A kormánypártok néhány hete nyújtották be a választási eljárásról szóló törvényjavaslatukat, amely az előzetes regisztráció bevezetésével és az ajánlási szisztéma módosításával jelentős változásokat hoz majd a választási intézményrendszerben. A kampányfinanszírozás reformja azonban továbbra is várat magára, hiába írtak alá áprilisban a parlamenti pártok egy közös politikai nyilatkozatot a TI javaslatára és hiába ígérték, hogy a kérdést még a tavaszi ülésszak végéig rendezni fogják.
A kampányfinanszírozás körüli anomáliákról többször írtunk már a K-blogon és rendszeresen foglalkozunk a szintén több sebből vérző, a magyarnál mégis ezerszer átláthatóbb amerikai választási rendszerrel. Most egy olyan szoftverre bukkantunk, amelyet három amerikai kutatóintézet fejlesztett ki az amerikai kampányadományok ábrázolására: a Vispolitics projekt a demokratákhoz és a republikánusokhoz áramló támogatások dinamikáját mutatja be egy látványos vizualizáció segítségével, ami leginkább egy szívroham előtti beteg EKG felvételére hasonlít: a vízszintes tengelyen a két párt támogatásainak időbelisége, a függőleges tengelyen pedig az adományok mértéke látható.
A kutatók több évre visszamenően gyűjtöttek adatokat a kampányadományokról és ezeket elemezték a program segítségével. Az eredményekből kitűnik, hogy a nagyobb adományozók általában pragmatikusabbak és alkalmazottaik mindkét párthoz jócskán juttatnak pénzt. A Goldman Sachs munkatársai például a kilencvenes években még a demokratákhoz húztak, egészen az utóbbi pár évig, 2010 óta ugyanis a cég alkalmazottai inkább a republikánusokat támogatják. A Bain Capital-tól viszont több pénz áramlott a demokratákhoz, mint a republikánusokhoz, ami azért is érdekes, mert a cég egyik alapítója maga Mitt Romney republikánus elnökjelölt.
A projektben nem is a látványos vizualizáció az igazán úttörő, hanem a kutatócsoport által végzett adatbányász munka. És bár az amerikai kampányszabályozás lehetővé teszi a részletes adatfeldolgozást, Magyarországon nincs esély egy hasonló projekt megvalósításához, hiszen gyakorlatilag semmilyen érdemleges adat nem áll rendelkezésünkre a pártok gazdálkodásáról.
Címkék: usa kampányfinanszírozás
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.