Közzétette a Miniszterelnökség a Modern Városok Program 2018-as támogató okiratait, mi pedig ennek megfelelően frissítettük azt az országos térképet, melyen a fejlesztések és a hozzá kapcsolódó támogatások láthatók. A Programot, amit a választások előtt a megyei jogú választások egyedülálló, több ezer milliárdos fejlesztéseként tüntettek fel és sajtóképes Orbán-látogatásokon is beharangoztak, 2016 óta követjük nyomon. Azóta hosszas levelezésünk nyomán a kormany.hu-ra is felkerülnek a támogatói okiratok és azok módosításai. Mely városok beruházásait hagyta jóvá a leggyorsabban a kormány?
Bár az év elején még Kósa Lajos volt felelős a Programért, akkor is jeleztük, hogy a beharangozott milliárdos pénzosztás helyett inkább megfontolt osztogatásról van szó. A felelős nyár óta kormánybiztosként Gyopáros Alpár, de a támogatásokról szóló kormánydöntések azóta sem gyorsultak fel. Ennek oka kívülről nehezen látható: ez lehet a támogatásokról határozó miniszterek megfontoltsága de az önkormányzati előkészítő munka körülményessége is. Az év végén közzétett lista mindössze 9 elemű, és ezek sem csak milliárdos nagyberuházások elindítására, hanem sok esetben még ezek előkészítésére ítél meg pénzt. Az ezen felül kikerült tucatnyi módosítás nagy része pedig korábban indított programok kitolásáról és többletforrásáról rendelkezik. A kormányoldal szerint az év végén több mint 37 milliárd forint értékben adott ki támogatói okiratot a Miniszterelnökség (érdekesség, hogy ezeket Gulyás miniszter a korábbiakkal ellentétben már Gulyás Gergely Győzőként írta alá). A teljes tavalyi támogatási összeg 150 milliárd forint volt, jövőre 135 milliárd az előirányzat. Becslésünk szerint az eddig kiutalt kb. 400 milliárd forintnak még két-háromszorosa kelhet el 2025-ig (!).
A Modern Városok Program 2015. március 25-én indult Sopronban és 2017. május 26-án zárult Hódmezővásárhelyen. A "Program" így a gyakorlatban mindössze a miniszterelnök országjáró turnéját jelentette, melynek során a polgármesterekkel találkozva fejlesztési kosarakban állapodott meg a városokkal. 23 megyei jogú várossal mintegy 260 beruházás végrehajtásában állapodtak meg, ami legalább 3500 milliárd forintba kerül majd. A Program azonban nem egységes, vannak benne olyan elemek, amiket uniós forrásból a megállapodások nélkül is megvalósították volna, kétségtelen azonban, hogy a kormány költségvetési pénzből is áldoz a városok fejlesztésére a következő években. Érdemes látni, hogy a közút- és vasútfejlesztések több, mint 2000 milliárd forintot tesznek majd ki, ezek mellett városi infrastruktúra-, sport-, kulturális és egyéb fejlesztések indulnak, melyeket a városok maguk valósítanak meg uniós és költségvetési támogatásokból.
A napokban két érdekes, a Programhoz kapcsolódó hír is napvilágra került. Az egyik, hogy habár Székesfehérvár kiírta a közbeszerzést egy 18 milliárdos kórház-beruházásra és azt meg is nyerte a Mészáros-gyerekek Fejér-B.Á.L. Kft.-je az Épkarral karöltve, a kormány sokallta a 18 milliárdos támogatási igényt és nem ítélte meg azt, így a felújításból egyelőre nem lesz semmi. A jelenlegi politikai viszonyok között a Mészáros-cég felmutatását egy sajátos nyomásgyakorlásként is értelmezhetjük a támogatási döntésre, ami nem is meglepő, hiszen az MVP-s nagyberuházások komoly szeletét viszik el nem csak a helyi kiskirályok (pl. Debrecenben a HUNÉP), de a NER-közeli oligarchák cégei is (a Mészáros-gyereke sem maradtak hoppon). Egy másik érdekes hír, ami szintén nem független a háttérben a fejlesztési pénzekért folyó komoly lobbizástól, hogy az önkormányzati nagyberuházásokat a kormány kivenné a települések kezéből, és azt egy központi ügynökséggel bonyolítanák le (a BMSK eddigi tevékenységéről itt olvashatsz).
Az eddig kiutalt támogatások kapcsán azt nem tudjuk, hogy hány százalékos "készültséget" mutatnak, hiszen a fejlesztések teljes listája nem létezik, csak a korábban a sajtóban említett 3500-4000 milliárdos összeg és a 260 projekt jelent némi viszonyítást. Az azonban a térképről is jól látszik, hogy komoly aránytalanságok vannak egyes városok között. Míg pl. Székesfehérvár, Tatabánya, Érd vagy Békéscsaba hasít, addig Salgótarján esetében nem akar felpörögni a számláló. Ez részben abból fakad, hogy nem ugyanannyi ígéretet zsákoltak be az egyes városok: a legtöbbet kapó Békéscsaba és a legkevesebbet kapó Szombathely között sokszoros a különbség. Mivel a támogatási döntések nyilvánossága a meghozott döntések közzétételére szorítkozik, az addig vezető folyamatról semmit sem tudunk, a Program tartalma pedig képlékeny, mint a gyurma, a kormány eddigi teljesítményének elszámoltatására, az ígéretekkel való szembesítésre nincs lehetőség. Az adatok mégis érdekes képet mutatnak arról, melyik város fejlesztése élvez prioritást, illetve hol mekkora lehet a lobbierő. A helyiek számára pedig azért érdekes egy ilyen számvetés, mert így mérlegelni tudják, olyan célra érkeztek-e a tízmilliárdok, amire leginkább szükség van, vagy a kormány és a város a fejük fölött más prioritásokat választott.
Korábbi cikkeink a Modern Városok Programról
Térképünkön a nyilvános okiratok alapján a költségvetési forrásból finanszírozott, helyi lebonyolítású fejlesztések láthatók. A térkép nem tartalmazza a nagy, állami lebonyolítású infrastruktúra-fejlesztéseket és lehetnek olyan okiratok, amelyek nyomán további projektek támogatását utalták el a városoknak, ám ezeket a Kormány még nem hozta nyilvánosságra. [ ] A jobb felső sarok teljes képernyőre vált.
Egy másik ábrán a fejlesztések céljait és összegszerűségét mutatjuk be. Az Index blogketrecéből ez az ábra nem látszik, kattints ide, ha nem akarsz lemaradni róla!
Frissítve: 2019. július 26.
Az állam nem mutatja be közérthetően, mire költi a pénzünket. A Programról csak néha jelenik meg egy-egy lelkendező sajtóközlemény, de teljes képet csak nálunk kapsz. Támogass minket, hogy közérthetően, tényadatokkal javíthassuk a közpénzek átláthatóságát - akár az állam helyett is!
Címkék: magyarország önkormányzat adatok átláthatóság infografika modern városok
1 komment
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.