Apollo, Hankook, Mercedes... A látványos gyárátadókra sokan emlékezhetünk, de arról a folyamatról, melynek nyomán a külföldi beruházó Magyarországon köt ki, kevesebbet tudunk. A jelenlegi kormány kommunikációjában ugyan gyakran kikel a multik ellen, egy most közzétett adatsorból azonban jól látszik: elődeihez hasonlóan az Orbán-kormányok is nagyvonalúan osztják a beruházás-támogatásokat a nagy cégeknek tőkebefektetéseik bátorítására. Az Orbán-kabinetek 2010 óta 300 milliárd forintot juttattak többségében külföldi tulajdonú multiknak. Hogy befogadhatóbbá tegyük az adatsort, infografikán mutatjuk be az egyedi kormánydöntésen alapuló, nagyvállalati támogatásokat. (Frissítve: 2018.12.12.)
Orbán Viktor alapkövet tesz le az Apollo Tyres gyöngyösi gyárában (24.hu)
2004 és 2010 között 129 milliárd, 2010 és 2018 októbere között ennek több, mint duplája, 288 milliárd forint került döntően külföldi tulajdonú nagyvállalatokhoz egyedi kormánydöntések jóvoltából. A most közzétett adatsor azt is tartalmazza, hány munkahely teremtését vállalták a cégek a támogatásért cserébe. A kapott támogatásokat nézve továbbra is vezet a Mercedes 2008-as támogatása, mögötte az Apollo Tyres, a Hankook , az Audi Hungária, majd ismét a Mercedes (2016). 2018 eddigi legnagyobb támogatottja pedig szénszálgyártással foglalkozó, japán-amerikai Zoltek Zrt., amely több, mint 8 milliárd forint támogatást kapott az adófizetők pénzéből. Ezért 30,8 milliárdos beruházást hajt végre Nyergesújfalun, ami 357 új munkahellyel kecsegtet. A 24.hu egy korábbi összegzése szerint egyre több pénzből lesznek új munkahelyek, a magyar cégek pedig még több támogatás fejében teremtenek új állásokat (ennek hátteréről itt olvashatsz). Egyedi kormánydöntéssel (EKD) jutott 2017-ben 6,26 milliárd forinthoz Mészáros Lőrinc visontai keményítőgyára is.
Az EKD támogatás szabályozásának 2017. május 30-tól hatályos változása értelmében támogatás igényelhető termék-diverzifikációt eredményező induló beruházás vagy új eljárási innovációt eredményező induló beruházás esetén is. A támogatások hasznosulását egyedileg kellene értékelni, a most közzétett lista áttekintése azonban így is ad egy átfogó képet arról, milyen tőkebefektetéseket milyen támogatási összegért hozott tető alá a kormányzat. Az adatokból az is kiderül, melyik évben osztogatott legbőkezűbben a kormány, mely országok nagyvállalatai kapták a legtöbb támogatást és hogy állnak a hazai cégek a külföldi multikhoz képest. Ugyan mindez csak a befektetésösztönzés egy eszköze, ezek alapján az adatok alapján sem tűnik elhamarkodottnak a kijelentés: nem látszik modellváltás a magyar gazdaságpolitikában abban az értelemben, hogy továbbra is a külföldi működőtőke (FDI) idecsábításának klasszikus eszközeivel operálunk - versengve a régió országaival. Itt gondolhatunk az alacsony, 9%-os társasági adókulcsra is, melyből kedvezmények miatt ráadásul átlagosan 5%-ot fizetnek csak be a vállalatok, köztük a külföldi multinacionális vállalatok.
Támogass minket, hogy 2019-ben is a számok mögé nézhessünk! ▶︎ Adományozz átutalással, vagy PayPalon: k-monitor.hu/tamogatas ▶︎ Legyél pártolói tagunk: patreon.com/kmonitor |
A zöld oszlopok fölé navigálva láthatod, mely cég (milyen országból) pontosan mekkora összegű támogatást kapott az adott évben. A piros pontok a projekt által ígért új munkahelyek számát jelölik.
A nyílt adatok fontosak! A közzétett támogatások forrása a kormany.hu, az innen letölthető adatsorból a 2010 előtti (2004 és 2010 közötti) kormánydöntésekből eredő támogatások is böngészhetők, ezeket az áttekinthetőség kedvéért aggregált formában ismertetjük.
Az ábrát frissítettük a 2018 szeptemberéig közzétett adatokkal (2018.10.16.)
Kedveled az infografikákat? Itt találod a K-Monitor adatvizualizációit.
Címkék: magyarország külföld adatok támogatás átláthatóság infografika
3 komment
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.