Kedd délután a cseh alsóház elfogadta azt a törvényt, amely kötelezővé teszi, hogy az állami intézmények, az önkormányzatok és az állami vállalatok által kötött szerződéseket egy központi adatbázisban nyilvánosságra hozzák.
Korábban a Szenátus rommá módosította a törvény október közepén megszavazott változatát, az alsóházi képviselők azonban nem fogadták el törvényt kiüresítő változtatásokat, és az eredeti verzió mellett álltak ki. Szinte az összes párt felszólalt a törvény mellett, amelyet 110 igen és 26 nem szavazattal fogadtak el. Így most Szlovákia után Csehországban is győzedelmeskedik a proaktív információszabadság, sokkal kevesebbet kell majd adatigénylésekkel bajlódniuk az adatgazdáknak és az állampolgároknak.
A törvény az ötvenezer koronát (kb. 600e Ft) meghaladó állami, önkormányzati szerződésekre vonatkozik, beleértve állami vállalatokat, kórházakat, iskolákat is. A központi adatbázisban a szerződések teljes szövegét géppel olvasható formában publikálni kell, kiegészítve bizonyos leíró adatokkal. Amennyiben nem történik meg a nyilvánosságra hozatal legkésőbb egy évvel a szerződéskötést követően, a szerződés érvényét veszíti (a szerződést elvben minden szerződő fél feltöltheti). Ahogy az lenni szokott, bőven vannak intézmények, amelyekre egyelőre nem vonatkozik a törvény. Ilyen az országgyűlés, az elnöki hivatal és az ötvenezer lakos alatti települések. A törvényben hagyott legnagyobb lyuk a CEZ, a cseh állami energiacég, amely sokak szerint az egyik legnagyobb korrupciós gócpont az országban, az elégedetlenkedők ezt a passzust tartják a törvény leggyengébb pontjának.
Kamil Gregor a KohoVolit* civil szervezet vezetője úgy fogalmazott, "a törvény messze nem tökéletes, de így is jelentősen javítani fogja közpénzköltés és a döntéshozatal átláthatóságát". A törvény elfogadásának egyébként az egyik különlegessége, hogy a Rekonstrukce Statu (az Állam Újjáépítése) nevű civil mozgalom hatására tárgyalta és fogadta el a cseh parlament.
Magyarországon eközben lassan hagyománnyá válik, hogy minden évben lecsípnek egy darabot az információszabadságból, a kormány és a civil szervezetek közötti valódi párbeszéd pedig már régóta megszűnt. A cseh és a szlovák példa mutatja, lehetne máshogy is, csak akarat kérdése.
*A KohoVolit a K-Monitor cseh partnere, közös fejlesztésünk egyebek mellett a Voksmonitor.hu
Címkék: külföld átláthatóság Csehország RekonstrukceStatu
10 komment
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Netuddki. 2015.11.26. 09:23:21
A normális emberek meg jobb helyeken nem állnak szóba a bűnözőkkel, hanem lecsukják őket.
Így kéne a Magyarországon történő dolgokhoz viszonyulni...
Netuddki. 2015.11.26. 09:25:20
Akarat itt sose lesz amíg le nem lesznek csukva a megélhetési politikusbűnözők. Azért amit elkövettek és okulásul az utánuk következőknek...
Köldök_szösz 2015.11.26. 11:32:47
igazi hős 2015.11.26. 13:11:02
_Epikurosz_ 2015.11.26. 14:34:30
Kuntakintekitekinte 2015.11.26. 14:53:43
Ha minden szerződésben kötelezően lenne egy pont, ami arról szól, hogy svájc, xxxxyyyy12345 bankszámlára, orbán viktor névre kell utalni a szerződés összegének a felét, a hazai agyhalott, génselejtes rajongók akkor is csak Gyurcsányozni tudnának.
inebhedj - szerintem 2015.11.26. 17:50:00
Lajos Csánó 2015.11.26. 17:52:39
bamb55nyúl 2015.11.26. 19:09:27
"rezsicsökkentés" történt 10%-al.