Alekszej Navalnijról, a RosPil alapítójáról már írtunk idén, az ügyvéd-blogger azóta a Kreml újabb bástyáit ostromolja, ezúttal az Putyin-ellenes ellenzék üstököseként. Oroszországban sztár, külföldön egyelőre alig ismerik: Navalnij a 90-es évek óta foglalkozik politikával, kezdetben a Jabloko orosz demokratikus párt színeiben tevékenykedett, majd 2007-ben a nacionalisták felé fordult, miután a Jablokoból kirúgták.
Navalnij 2007-ben a nagy orosz olaj- és gáz-részvénytársaságok, mint a Rosznyeft, Transzyneft és a Gazprom kisebb részvénycsomagjait kezdte felvásárolni és részvényesként követelte, hogy hozzák nyilvánosságra, miért olyan csekély az osztalék a hatalmas forgalom ellenére. A nagy ipari cégek elleni küzdelmét aprólékos gondossággal blogjában dokumentálta, korrupcióellenes hadjárata is ezzel indult. A Medvegyev kormány új átvilágítási törvényeiből eredően tucatnyi korrupciós ügyletet tárt fel internetes oknyomozó közösségének segítségével. Tevékenységének köszönhetően egyre jelentősebb népszerűségre tett szert, kormányellenes kritikái egyre több helyre eljutottak. Idén a kormányzó pártot és Putyin elnököt vette célkeresztbe: februárban arra szólított fel, hogy olvasói a blogján gyűjtsék az Egységes Oroszország párt (vagy ahogy ő mondja, tolvajok és csalók pártja) elleni legjobb szlogeneket. Navalnij egyébként már egy évvel ezelőtt megjósolta, hogy az internetes mozgalomnak hatása lesz a 2011-es parlamenti és a 2012-es elnökségi választásokra is. Jóslata beigazolódni látszik. A 2011-es választási eredmények nyilvánosságra hozatalát követően az internetet elárasztották a választási csalásokat bemutató videók, a közösségi oldalakon pedig terjedni kezdtek a tiltakozások, spontán tüntetések szerveződtek. Oroszország városaiban ezrek vonultak az utcára, két nap alatt több mint 600 demonstrálót tartoztattak le, köztük Navalnijt is, aki az orosz Szolidaritás mozgalom vezetőjével, Ilja Jasinnal együtt - 15 nap elzárást kapott.
Ez a kormány öngólja – írja Alekszej Venediktov, a moszkvai Echo rádióadó igazgatója a blogjában. Minden ellenzék álma egy bebörtönzött aktivista - és ezt az álmot kizárólag a kormány képes teljesíteni. Noha a többi ellenzéki párt nem feltétlenül értett egyet Navalnijjal, most nincs más választásuk: támogatni kell a rács mögött levő politikust, akár tetszik, akár nem.
Címkék: külföld oroszország navalnij rospil
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.