Minden párt szereti hangsúlyozni, hogy mennyire fontosnak tartja az állam átláthatóságát. Ez üdvözölendő, de nem csak a kormányon bizonyíthatják a pártok, hogy mennyire fontos számukra a transzparencia. A K-Monitor most megnézte, hogy 2014-es választásokon induló nagyobb pártok és szövetségek mennyi információt közölnek önmagukról és működésükről a saját honlapjaikon. Ez ugyanis az a felület, ahol a pártok közvetlenül tájékoztatják a választókat programjukról, álláspontjukról, a párt politikusairól és a párt működéséról.
Négy szempontot vizsgáltunk. Megnéztük, hogy mennyi információ érhető el a párt felső és középvezetőiről, képviselőiről. Értékeltük a szervezeti adatok meglétét is: hogyan épül fel a párt, milyen helyi-területi, szakmai, felügyeleti egységei vannak, milyen mélységben érhető el információ ezekről. Megvizsgáltuk azt, hogy fel vannak-e töltve a legfontosabb dokumentumok, például a párt alapszabálya, beszámolók, szakmai anyagok, pártprogram, etikai és működési szabályzat. Végül megnéztük a pártok pénzügyi átláthatóságát is, megtudjuk-e, hogy mennyi pénzből gazdálkodnak, mire költenek, van-e esetleg nyilvános számlájuk, hogyan számolnak be a pártalapítványok. Az egyes szempontokat 0-tól 5-ig pontoztuk. Az eredményekkel nem igazán voltunk elégedettek.
A részletes értékelést itt találja
A legrosszabbtól haladunk a legjobb felé, a sort az Együtt-PM választási szövetség tagjai nyitják. Leglátványosabban az E14 hiányosságait jelzi a grafikon, 0.5 pontot értek el a maximális 20-ból. A honlapjuk egyszerű kampánycélokat szolgál, ami nem lenne baj, ha a közlemények mellé felkerülne néhány hasznos információ. Mivel az E14 viszonylag új versenyző, ráadásul nem is párt, csupán választási szövetség, nyilván nem vártunk annyi információt, mint a nagy pártoktól, de ez így is édes kevés. Megnéztük az E14-et alkotó szervezetek honlapját is, de attól sem lettünk bölcsebbek.
Az E14-et szorosan követi partnere, a Párbeszéd Magyarországért, amely három pontot kapott. Egyet azért, mert a választási szövetségről szóló nyilatkozatuk és a rövid programjuk elérhető a honlapon, két pont pedig járt a vezetőik ismertetéséért.
Elkeserítő, hogy a PM-et csupán fél ponttal előzte a legnagyobb kormánypárt. A FIDESZ honlapja a tisztségviselőkről alig, a párt gazdálkodásáról pedig egyáltalán semmilyen formában nem nyújt tájékoztatást, még az éves beszámolók sincsenek feltöltve. A dokumentumtár kizárólag a szervezet alapszabályát és a választott testületek vezetőinek felsorolását tartalmazza, egy kereső segítségével pedig megtalálhatóak a helyi Fidesz szervezetek elérhetőségei.
Így nézett ki a Fidesz honlapja 1996-ban... (A nagyításhoz kattintson a képre!)
Negyedikként fér fel a szégyenpadra a Jobbik, ők a lehetséges 20 pont negyedét szerezték meg. A vezetőkről korrekt tájékoztatást kap a látogató, de ezen túl semmilyen értékelhető információt nem találtunk.
A közepesen rosszul teljesítők között szerepel a KDNP (8 pont), a DK (9 pont) és az LMP (10 pont). Kiemelkedtek az előző pártok közül azzal, hogy a szervezeti elérhetőségek mellett pénzügyi adatokat is találtunk honlapjaikon. A DK szerepelteti honlapján a vezető tisztségviselők vagyonnyilatkozatát, az LMP pedig 2011-ben még a főpénztári kivonatát is közölte, kár, hogy ezt csak egyetlen évben tette.
Az abszolút győztes az MSZP, ők 16 pontot kaptak. Noha majdnem minden kategóriában vesztettek pontot, még így is az élen vannak a szinte teljes körű dokumentumtár, és a viszonylag részletes pénzügyi adatok miatt. A párt vezetőiről és működéséről is az MSZP ad a legbővebb tájékoztatást, de levonás járt a hiányos életrajzi adatokért.
... így pedig az MSZP-é 1997-ben. (A nagyításhoz kattintson a képre!)
Természetesen nem lesznek egy párt képviselői tisztességesebbek, ha szervezetük több adatot tesz közzé honlapján, mint versenytársaik. Azonban nagyon fontos, hogy a párt a "nulladik lépést" megtegye az állampolgárok és a média irányába azzal, hogy szervezeti adatait, képviselőinek életrajzát, a működését szabályozó dokumentumokat és különösen a pénzügyi adatokat elérhetővé teszi, hiszen ezzel arra utal, hogy törekszik az átlátható működésre. A választási kampány közeledtével tehát érdemes lehet újragondolniuk a pártoknak, mennyi információt tesznek közzé magukról. Ez ugyanis jelzés a választóknak is.
Domschitz Mátyás
Címkék: mszp fidesz kdnp jobbik honlap pártok kampányfinanszírozás átláthatóság dk lmp együtt2014 párbeszéd magyarországért
7 komment
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
én már a fény gyermeke vagyok 2014.01.02. 17:37:46
Sírköves Slomó 2014.01.02. 18:18:21
banurr 2014.01.02. 20:34:14
eßemfaßom meg áll 2014.01.02. 20:38:33
Az a jó az mszp.hu-ban, hogy könnyű rajta megtudni, pl ki volt az előző két miniszterelnök akit ők adtak az országnak.
Ja nem, azt nem lehet megtudni az mszp.hu-ról, konkrétan 2010 előtt mintha a világ nem is létezett volna. Nincs semmi rajta 2010-előtti dátummal. Semmi.
kela-bá 2014.01.02. 20:46:20
@eßemfaßom meg áll: @banurr: @én már a fény gyermeke vagyok: @hixx: