New York alvállalkozókig lebontva nyilvánosságra hozza a közbeszerzések során elköltött közpénzeket. Az új rendszerben mind a 8,3 millió New York-i rákereshet arra, hogy ki, mikor, mennyiért végzett munkát a városnak.
New York polgármestere, Michael Bloomberg és a városi számvevőszék elnöke, John C. Liu bejelentette, hogy a New York lesz az első önkormányzat az Egyesült Államokban, amely kereshető adatbázist indít a közbeszerzéseket nyerő vállalkozók alvállakozóinak kifizetett összegekről – írja közleményében a város polgármesteri hivatala. A városvezetők reményei szerint ezzel az online adatbázissal sikerül a közbeszerzéseken elköltött többmilliárd dollárra rúgó összeget hatékonyan ellenőrizni.
Az új rendszerrel szerintük hatékonyabban tudják kiszűrni a hamis számlákkal kapcsolatos trükköket alkalmazó vállalkozókat és monitorozni tudják a kisebbségek, illetve a nők által vezetett vállalkozásoknak jutatott pénzek mozgását is. (New York városa ugyanis kiemelten támogatja a kisebbségek és a nők által tulajdonolt vállalkozásokat, az utóbbi időkben pedig számos visszaélés történt ezzel kapcsolatban.) A rendszert már több mint egy éve fejlesztik, de most kezdődött el tesztidőszak.
A Checkbox NYC oldala (Forrás: http://www.checkbooknyc.com/)
A tesztidőszakban, márciustól kezdve minden egymillió dollár feletti szerződést nyerő vállalkozásnak nyilvánosságra kell hoznia minden közbeszerzési feladattal kapcsolatos adatot a város portálján. Például az új rendszerben fel kell tenni az alvállalkozók nevét és a nekik adott a közpénzeket is. Júniustól pedig le fogják szállítani az egymilliós értékhatárt 250 ezer dollárra, amivel a városvezetés becslései szerint a közpénzek 96 százaléka követhető lesz. (Az új rendszert egyébként a CGI nevű cég fejlesztette 1,6 millió dollárért.)
Az önkormányzat a 2006-ban hatályba lépett szövetségi közbeszerzésekre vonatkozó transzparencia szabályokat modellezte, amely a vállalkozók és az alvállalkozók minden kifizetését követhetővé tette egy honlapon keresztül.
„Azzal, hogy megcsináltuk az új rendszert, ami lehetővé teszi a polgárok számára a város közbeszerzéssel foglalkozó hivatalának ellenőrzését, valamint azzal, hogy megcsináltuk a város Open Data Portálját, a várost sokkal nyitottabbá és transzparensebbé tettük.” – mondta Michael Bloomberg.
„A mai nappal egy új ellenőrzési rendszer veszi kezdetét a közbeszerzéseken induló vállalkozók életében” – nyilatkozta a számvevőszék elnöke, John C. Liu a projektről, ami mostantól minden New York-i számára az összes információt elérhetővé teszi, ezzel 8,3 millió okot adva a vállalkozóknak arra, hogy felelősen gazdálkodjanak az adófizetők pénzével.
Magyarországon ettől egyelőre elég távol állunk, a new yorkinál jóval lazább itthoni közzétételi szabályokat is rendszeresen megsértik az önkormányzatok, ahogy ezt egy a közelmúltban megjelent kutatás is mutatja. Az is látható, hogy a kormány jelentős lépéseket nem tervez ezen a téren, hiszen a Nyílt Kormányzati Együttműködéshez (OGP) készített akcióterv sem tartalmaz érdemi változásokat, pedig talán ez lett volna a legjobb alakalom arra, hogy átláthatóbbá és nyitottabbá tegyük a kormány és az önkormányzatok gazdálkodását, és végre láthatóvá váljon, hogy miként és mennyiből gyarapítja majd az országot a kormány által remélt sok kis Közgép.
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.