A magyar egészségügyi szektor közbeszerzései a korrupciós kockázatok szempontjából kiemelt jelentőségűek, ami több összefüggő tényezőből fakad.
Először is, gyakran rendkívül speciális termékek beszerzését foglalja magában, mint például fejlett orvostechnikai eszközök vagy specifikus gyógyszerek. Ezeknek a műszaki sajátosságai gyakran olyan közbeszerzési kiírásokhoz vezethetnek, amelyek szűken meghatározottak, potenciálisan de facto bizonyos gyártókat részesítve előnyben és korlátozva a hatékony versenyt. Habár a szűkítő kiírások lehetnek indokoltak, de megfelelő kontrollok hiányában manipulációra érzékeny környezetet teremtenek.
Másodszor, az egészségügyi közbeszerzések a köz jólétére és az egészségügyi szolgáltatások minőségére gyakorolt közvetlen hatása miatt különösen fontos, hogy ezek a közbeszerzések a lehető legnagyobb átláthatóság mellett és az integritást szem előtt tartva történjenek. A COVID-19 világjárványt követően ezek az elvárások még fontosabbá váltak, különösen amiatt, hogy a járvány rendkívüli és gyors beszerzéseket tett szükségessé. A megfelelő kontroll hiánya az Európai Bizottság vakcinabeszerzései, illetve hazánkban a lélegeztetőgép-beszerzések kapcsán is komoly kockázatokat jelentett.
Az a korábbi, kormányzati elemzésekből is kitűnt, hogy az egészségügyi közbeszerzések területén az egyszereplős ajánlatok aránytalanul magas számban fordultak elő. Ez nem csak a szűken vett egészségügyi tárgyú árubeszerzéseket érinti, hanem ajánlatkérői szinten is jellemző: a kórházak és más egészségügyi intézmények az átlagon felüli egyszereplős ajánlati aránnyal rendelkező vásárlók között szerepelnek. 2024-ben a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) is kifejezetten vizsgálta a diagnosztikai képalkotó berendezések piacát, hogy feltárja a közegészségügyben a versenyhiány mögött meghúzódó okokat.
Az egyszereplős ajánlatok visszaszorítását célul tűző kormányzati politika – miközben valóban a korlátozott verseny egyértelmű és jelentős tünetét kezeli – azzal a kockázattal jár, hogy elfedi a potenciális korrupciós kockázatok jóval szélesebb spektrumát. Ilyenek például az eljárási szabálytalanságok, a koncentrált vásárlói költések vagy szokatlanul rövid határidők –, ezek integritási kockázatokat jelezhetnek vagy torzíthatják a tisztességes piaci gyakorlatokat még akkor is, ha formálisan több ajánlat érkezik.
Átfogó megközelítés
Éppen azért, hogy egy árnyaltabb megközelítsében tudjuk vizsgálni a közbeszerzési korrupciót, együttműködést kezdeményeztünk az Átlátható Kormányzás Kutatóintézettel (AKKI). Az AKKI kiterjedt nemzetközi tapasztalattal rendelkezik a közbeszerzési adatok elemzésében. Az elemzési módszertan fontos része egy összetett korrupciós kockázati index (CRI) alkalmazása, amely kifejezetten arra szolgál, hogy a potenciális sebezhetőségek szélesebb körét ragadja meg több kockázati mutató összesítésével (ezek közül az egyik természetesen az egyszereplős közbeszerzések száma, de potenciális kockázati tényező lehet az eljárás típusa, a közzétételi hibák, az ajánlattételi és a döntési időszakok hossza, az ajánlatkérői költések koncentrációja, vagy akár az adóparadicsomi kapcsolatok is).
Az egészségügyi közbeszerzések adatelemzésének célja az volt, hogy az azonosított sebezhetőségeket felhasználva körvonalazza a későbbi vizsgálatok főbb irányait, ahol további (például kvalitatív) módszertan alkalmazásával még pontosabban feltárhatjuk a szektorban rejlő korrupciós kockázatokat, tendenciákat.
De mi is az egészségügyi közbeszerzés?
Ahogy arról már fentebb írtunk, egészségügyi közbeszerzés nem csak a különböző gyógyszerek, műszerek beszerzése lehet, hanem bármilyen olyan közbeszererzés, amely a szektorban történik – ide tartozik egy kórházi étkeztetésre kiírt tender, de akár a szakrendelők felújítása is. Mivel minden egyedi definíció korlátozta volna a teljes ökoszisztéma megragadását, összetett megközelítést alkalmaztunk, amely egyrészt tartalmazza az egészségügyi intézmények összes beszerzését (ajánlatkérő-orientált megközelítésmód) függetlenül azok tárgyától – illetve azokat a közbeszerzéseket is, amelyeket nem szokványos egészségügyi intézmények írnak ki, de a tárgyuk egészségügyi vonatkozású CPV-kódok alá esik (pl. Orvosi berendezések, gyógyszerészeti termékek, egészségügyi szolgáltatások.) Ezeket a közbeszerzéseket ugyanis nem feltétlenül csak és kizárólag kórházak és más egészségügyi szolgáltatók írják ki – önkormányzatoknál is jelennek meg ilyen közbeszerzések.
Összetett kockázati mintázatok
A kutatás ezekre az adatokra épült és a CRI-módszertant alkalmazva több olyan eredményre jutottunk, amely messze túlmutat az egyszereplős közbeszerzések problématikáján:
A különböző korrupciós kockázatok trendjének mutatói (CRI és egyéb) alakulása az odaítélés éve szerint (az ábra az odaítélt szerződések átlagos indexét mutatja. Az index 0 és 1 közötti értéket vehet fel, ahol a legnagyobb kockázatot az 1-es, a legkisebbet a 0 jelenti. (*Fontos lehet megjegyezni, hogy míg 2018-2023 között átlagosan ~2000 szerződés szerepel az összesítésben minden évben, 2024-ben ez csak ~550. A kisebb mintaszám részben magyarázhatja a kissé megugró, illetve legörbülő végeket).
Az egyik legfontosabb kutatási eredmény a fenti ábrából is jól kitűnik. Az egyszereplős ajánlatok visszaszorítására tett kormányzati erőfeszítések ugyan tényleg hatékonyak, azaz 2023-tól csökkent ezeken a területeken az egyszereplős közbeszerzések aránya. Sajnos a kutatás arra is rávilágít, hogy összességében ezen közbeszerzések összetett korrupciós mutatója egyáltalán nem csökkent jelentősen. Az egészségügyi közbeszerzésekhez kapcsolódó egyéb kockázati mutatók továbbra is magasak maradtak, bizonyítva, hogy a versenyhiány csupán egyetlen aspektusának kezelése nem elegendő a szélesebb körű, mérhető korrupciós kockázatok mérsékléséhez.
A pandémiás beszerzések paradoxona. A COVID-19 csúcséveiben (2020-2022) az egészségügyi közbeszerzéseknek a rendelkezésre álló adatok alapján enyhén csökkent a CRI-pontszáma – vagyis a közbeszerzések összességében úgy tűnt, kevesebb korrupciós kockázatot hordoztak ebben az időszakban, mint azt megelőzően. Ugyanakkor tudjuk, hogy épp ebben az időszakban a Belügyminisztérium, illetve az Operatív Törzs engedélye alapján óriási mértékben megnőtt (mintegy 702 milliárd forint értékben) a közbeszerzési szabályok alkalmazása alól mentesített beszerzések értéke. Ezekre a beszerzésekre eleve kevésbé szigorú átláthatósági és kontrollszabályok vonatkoztak. Vagyis könnyen lehet, hogy míg a “rendes” közbeszerzési rendszerben a mérhető kockázatok alacsonyabbak voltak, hatalmas közpénzeket csatornáztak át átláthatatlan mechanizmusokon keresztül, potenciálisan jelentős integritási problémákat elfedve – sőt, visszaélve a vészhelyzeti rendelkezésekkel.
A kutatás következő, kvalitatív szakasza érdekében azonosítottunk "magas kockázatú ajánlatkérői gócokat". A piaci koncentráció elemzésének és a CRI-pontszámoknak az összekapcsolása olyan konkrét ajánlatkérőket tárt fel, amelyek lényegesen magasabb átlagos kockázati profillal működnek, mint piaci társaik. Kiemelkedett a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK), a rendkívül koncentrált gyógyszerpiac legnagyobb vásárlója, valamint a Bajcsy-Zsilinszky Kórház és Rendelőintézet, az egészségügyi szolgáltatások piacának egyik fő vásárlója. Az NNK kockázati profilja különösen aggasztó volt, mivel átlagos CRI-je a magasabb szerződéses értékekkel együtt növekedni látszott, ami potenciális rendszerszintű problémákra utal a nagyértékű beszerzések során.
Nem csak az ajánlatkérői, hanem az ajánlattevői oldalon is találtunk kockázati gócokat. Általában az ajánlattevői piacok általában kevésbé voltak koncentráltak, de így is azonosítottunk több olyan szereplőt, amelyek magasabb átlagos CRI-értékeket mutattak, mint piaci versenytársaik. Ilyen például az MSD Pharma Hungary Kft. (Gyógyszerek), amely jelentős piaci részesedése mellett a piaci átlagát meghaladó korrupciós kockázatú indexekkel rendelkező beszerzéseken nyert – ez különösen a közepes és magas értékű szerződéseinél volt nyilvánvaló.
Az is kiderült, hogy az egészségügyi beszerzéseken belül bizonyos piacok eleve sebezhetőbbek: ilyen például az egészségügyi szolgáltatások (CPV 851) és a testápolási termékek (CPV 337) piaca. Ezen kívül az egészségügyi intézmények építési beruházásai is gyakran mutattak magas kockázatú pályázati gócokat.
Összességében az elemzés bebizonyította, hogy a magyar egészségügyi közbeszerzések korrupciós kockázatainak megértéséhez nem elegendő csupán az egyszereplős ajánlatokra összpontosítani. Az ajánlatkérői és tárgyorientált szemlélettel létrehozott átfogó adathalmaz és a többmutatós Korrupciós Kockázati Index (CRI) együttes alkalmazása sikeresen tárt fel összetett kockázati mintázatokat és rejtett sebezhetőségeket, amelyek túlmutatnak a felszíni problémákon.
A kutatás legfontosabb tanulsága, hogy bár egyes célzott intézkedések enyhíthetnek bizonyos tüneteket, a mélyebben gyökerező, rendszerszintű kockázatok továbbra is jelen vannak – különösen aggasztó a pandémia idején alkalmazott átláthatatlan eljárások kiterjedt használata. A adatelemzés segítségével beazonosított konkrét intézményi szereplők – ajánlatkérők és beszállítók egyaránt –, beszerzéseit, azaz, akiknek a közbeszerzési gyakorlata statisztikailag szignifikánsan magasabb kockázati profilt mutatott, érdemes lehet egy specifikusabb, mélyebb kvalitatív elemzés keretében is megvizsgálni. Különösen igaz lehet ez a nagyértékű szerződésekre, illetve az amúgy is problémásabb piacokon (pl. gyógyszerek, egészségügyi szolgáltatások) belüli beszerzésekre, hogy átfogóbb és árnyaltabb képet kapjunk a korrupciós kockázatok valós természetéről a hazai egészségügyben.
A teljes elemzés elérhető angolul itt.