Április végén Csepreghy Nándor fejlesztési programokért felelős helyettes államtitkár nevezte „pártokhoz kötődő, szélhámos gittegyleteknek” a Norvég Civil Támogatási Alap (NCTA) támogatásait kezelő szervezeteket. Május 3-án Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár írt levelet Vidar Helgesennek, a norvég miniszterelnöki hivatalt vezető és EU-ügyekért is felelős miniszternek, akiktől a támogatások felfüggesztését kérte „az ügy mindkét fél számára megnyugtató rendezéséig”. A Norvég Civil Támogatási Alap (NCTA) forrásaiból szintén részesülő K-Monitor szerint a kormány érvelése több szempontból is abszurd, ráadásul e pályázati rendszer ismeretének hiányáról vagy annak szándékos figyelmen kívül hagyásáról árulkodik.
Önmagában is abszurd a magyar kormány elszánt küzdelme a Magyarországra jutó támogatások felfüggesztéséért – különösen, mivel egyáltalán nem megalapozott az állítás, hogy az NCTA pénzeit politikai alapon osztanák el. Hogy az NCTA támogatásairól döntő konzorcium tagjai hány fronton tudtak és tudnak problémamentesen együttműködni a kormánnyal, arról maguk írtak nyílt levelet Lázár Jánosnak, joggal nevezve sértőnek és lealacsonyítónak Csepreghy Nándor helyettes államtitkár szavait. A pályázatok tartalmának befolyásolására ráadásul a kritizált szervezeteknek meglehetősen kevés lehetőségük lenne, ugyanis nem ők írják ki a témákat, hanem hozzájuk lehet jelentkezni különböző projekttervekkel. Azaz arról nem is dönthetnek előzetesen, mire szándékoznak támogatást nyújtani, csak a hozzájuk beérkező pályázatokat bírálhatják el.
Ez természetesen önmagában nem zárná ki a politikai alapú pénzosztást, azonban a támogatott, közélettel is foglalkozó szerveztek 2010 előtti tevékenysége bizonyítja, hogy politikailag elfogulatlan, a mindenkori kormánnyal (és nem csak a Fidesz-KDNP-vel) szemben kritikus civilek kaptak támogatást a norvégoktól. Csak néhány példát idézve: a Transparency International hívta fel a figyelmet 2009-ben Vahl Tamás gazdaságiminiszter-jelölt korábbi kartell-ügyeire, megakadályozva ezzel a vállalkozó miniszteri kinevezését.2007-ben a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) védte Orbán Viktort az akkori szocialista vezetésű igazságügyi tárca által indított perben. A K-Monitor 2010-ben, szintén a szocialista kormány idején írt levelet Joaquín Almunia uniós versenyjogi biztosnak a sávolyi versenypálya körüli visszaélések kivizsgálása érdekében. Az Átlátszó.hu-t vezető Bodoky Tamás pedig a 2006-os rendőri visszaélések feltárásában játszott kulcsszerepet, de említhetnénk számos korrupciós ügy felderítésében játszott szerepét is.
Azt gondoljuk, e példák után fölösleges bizonygatni, hogy a norvég civil támogatásokból részesülő, közéleti ügyekkel is foglalkozó civil szerveztek célja a mindenkori hatalom ellenőrzése, nem pedig a politikai küzdelmek befolyásolása. Azt pedig kifejezetten károsnak tartjuk, hogy a kormány politikai célok által vezérelve nemcsak az ellenőrzésére hivatott szerveztek finanszírozását próbálja ellehetetleníteni, hanem például környezetvédelemmel, kutatás-fejlesztéssel vagy szegény és hátrányos helyzetű társadalmi csoportokkal foglalkozó civilektől is megvonná a pénzt. Úgy gondoljuk, hogy a támogatások felfüggesztését követelve Lázár János nemcsak hatáskörét lépte túl, de kifejezetten saját választói érdekei – például az átlátható állami működés vagy a szegénység csökkentése – ellen dolgozik. Amikor a kormány befolyásolni akarja a tőle függetlenül Magyarországra érkező támogatások irányát, saját, erősen megkérdőjelezhető civil pénzosztási gyakorlatát akarja meghonosítani azon a területen is, ahol korábban nem a pártpolitikai hovatartozás határozta meg, ki kaphat pénzt és ki nem.
Nem ez az első és egyetlen támadás egyébként a kormány és a kormánypártok részéről a Norvég Civil Támogatási Alap támogatásában részesülő szerveztek és az alap ellen. Dömötör Csaba, a Fidesz-KDNP EP-képviselőjelöltje például nemrég úgy kommentálta a Transparency International, a K-Monitor és az Átlátszó.hu kampányköltségekre vonatkozó kimutatását, hogy „nem is várnak mást egy olyan szervezettől, melyet Soros György támogat. Attól a Soros Györgytől, aki Bajnai Gordon alapítványát és Gyurcsány Ferenc cégét is támogatta.” A képviselőjelölt nagyvonalúan elfeledkezik arról, hogy korábban a Fidesz és a Bibó István szakkollégium jogászai – köztük Orbán Viktor jelenlegi miniszterelnök – is támogatást kaptak Soros Györgytől.
A kormány lejárató kampánya a civil szervezetek ellen nemcsak azért rendkívül káros, mert a civilek ellen felhozott vádak – mint láttuk – nem a valóságon alapulnak, hanem azért is, mert éppen a civilek legfontosabb tőkéje, a hitelesség ellen irányul. A „sorosozás”, a Norvég Civil Támogatási Alap és a civil szerveztek elleni támadás azon problémák elfedésére szolgál, amelyekre a civil társadalom rámutatni próbál – legyen szó szegénységről, a szabadságjogok korlátozásáról vagy korrupcióról.
Címkék: k monitor Lázár János NCTA
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.