Januárban írtunk a pártok honlapjainak átláthatóságáról - nem voltunk elégedettek. Most összefoglaljuk, hogy szerintünk hogyan néz ki egy valóban informatív párthonlap. Ahogy írtuk, nem csak a kormányon bizonyíthatják a pártok, hogy mennyire fontos számukra a transzparencia. A párthonlap az a felület, ahol a pártok közvetlenül tájékoztatják a választókat programjukról, álláspontjukról, a párt politikusairól és a párt működéséról.
Szervezeti információk
Bármilyen nyilvánvalónak tűnik, sok párt mégis elfejt bemutatkozni, azaz egy-két bekezdésben összefoglalni a párt legfőbb céljait, értékeit, illetve történetét. A Fidesz honlapján például semmi ilyet nem találunk, az MSZP-nél ugyan olvasható egy rövid bevezető, de hiába keressük például, hogy hány évet kormányoztak, mit tartanak a legnagyobb sikereiknek, vagy azt, hogy hogyan jött létre a párt. Ahogy a közpénzből gazdálkodó szervezeteknél, itt is az átláthatóságot segítené elő, ha a párt működését bemutató dokumentumok, az alapszabály és a szervezeti struktúra is megtekinthető lenne bárki számára. Ideértve a párt vezetőinek életrajzát, elérhetőségét és a vagyonnyilatkozatát. A szervezeti felépítéshez hozzátartoznak a különböző pártszervezetek és bizottságok is, ezeknek a bemutatása és a munkájuk dokumentálása szintén fontos, például az ülések jegyzőkönyveit és a határozatokat, döntéseket érdemes közzétenni. Ha valóban azt szeretné egy párt, hogy elolvassák, megtekintsék a fontosabb dokumentumokat, érdemes ezekhez rövid bevezetőt, összefoglalót vagy magyarázatot írni, amely már azelőtt elérhető, hogy letöltenénk az egészet.
Mivel a pártokhoz nem ritkán pártalapítvány, cég, egyesület, sőt testvérpárt is kapcsolódhat, így ezek felsorolása sem maradhat el, de a legfontosabb, hogy a párt honlapján követhető legyen külön az országgyűlési képviselőcsoport és az EU parlamenti képviselők részletes tevékenysége.
A Fidesz EP csoportjának külön holnapja vanPénzügyek
A vezetőség vagyonnyilatkozatainak megosztása csak egy lépés az átláthatóság irányába. A pártnak és a pártszervezeteinek kötelező beszámolóit a civil szervezetek működéséhez hasonlóan, évekre visszamenően elérhetővé kellene tenni olyan dokumentációval, amely segít jobban megérteni a párt pénzügyeit. Ilyen dokumentáció lehet a párt gazdálkodási szabályzata, de még inkább egy videóüzenet, blogbejegyzés a pártpénztárnoktól, aki elmagyarázza, milyen forrásokból gazdálkodik a szervezet és mire költ. Itt volna a helye a kötelező ÁSZ vizsgálatok, vagy egyéb külső auditálások eredményeinek is.
Egy párt társadalmi beágyazottságát, támogatottságát jelzi, ha támogatói adományokkal is segítik működését. Erre a lehetőségre célszerű a honlapon jól látható helyen felhívni a látogatók figyelmét. Üdvözlendő volna, ha pártok adományozóik mondjuk havonta frissülő listáját az adományozott összegekkel együtt közzétennék. Indiában a korrupcióellenes Aam Adami Párt például élőben frissíti az adományozók listáját, és megmutatja, hogy ki mikor és mennyit utalt át a pártnak.
A pénzügyek terén valódi átláthatóságot leginkább egy nyilvános bankszámla vagy a párt számlakivonatainak megosztása nyújthat. Természetesen megteheti egy párt, hogy nem nyilvános számlákat is használ, ilyen esetben azonban van legalább mihez viszonyítani, és számon lehet kérni a párton, hogy az adott kiadást milyen forrásból fedezte. Mivel a pártok frakciója, EU parlamenti képviselői és pártalapítványa is külön gazdálkodik, elvárható, hogy ezek gazdálkodását is megismerhesse a látogató.
Egyik nemzetközi projektünk nyilvános bankszámlája a cseh főpályázónál (KohoVolit) - júliusban 400 Eurót kapott a K-Monitor.
Pártprogram
A pártprogramok teszik lehetővé, hogy ne csak az alapján döntsenek a választók, hogy melyik politikusokat kedvelik vagy utálják jobban, de lássák is, hogy melyek egy párt céljai, és milyen módon kívánja megvalósítani azokat. Egy párt akkor nem árul zsákbamacskát, ha jóval a választások előtt közzé teszi programját. Más országokban nem ritka, hogy külön választási programok is készülnek, amelyben kiemelik a pártprogram aktuálisan fontos, és leghamarabb megvalósítandó elemeit. Érdemes a párt régi programjait is elérhetővé tenni, így követhető, hogy miként változott a párt álláspontja egy-egy témáról, vagy az, hogy mely témák voltak a párt számára egy adott időszakban különösen fontosak. A német szociáldemokraták alapprogramjai például 1869-től kezdve elérhetőek.
A pártprogram kialakítását és a párt állásfoglalásának megindoklását a szakmai anyagok, publikációk és felmérések eredményeinek megosztásával lehet érthetővé és követhetővé tenni. A napi politikai kérdésekben tett állásfoglalásokat érdemes egy erre kijelölt hír vagy sajtóközlemény rovatban publikálni. Hasznos például címkékkel ellátni mind a program egyes részeit, mind a párt egyéb anyagait, híreit, hogy a látogatók valóban megtaláljanak minden olyan dokumentumot, amely egy adott témakörben született. A pártprogramok érthetőségét az is növeli, ha a legfontosabb elemeit röviden és egyszerűen megfogalmazva is megosztják, így olyanok is tájékozódhatnak belőlük, akik kevésbé jártasak a politikában.
Itt érdemes talán azt is megemlíteni, hogy a pártoknak a politikai tájékozottság és a politikai kultúra fejlesztése is feladata. Nem tartanánk ördögtől valónak, ha Fidesz fiatal követői számára ajánlana néhány fejezetet az általa legfontosabbnak tartott konzervatív gondolkodóktól, vagy a DK elhelyezne néhány linket modern baloldalról szóló könyvekre, tanulmányokra.
Elérés
Amellett, hogy milyen alapelvei vannak és egyáltalán mit csinál egy párt, a népszerűsítéshez és a taggyűjtéshez szükség van a pártéletről és aktivizmusról szóló leírásokra, eseménynaptárra és az eseményekről szóló tudósításokra. A párt leendő tagjainak segít az eligazodásban, ha kapnak információt arról, milyen feladatok elvégzésével tudják segíteni a párt tevékenységét, és az új tagok később láthatják, a segítségük hogyan járult hozzá a párt eredményeihez. Új szimpatizánsokat lehet találni egyszerűen azzal is, hogy a párt helyi képviseletei, alapszervezetei könnyen fellelhetők a honlapon, vannak térképek és listák, amelyek megmutatják a választónak, hogy az ő környékén ki a párt képviselője, és hogy az illető milyen ügyeket tart a programján. A 4-5 fős lakossági fórumok elkerülhetőek, ha párt könnyen használható naptárat helyez el a oldalára, létrehoz Facebook eseményeket és lehetővé teszi, hogy szimpatizánsai feliratkozzanak hírlevelekre, vagy személyre szabott értesítőkre. A párttal kapcsolatosan leggyakrabban felmerülő kérdések, állítások, vagy vádak megválaszolására a pártok is nyugodtan készíthetnek GYIK rovatot.
Adományozz, önkénteskedj, csatlakozz - lényegre törő a brit Munkáspárt honlapja
A sajtó számára a legfontosabb, hogy könnyen fellelhető legyen a párt elérhetősége, legyenek könnyen felhasználható állásfoglalások, sajtóanyagok, sajtóközlemények, fényképek, valamint az állampolgárokat és a sajtót is tájékoztató egyéb, azonnali reagálásra lehetőséget adó felületek a közösségi oldalakon (pl. Facebook, Twitter, Ask.fm). A párt láthatóságát növeli, ha van webshop, ahol posztereket, logókkal ellátott zászlókat, bögréket, pólókat rendelhetnek a szimpatizánsok.
Sok honlapkészítő megfeledkezik arról, hogy a hozzáférés nem csak annyit jelent, hogy mindenféle böngészőből megnyitható legyen a párt oldala, hanem hogy a vakok és gyengénlátók is tudjanak tájékozódni a párt tevékenységéről – erre szerencsére több párt (pl, Fidesz, KDNP, Együtt 2014) is figyelt. Viszont a gyengénlátó verzió mellett az is hasznos, ha vannak fontosabb témákban lejátszható hanganyagok – ezeknek az elkészítése nem bonyolult, viszont sokkal pozitívabb képet alakít ki a pártról. A német kereszténydemokraták teljes 123 oldalas programja elérhető például audió formátumban.
Még egy apróság: a 21. században, pláne egy EU tagállamban minden párttól elvárható lenne, hogy tegye angolul is elérhetővé legfontosabb közleményeit, anyagait – jellemző, hogy erre csak a Jobbik volt képes.
Ahogy említettük, nem attól lesz egy párt jobb és kevésbé korrupt, hogy szép és informatív honlapot készít, de ezzel határozottan jelezheti, hogy ad annyira magára és a választókra, hogy ezt a nulladik lépést megteszi az átlátható politizálás érdekében.
Címkék: pártok átláthatóság
Szólj hozzá! · 1 trackback
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Kicseszett Fővárosi Törvényszék 2014.09.01. 11:39:09
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.