Montenegró egyik fő korrupcióellenes harcosa ellen olyan lejárató hadjáratot indított egy helyi bulvárlap, hogy még a montenegrói ombudsman is elszégyellte magát.
A kormányközeli Informer nevű napilap olyan fotókat tett közzé, amelyek állítólag Vanja Calovic-ot, a MANS nevű korrupció ellen küzdő civil szervezet vezetőjét ábrázolják megszégyenítő, szexuális tartalmú fotókon. A képekről valójában nem lehet megállapítani, hogy ki szerepel rajtuk. A MANS vezetőjét lejárató fotók a címlapon jelentek meg, a kiadvány megjelenését a montenegrói parlament, az ombudsman, helyi civil szervezetek és a média többi szereplője is elítélte. Az alapjogok bírósága betiltotta a megjelent számok terjesztését.
Vanja Calovic
Ez már a második az alkalom néhány hónapon belül, hogy a MANS ellen lejárató kampányt indít az Informer, amely egyébként is gyakran támad a kormányt kritizáló csoportokat. Az elsőt azután indították, hogy a szervezet számos szabálytalanságot, feltételezhetően politikai korrupciót és szavazatvásárlást tárt fel több önkormányzatnál is a májusi helyhatósági választásokon. A mostani támadást a Montenegró fejlődéséről szóló európai bizottsági beszámoló megjelenése után indították. A bizottság a MANS által nyilvánosságra hozott szabálytalanságok kivizsgálását és a felelős hatóságok elszámoltatását kérte. Az ezután indult lejárató kampányt az Egyesült Államok montenegrói nagykövetsége, az EB, az EBESZ és az Európa Tanács is elítélte.
A K-Monitor munkatársai is mélyen elítélik a MANS ügyvezető igazgatója, Vanja Calovic ellen indított lejárató kampányt. Az ilyen kommunikáció súlyosan visszaveti a szólásszabadságot és sérti az emberi jogokért harcoló aktivisták méltóságát. Nemcsak a MANS működését veszélyezteti ez az eljárás, hanem más civil szervezeteket és aktivistákat is visszatarthat attól, hogy korrupcióval és szervezett bűnözéssel kapcsolatos ügyeket tárjanak fel. Egyetértünk a MANS álláspontjával: szükség van arra, hogy az ilyen esetekben a helyi hatóságok azonnal lépjenek fel és szigorú szankciók révén óvják a szólás szabadságát.
Fotó: Civil Rights Defenders
Címkék: külföld cenzúra montenegró
3 komment
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
toportyánzsóti 2014.11.04. 07:57:30
Ma Baker 2014.11.04. 10:20:18
Trompf · http://trompf.blog.hu 2014.11.04. 11:14:22
Akkor is ha korrupció ellen küzd, akkor is ha énekes, akkor is ha ismert politikus.
Ennek nem sok köze van ahoz amit csinál, inkább csak az ismertségéhez.
Azt pedig hogy ő van-e a képen vagy sem, hamar lehet cáfolni, vagy megerősíteni.
Ha nincs arc akkor is. Testrészek formája, alakja, anyajegyek, hegek, ...
De ezt csak az érintett teheti meg, ha akarja, hisz ő tudja bemutatni a térde feletti anyajegyet a közönségnek, mint cáfolat.
Biztos, hogy nem ő van a képen ?