Még három hét, és itt az önkormányzati választás! A legnagyobb csata idén is Budapestért zajlik: a főpolgármester a magyar közjogi rendszerben a legmagasabb, közvetlenül választott tisztség, 1 millió 330 ezer ember dönthet arról, ki vezesse a fővárost a 2024-2029-es ciklusban. Idén négy komolyan vehető jelölt is rajthoz állt, akik eltérő politikai háttérrel és várospolitikai vízióval kampányolnak.
A tudatos választáshoz idén is segít a Voksmonitor, ami közel 40 kérdésben közvetlenül a jelöltek saját szakpolitikai álláspontjával méri össze a saját véleményed. Az alkalmazás megmutatja, hány %-ban értesz egyet az egyes jelöltekkel. Ha fővárosi vagy, vagy csak érdekel, mit ígérnek a Budapest vezetésére kandidálók, töltsd ki te is a főpolgármesteri Voksmonitort!
Mielőtt tovább olvasod a cikket a Voksmonitor kulisszatitkaiért, töltsd ki a tesztet, és tudd meg, melyik főpolgármester-jelölthöz állsz a legközelebb a szakpolitikai megoldások alapján! (teljes méret)
A felületet te is beágyazhatod a honlapodra.
Ki ez a négy jelölt?
A Fővárosi Voksmonitor mind a négy, a szavazólapon megjelenő főpolgármester álláspontját tartalmazza:
Karácsony Gergely (1975) szociológus, politikus. Budapest jelenlegi főpolgármestere. Korábban egyetemi oktatóként tevékenykedett, diplomája megszerzése után a Medián piac- és közvélemény-kutató cégnél dolgozott. 2009-ben belépett az LMP-be, 2010-ben a párt színeiben indult és országgyűlési képviselő lett. A 2014-es önkormányzati választáson az Együtt-PM jelöltjeként lett Zugló polgármestere. Később 2018-ban a Párbeszéd és az MSZP közös listájának miniszterelnök-jelöltjeként indult. 2019-ben elindult a főpolgármesteri székért az MSZP-DK-Momentum-LMP-P-MLP összefogás jelöltjeként. 2021-ben elindult az ellenzéki előválasztáson a miniszterelnök-jelölti pozícióért, de visszalépett Márki-Zay Péter javára. 2024-ben az MSZP-DK-P színeiben indul.
Karácsony 2019-es programja itt olvasható. 2024-es programpontjai itt olvashatóak.
Vitézy Dávid (1985) közgazdász, korábbi közlekedésért felelős államtitkár. 2000-ben megalakítja a Városi és elővárosi Közlekedési Egyesületet (VEKE). 2007 és 2009 között a Fidesz delegáltjaként tagja a Budapesti Közlekedési Zrt. (BKV) felügyelőbizottságának. 2010-ben a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) alapító vezérigazgatója 2014-ig, majd miniszteri biztosként tevékenykedett. 2016-tól a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum főigazgatója, 2020-tól a Budapest Fejlesztési Központ (BFK), később Nemzeti Közlekedési Központ (NKK) főigazgatója annak megszűnéséig. 2024-ben elindult a főpolgármesteri pozícióért az LMP támogatásával.
Vitézy Dávid 2024-es programja itt olvasható.
Szentkirályi Alexandra (1987) jogász. Politikai pályafutása a Fidelitasban kezdődött. 2010 és 2014 között képviselőként dolgozott a Fővárosi Önkormányzat Fidesz–KDNP frakciójában. 2014-től 2019-ig Tarlós István regnálása alatt Budapest humán ügyekért felelős főpolgármester-helyettese és több önkormányzati vállalat felügyelőbizottsági tagja volt. A közéletben 2019-ig asszonynevét (Szalay-Bobrovniczky Alexandra) használta. 2020-tól kormányszóvivői feladatokat látott el. 2024-ben a Fidesz-KDNP főpolgármesterjelöltje. Férje Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter, volt londoni nagykövet.
Szentkirályi Alexandra 2024-es programpontjai itt olvashatóak.
Grundtner András (1972) jogász, politikus, a Mi Hazánk budapesti alelnöke, a Nemzeti Választási Bizottság tagja. 1994-től a MIÉP munkáját, később 2006-tól egy évig a Hatvannégy Vármegye Alapítvány munkáját segítette. 2010-től Budapest Hegyvidéki önkormányzatában tevékenykedik. 2008 és 2018 között a Jobbik Magyarországért Mozgalom, majd 2018-tól a Mi Hazánk Mozgalom tagja. 2019-ben az ő színeikben indult az Európai parlamenti választásokon. 2024-ben a Mi Hazánk jelöltjeként indul a főpolgármesteri pozícióért.
Grundtner András programja itt olvasható.
Hogyan készült a Voksmonitor? Honnan tudjuk, mit gondolnak a jelöltek?
A Voksmonitor a K-Monitor és a cseh KohoVolit.eu nonprofit szervezetek közös projektje. 2014 óta folyamatosan, minden választás előtt tudatos választást segítő alkalmazásokat készítünk, ami a pártok programjára alapozva segít mérlegelni, kinek a szakpolitikai programjához állsz a legközelebb.
A K-Monitor gondos mérlegeléssel összegyűjti a jelöltek, illetve civilek által fontosnak tartott, illetve a nyilvánosságban nagy súlyt kapó témákat. Igyekszünk olyan szakpolitikai ügyeket választani, amelyekben a jelölt álláspontja ténylegesen befolyásolja a választók életét. Emiatt előfordulhat, hogy a Voksmonitor eredményeként nem egy számodra szimpatikus jelölt áll hozzád a legközelebb. A Voksmonitor ugyanis azt mutatja meg, szakpolitikai kérdésekben kivel értesz egyet, de ő ettől még lehet ellenszenves, nem hiteles, gondolhatod a politikai stratégiáját tévesnek. Célunk a tájékoztatás, a döntést mindenki maga hozza meg!
A kiválasztott kérdéslistát mind a négy főpolgármester-jelöltnek elküldtük.
Hárman: Grundtner András, Vitézy Dávid és Karácsony Gergely válaszoltak, és válaszukhoz olykor részletes, az álláspontjukat pontosító indoklást is fűztek. Ezeket a kérdőív kitöltése után, eredményeid mellett böngészheted. Szentkirályi Alexandra több körös megkeresés után sem válaszolt a feltett kérdésekre, így nála a feltüntetett válaszok a K-Monitor által kódolt válaszok másodlagos források és a jelölt környezetébe tartozókkal folytatott háttérbeszélgetések alapján.
Kulisszatitkok és ami kimaradt
A Főpolgármesteri Voksmonitor nemcsak a kampányban tett állítások gyűjteménye, hanem eredeti, hírértékkel bíró forrás is, hiszen bizonyos kérdésekre a jelöltek nyilvánosan itt reagáltak először. Az anyagból kiderül, mit gondolnak a jelöltek az alkoholreklámok tiltásáról önkormányzati felületeken, támogatnák-e az angol nyelven elérhető közszolgáltatások bővítését, a kerékbilincselés eltörlését vagy saját, nagyobb elérésű fővárosi médiaszolgáltatás indítását.
Több olyan kérdésről is kikértük a jelöltek véleményét, ami végül módszertani okokból nem került be a végső tesztbe, például azért, mert a jelöltek ellentmondásos választ adtak, vagy mind ugyanazt a választ adták, ezért a kérdés nem segítette volna a köztük lévő különbségek kidomborítását. A kampány egyik nagy vitatémája a kelenföldi kollégium üres épületének eladása - itt az alábbi állításról kértük a jelöltek véleményét:
A Főváros szociális vagy hasznosítási szempont érvényesítése nélkül ne adjon el jelentősebb ingatlanokat, mint a kelenföldi kollégium épülete.
Némi háttér: a Főváros jelenlegi vezetése értékesítené az ingatlant és a befolyó összeget lakhatási projektekre költené, mások ezt bírálják. Az állításra ugyanakkor mindhárom válaszadó az IGEN-t jelölte. Alább az indoklásaik olvashatóak (amelyet egymás válaszainak ismerete nélkül fogalmaztak meg).
"Vitézy Dávid főpolgármester-jelölti programjában az szerepel, hogy a főváros tulajdonában lévő ingatlanokat elsősorban nem kiárusítani, hanem a stratégiai célokhoz igazítva hasznosítani szükséges. Amennyiben erre a fővárosnak egy adott időszakban nincs lehetősége/nem merül fel konkrét hasznosítási igény, akkor az átmeneti hasznosítást kell ösztönözni partnerek, vállalkozások, civil szervezetek bevonásával. Ha mégis indokolttá válik, hogy a főváros egy ingatlant értékesítsen, akkor viszont szociális vagy hasznosítási szempont előírásának mérlegelésével kell ezt megtennie. "
Karácsony Gergely: "Szolidáris városvezetésként fontosnak tartjuk, hogy minden ingatlanértékesítés során figyelembe kell venni a lakhatási és szociális célokat és olyan konstrukciót kell megalkotni, amely a legjobban szolgálja ezen célok elérését. A kelenföldi kollégium esetében is ezt teszi a főváros azzal, hogy az értékesítéséből befolyó összeget lakhatási célokra, a Fővárosi Lakásügynökség támogatására fordítjuk. Ez éppen azért szükséges, mert minden ezzel ellentétes állítás ellenére a lepusztult állapotban lévő egykori kollégiumi épület nem alkalmas arra, hogy ott 21. századi módon lakófunkciókat alakítsanak ki.
Grundtner András: "Semmit ne adjon el a főváros!"
A városházát megkörnyékező lobbistákra vonatkozó állításunkkal szintén mindhárom jelölt egyetértett, de az indoklásaik alapján félszívűnek tűnik az ígéretük, ezért ezt a kérdést nem használtuk fel a Voksmonitorban. Ugyanakkor azon fogunk dolgozni, hogy bár országosan nincs lobbitörvény, ezen találkozók transzparenciája legalább Budapesten növekedjen a következő ciklusban! Az állítás így szólt:
A választott politikusok és a fővárosi tulajdonú cégek vezetői vezessenek kötelező, nyilvános nyilvántartást a hozzájuk bejelentkező vállalkozókkal és lobbistákkal folytatott találkozóikról.
Karácsony Gergely: IGEN - "A főpolgármester nem egyeztet magánvállalkozókkal és lobbistákkal. A főpolgármester minden tárgyalásáról és programjáról beszámol nyilvános csatornáin. Az elmúlt 5 évben korrupcióellenes civil szervezetekkel dolgoztunk együtt a 2019-ben elfogadott Ez a Minimum! program alapján, hogy minél átláthatóbbá tegyük a főváros működését. Nagyobb közbeszerzéseknél, mint például a Lánchíd felújítása esetében a Transparency International civil szervezet felügyelte a teljes közbeszerzési eljárást, hogy teljesen kizárjuk a korrupció bármilyen kockázatát."
Vitézy Dávid: IGEN - "Vitézy Dávid alapvetően támogatja a fővárosi tulajdonú cégek működésénél a nagyobb fokú transzparencia biztosítását, pl. a megkötött szerződések közzétételével, valamint, hogy ezeket a cégeket pártpolitikusok helyett pályázati úton kiválasztott szakemberek vezessék. Ugyanakkor meg kívánjuk jegyezni, hogy kétharmados hatalom és a mai médiaviszonyok idején nem hozhatjuk az önkormányzatot olyan helyzetbe, hogy épp azért nem tud előrelépni ügyekben, mert a transzparenciát olyan szintre emeli, hogy az végül a hatékonyság, a lehetséges partnerek megkeresése, a tőkebevonás kárára megy, hisz bármilyen külső partner részéről egy beszélgetés is rögtön nyilvános elköteleződés és szerepvállalás."
Grundtner András: IGEN - "Minden korrupció ellenes intézkedést támogatunk!"
Szintén kimaradt a tesztből az egységes fővárosi parkolási rendszerre vonatkozó állításunk ("A parkolás nincs jó kezekben a kerületeknél, a Fővárosnak fel kell lépnie egy egységes, összbudapesti szempontokat érvényesítő parkolási rendszer létrehozása érdekében."), illetve a városképet elcsúfító épülethálók visszaszorítására vonatkozó állítás, amelyekre minden válaszadó igent mondott.
Szentkirályi Alexandra álláspontját ezekben a kérdésekben sem ismerhettük meg, mivel bár több körben kerestük, és a saját kódolású választ is megküldtük neki véleményezésre, nem válaszolt a megkereséseinkre.
Az Európai Parlamenti választásokra is készítünk Voksmonitort! Nagy örömünkre a Fidesz-KDNP kivételével minden valós politikai pártlista, összesen 9 politikai erő válaszolt a kérdéseinkre. Az EP Voksmonitor május végén, a választások előtt lesz elérhető!
Címkék: budapest választások Voksmonitor
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.