Az "illiberális" fordulaton átesett országokban folyamatos támadások érik a független intézményeket. Így járt a régió egyik legjobb múzeuma, a gdański Európai Szolidaritás Központ is, melyet a lengyel kulturális kormányzat a támogatások megvonásával próbált az állami emlékezetpolitikai irányvonalnak megfelelő vágányra terelni. Alig néhány héttel a város polgármesterének tragikus meggyilkolása után azonban a lengyel polgárok tanúságot tettek arról: még él a Szolidaritás szelleme! Mindössze 48 óra alatt elképesztő összefogással több, mint 220 millió forintot adományoztak az intézménynek, biztosítva ezzel a tervezett programok finanszírozását a lengyel függetlenség 30. évfordulójának eseményeire.
(fotó: polska.pl)
Nem az első forduló ez a lengyel kultúrharcban. A kikötőváros egy másik szimbolikus helyszínéhez, a második világháború kirobbanásának színhelyéhez közel már összecsapott az ellenzéki vezetésű város és a kormányzat egy, a város által kezdeményezett múzeum ügyében. Ez évekre elhúzódó konfliktusok után egy, a jelenlegi kormány történelemfelfogását képviselő II. világháborús múzeumi tárlatot eredményezett. A Szolidaritás Központ a legendás Lenin hajógyárban szintén a támadások célkeresztjébe került. A 2007 óta működő interaktív múzeum és kutatóközpont évek óta helyt ad például a régió legjelentősebb demokráciáról szóló, civil konferenciájának, amin a K-Monitor is rendszeres résztvevő. A kormányzó Jog és Igazságosság mást gondol a Szolidaritás örökségéről, mint az uralkodó felfogás, és a hazai jobboldalhoz hasonlóan a kommunista és liberális elitek által ellopott rendszerváltásról beszél. Ezzel szemben a kiállítás sokkal inkább a demokrácia univerzális eszméjéről, a békés párbeszéd és a nyilvánosság kultúrájáról és a civil társadalomról szól, mintsem az emlékezetpolitikai csatározásokról. Fájó pont lehet a kormánynak a Szolidaritás hőse, a Nobel-békedíjas egykori hajógyári munkás, Lech Wałęsa mitikus alakja, akit a jelenlegi kormány ellenzéki tevékenysége miatt árulóként, ügynökként taszítana le a piedesztáról. Ezzel párhuzamosan az új emlékezetpolitika a Szolidaritás második vonalába tartozó Kaczyńskiéket jelenítené meg a független Lengyelország építőmestereiként.
Az év elején a kormányzati elvonást a kulturális miniszter azzal indokolta: az intézmény eltért az eredeti célkitűzéseitől, ám sokan úgy érezték, a központi kontroll kiterjesztése fenyegeti a múzeumot. A fenyegetés cselekvésre sarkallta a polgárokat, döbbenetes eredménnyel. Az elvonás hírére egy online adománygyűjtés indult, ami mindössze 2 nap, 48 óra alatt összegyűjtötte a kieső összeget. 40 ezer adományozó 3 millió zloty-t, azaz 222 millió forintot juttatott a Központnak, ami ellensúlyozni tudja az idei év elvonásait. A tárgyalások továbbra is folynak a kormány és a város között, ám a rendszerváltás 30. évfordulójának közeledtével az emlékezetpolitikai csatározásoknak még nincs vége. A Szolidaritás szelleme azonban újra jelt adott magáról.
Címkék: támogatás lengyelország
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.