Adatvizualizáció és érdekérvényesítés – november közepén ennek jegyében szerveztünk kétnapos workshopot civil szervezeteknek. A célunk az volt, hogy a résztvevő szervezetek képviselői ügyes és hatékony technikákkal ismerkedjenek meg a munkájukhoz, missziójukhoz kapcsolódó adatok feldolgozásához, ábrázolásához. Most te is megnézheted külföldi vendégünk nyitóelőadását!
A K-Monitor rendszeresen szervez adatvizualizációval kapcsolatos eseményeket. Legutóbbi, márciusban megrendezett két napos workshopunk is azt a kérdést járta körül, hogyan használhatjuk az adatvizualizáció eszközeit hatékonyan a köz szolgálatára.
Fontosnak tartjuk, hogy alulról építkező civil érdekérvényesítő szervezetek is hozzáférhessenek olyan technológiai eszközökhöz, melyek segítségével erősíthetik a munkájuk során az adatalapú tevékenységet. Ezért támogatjuk a Code for Hungary önkéntes fejlesztői közösséget és ezért szervezünk rendszeresen adatvizualizációval kapcsolatos eseményeket is.
Előadónk Uroš Krčadinac volt, aki Belgrádból érkezett Budapestre, hogy elkalauzoljon az adatok világában. Uroš digitális művész, író és oktató – tudományos publikációi olyan folyóiratokban jelentek meg, mint az IEEE Transactions on Affective Computing és az IEEE Transaction on Human-Machine Systems. Jelenleg a belgrádi Singidunum Egyetem Média- és Kommunikációs Karának digitális művészet és számítástechnika docenseként dolgozik, emellett vendégelőadó az újvidéki Művészeti Akadémián. Együttműködése a K-Monitorral sokéves múltra, számos közös projektre és workshopra tekint vissza.
Bevezető előadásában Uroš kreatív példákon, közte saját munkáin keresztül mutatta be, hogyan lehet száraz statisztikákból figyelemfelkeltő és megragadó, művészileg is igényes adatvizualizációkat készíteni – így például Belgrád és környéke légszennyezettségéről, New York fásításáról, a berlini lakáshelyzetről vagy a szén-dioxid kibocsátás és a klímaváltozás kapcsolatáról. Az ábrázolás lényege: az informativitás, a történetmesélés és hatni valamilyen módon az érzelmekre – akár a humor eszközével. Ez a három jellemző egyébként Uroš előadásmódját is jól jellemzi: rengeteg információt ad át, ezt viszont rendkívül szórakoztató módon és jól követhetően teszi.
A bevezető előadás visszanézhető a YouTube-on. Az előadás prezentációja elérhető itt. |
Zárásként konkrét, ingyenesen hozzáférhető eszközöket is bemutatott, amelyekkel egyszerűen készíthetünk látványos és egyszerre informatív adatvizualizációkat (pl. Flourish, RAWGraphs, Graph Commons - további eszközökért látogass el a workshop honlapjára).
A workshop második napján az elmélettől a gyakorlat felé mozdultunk el. A további kreatív példák mellett szó esett arról is, hogyan NE ábrázoljunk adatokat – Uroš látványos példákon keresztül mutatta be azokat a jellemző hibákat és torzításokat, amelyekkel akár a sajtóban megjelenő infografikákon is gyakran találkozhatunk. Az utolsó, gyakorlati blokkban a résztvevő civileknek egy órája volt egy-egy saját téma (és ahhoz kötődő adathalmaz) köré csoportosulva létrehozni adatvizualizációikat. A közös munkát a résztvevők rövid prezentációi követték, melyekben bemutatták az elkészült ábrákat és azt, hogy mindezzel mi lenne a céljuk, milyen történetet mesélnének el a nagyközönségnek.
A program megvalósulását Hollandia Nagykövetsége támogatta.
Címkék: esemény infografika c4hu
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.