A jövőben szankcionálhatják az elrontott, vagy hibásan leadott képviselői vagyonnyilatkozatokat, akár anyagi felelősségük is lehet ebben az érintetteknek - nyilatkozta Gulyás Gergely, a Fidesz országgyűlési képviselője pénteken a Hír TV Magyarország élőben című műsorában. A K-Monitor szerint a szankcionálás helyes irány lenne, de nem elegendő a képviselők vagyonosodásának alapos vizsgálatához. Ezért levelet írtunk Gulyás Gergelynek, amelyben felhívtuk a figyelmet számos más problémára is, amelyet érdemes lenne figyelembe venni.
A meglehetősen rövid kampányidőszakban öt országgyűlési képviselőről derült ki, hogy hibásan, nem a valóságnak megfelelő módon töltötték ki vagyonnyilatkozatukat. A fideszes Rogán Antal frakcióvezető, Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, Szatmáry Kristóf és Potápi Árpád különösebb következmény nélkül javíthatták az adatokat, míg Simon Gábor volt MSZP-elnökhelyettes jelenleg előzetes letartóztatásban van – a vád szerint adócsalás, magán- és közokirat-hamisítás miatt. Legújabban pedig Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkárról látott napvilágot a hír, hogy legalábbis nincsen tisztában azzal, mennyit keres.
A K-Monitor korábban rendszeresen írt arról, hogy a jelenlegi vagyonnyilatkozati rendszer nem képes ellátni feladatát, a Transparency International, az Átlátszó és a K-Monitor közös hatpontos minimumprogramjának is része a rendszer átalakítása. Most pedig levelet írtunk Gulyás Gergelynek, amelyben felhívjuk a figyelmet arra, hogy a hibás kitöltés szankcionálása önmagában nem oldja meg a vagyonnyilatkozatok ellenőrzésének és átláthatóságának problémáit.
Azt gondoljuk, hogy a hibás vagy nem megfelelően kitöltött vagyonnyilatkozatok ellenőrzése egy jól működő rendszerben az adóhatóság, és nem a mandátumvizsgáló bizottság feladata lenne, hiszen utóbbinak nincsen megfelelő kapacitása, eszköze a vagyongyarapodás vizsgálatára. A nem tiszta forrásból származó jövedelmek kiszűrése kizárólag akkor lehet hatékony, ha az adóhatóság összeveti a vagyonnyilatkozatot a nyilatkozók adóbevallásával, szükség esetén pedig vagyonosodási vizsgálattal tárja fel az eltérések, a megmagyarázatlan gazdagodás forrásait.
Emiatt volna elengedhetetlen a képviselőkkel egy háztartásban élő családtagok vagyonnyilatkozatainak nyilvánosságra hozása. Ezzel meg lehetne előzni, hogy a nem tiszta forrásból származó jövedelmeket a családtagok – nem nyilvános – vagyonnyilatkozataiban rejtsék el. A jelenlegi szabályozás abszurd abban a tekintetben, hogy a hozzátartozók vagyonnyilatkozatait csak az Országgyűlés mentelmi bizottsága vizsgálhatja, ráadásul nem hivatalból, hanem egy konkrét tényállításra hivatkozó bejelentést követően. Az ilyen bejelentésekhez szükséges információk megszerzését ugyanis éppen a vagyonnyilatkozatok titkossága hátráltatja.
A K-Monitor megítélése szerint az elavult, kézzel kitöltendő vagyonnyilatkozati rendszer helyett elektronikusan kitöltendő és elektronikusan olvasható, kereshető, összehasonlítható rendszerre van szükség. A követhetőség érdekében pedig célszerű lenne, hogy az elektronikus vagyonbevallások ne csak a vagyonnyilatkozat tételére kötelezettek munkáltatójának honlapján, hanem egy egységes, elektronikus, állami adatbázisban is hozzáférhetőek legyenek.
Mindemellett a kötelezettség kiterjesztésére is szükség lenne: a nagy összegű, közpénzt érintő döntésekben részt vevő személyekre akkor is ki kellene terjeszteni a nyilvános vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettséget, ha rájuk e szabályok egyébként nem vonatkoznának.
Ezekben a kérdésekben a leendő új szabályozás sokat meríthet a legjobb nemzetközi gyakorlatokból.
Társadalmi és politikai konszenzus látszódik abban, hogy a jelenleg hatályos, vagyonnyilatkozatokról szóló szabályozás elavult, és sürgős reformra szorul: az elmúlt hónapok botrányai is ezt bizonyították. Egy, az átláthatóság szempontjait figyelembe vevő törvény megalkotásának akadálya kizárólag a politikai akarat hiánya lehet.
Címkék: korrupció vagyonnyilatkozat átlátható k monitor
1 komment
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Lajos Csánó 2014.04.24. 08:56:37
Tehát a válasz nem lesz ilyen törvény,esetleg valami kifordított gumi törvény!