölt" volt, Schiffer úr külön kérésére -hogy meglegyen a létszám- indultak el. Ha ő nem lenne, már rég nem lenne LMP. A szakadással szakemberek, ismert, jó személyek távoztak ( Karácsony, Jávor, Szabó T. Szabó R, Dorosz, Scheiring...)mögöttük nagy az űr. Hány hiteles, szakmailag elismert szakembert tudtak felvonultatni a Róna bácsin kívül? Ki lenne alkalmas főpolgármester jelöltnek, röhej? A maradék csapatból is sorra lepattantak ( Vágó, Osztolykán, Ertsey, Kaufer, Kukorelly, Várnai, Juhász G...)
Van azért pár lelkes, képzett, aktív emberük, de azokkal elég mostohán bánnak....
A legnagyobb gond talán a párt vezetése, igazgatása, szervezeti kérdései. Vida titkár, Gál irodavezető, Horvai pénzügyi vezető, Angyal Károly pártigazgató a gyenge láncszem, sok gondot, plusz munkát okozva a pártnak. Más területekről érkeztek, szakmai tudás, tapasztalat nélkül. A nagy baj mikor a butaság lelkesedéssel párosul. Ezt a pártigazgatót "a harkányi büfést" nem is tudni honnan kukázták. Indulni akart az EP listán is -talán érettségije sincs- mikor szóltak neki, hogy nem kéne. A választmány végre személyi változtatásokra készül, még az ÁSZ vizsgálat előtt...
Az átláthatóságról, pénzügyi szabályosságról ne is beszéljünk Kifelé "üvegzseb", belül trükközés, zsebbe pénzek, facebook zsebhírdetések, felesleges kiadások. A pártigazgatót Baranyából hurcolják szinte két naponta ide Pestre. Mi pénz ez a pártnak? Van LMP, de milyen áron és meddig. Ki lesz az új Parlamentben aki megunja, oszt jó napot, kilép? Schiffer LMP András , Szél "duracell" Bernadett, Sallai Róbert "bioparaszt" Benedek, Schmuck "rutinos" Erzsébet, Ikotity "atya" István ? Mit tettek eddig a zöldpolitika terén?.... Nem zöldek ezek , hanem csak zöldfülűek
Az evolúció megfordítója... vissza a fára! (törölt 2014.05.01. 08:00:45
lúzerek! :)
azt viszont "örömmel" látom, hogy a Munkáspárt végre megértette az idők szavát és lenyúlta, lenyelte a pénz nagy részét
2018-ban lehet nekem is meg kellene próbálni pár százmilliót leakasztani az államról ilyen bizniszpártos manőverrel
ma úgy látszik ez jobb üzlet már, mint egyházat alapítani, pedig régen az volt a sláger
Az evolúció megfordítója... vissza a fára! (törölt 2014.05.01. 08:05:07
lényegében a közpénz Magyarországon talált vagyon, aki kapja marja alapon osztogatják maguknak meg hülyeségekre másoknak
Húsleves 2014.05.01. 11:34:31
Szemmel láthatóan nagyon nem tetszik neked (nektek) a tény, hogy az általad felsorolt kontraszelektált gerinctelen SZDSZ-mém goauldok (Karácsony, Jávor, Szabó T. Szabó R, Dorosz, Scheiring...) csak úgy látták biztosítottnak a további politikai pályafutásukat, ha összefognak azokkal, akik ellen (nem csak FIDESZ ellen) kezdettől fogva meghatározták magukat. Tehát te azokat ajnározod a blog-spamjaiddal, akik szemenköpték a korábbi támogatóikat és bedugták a fejüket a két nagy segg (MSZP-FIDESZ) közül az egyikbe.
Az LMP nem alkudott meg, és mégis bejutottak. Ez az ami neked nem tetszik, gyűlölködő primkó majom.