Madrid, 2016. szeptember 28. - Az első nemzetközi Jogod Van Tudni! Napon az információhoz való jog biztosításán dolgozó európai civil szervezetek hangot adnak meggyőződésüknek, hogy a kormányzati átláthatóság hiánya aláássa a demokrácia működését, és hozzájárul azokhoz a káros folyamatokhoz, melyeket mindannyian tapasztalunk Európában: a bizalmatlanság légköréhez és a populista demagógia erősödéséhez. Mindezt pont 250 évvel azután, hogy a világ első információszabadságot deklaráló törvényét elfogadták Svédországban - amelyet követően mára minden számottevő emberi jogi szervezet, EU-s egyezmények, valamint számos nemzeti alkotmány alapjogként ismeri el az információszabadsághoz való jogot.
Civil szervezetek legfrissebb vizsgálatai szerint miközben az látható, hogy jelentős előrehaladás történt az információszabadság területén (világszinten 111 információhoz való hozzáférést segítő, adatnyilvánosságot előíró törvény van hatályban), továbbra is súlyos hiányosságok tapasztalhatók a döntéshozatal átláthatóságával kapcsolatban, ami a kormányzati tevékenységek jelentős részét elrejti az állampolgári ellenőrzés elől. Egybehangzó civil jelzések szerint a nyílt kormányzás legnagyobb akadálya a szükséges feljegyzések, beszámolók szembetűnő hiánya. Jó példa erre, hogy a döntéshozók találkozóikról nem vezetnek nyilvántartást, nincs nyoma annak, ha lobbistákkal tárgyaltak, továbbá a döntéseket támogató, azokat alátámasztó anyagok, elemzések sem nyilvánosak.
Szintén jelentős probléma a szabályok teremtette kiskapuk túlzott, visszaélésszerű használata, főképp azé a kifogásé, amikor állami tisztségviselők a magánélet védelmére hivatkozva rejtik el olyan tevékenységeiket, melyek összefüggenek közfunkcióikkal, legyen szó találkozókról, vagy utazások költségelszámolásairól. Nyugtalanságra ad okot az európai civilek számára nemcsak a nemzeti kormányzatok, de az Európai Unió átláthatósága is, utalhatunk itt arra a tényre, hogy az Unió idén márciusban elutasította azon dokumentumok kiadását, melyek az EU és Törökország közötti, menekültügyi megállapodás jogszerűségét támasztanák alá. Ez is egy példa arra, hogyan segíthetne elő a döntéshozatal nyitottsága a rosszhiszemű, idegengyűlölő politikai diskurzus helyett a tényekre alapuló vitát.
“Tudjuk, hogy a jó kormányzás nyílt kormányzás” - jelentette ki Helen Darbishire, az Access Info Europe vezérigazgatója - “ám továbbra is jelentős ellenállást érzékelünk a lényegi átláthatósággal szemben, túl sok árnyék és rejtett zug van még az állami hivatalokban”.
Renate Schroeder, az Európai Újságíró Szövetség (EFJ) igazgatója szerint “a közérdekű információhoz való jog elengedhetetlen ahhoz, hogy az újságírók hatékonyan végezhessék munkájukat. Ha ilyen információk szivárogtatással válnak elérhetővé, mind az újságírónak, mind a szivárogtatónak (whistleblower) védelmet kellene biztosítani”.
Léderer Sándor, a K-Monitor vezetője Magyarország kapcsán elmondta, "minden állampolgárnak joga van tudni, hogy mire költik az általa befizetett adókat. Éppen ezért tragikus, hogy az Európában egykor éllovas magyar információszabadság szabályozás már csak az emlékeinkben él, miután a kormány minden évben gyengített valamit ezen a törvényen. Amíg más országokban a proaktív információszabadság bevezetésén dolgoznak, a magyar kormány lojális közszolgákkal feltöltött közigazgatási bíróságok felállításával próbálja nehezíteni a közérdekű adatokhoz való hozzáférést".
A jelen közleményt jegyző 16 szervezet azonnali cselekvésre hív fel e helyzet megváltoztatására, az információhoz való hozzájutás elősegítése, a Nyílt Kormányzati Együttműködés (OGP) nemzeti vállalásainak előmozdítása érdekében, valamint azért, hogy minél többen aláírják és ratifikálják a hivatalos dokumentumokhoz való hozzáférés európai egyezményét, amely a világon elsőként biztosítaná kötelező érvénnyel az információhoz való jogot.
A résztvevő szervezetek:
Access Info Europe (Spanyolo., EU), Citizens Network Watchdog Poland (Lengyelo.), Civio Foundation (Spanyolo.), Diritto di Sapere (Olaszo.), ePanistwo Foundation (Lengyelo.), European Federation of Journalists (EU), Fair-Play Alliance (Szlov.), Freedom of Information Forum Austria, Justice and Environment (EU), K-Monitor (Magyaro.), GONG (Horv.), N-Ost (Németo.), Open Knowledge Foundation Deutschland, (Németo.), Request Initiative (UK), Right to Know Ireland (Íro.), Spinwatch (Egyesült Királyság), Vouliwatch (Görögo.).
Ma van a 14. alkalom, hogy globálisan megünnepeljük az Információszabadság Világnapját, melyet civil szervezetek hívtak életre 2002 szeptemberében. Az eseményt az UNESCO 2015 novemberében ismerte el hivatalosan. Ajánljuk figyelmedbe az Átlátszó.hu Rákérdezés Napja elnevezésű rendezvényét, melynek helyszíne a l’Office Budapest. Itt néhány perc alatt megtanulhatod az adatigénylés trükkjeit.
Címkék: átláthatóság
1 komment
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.